محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان در نشست با شماری از جوانان لوی قندهار گفته است، آنانی که از مردم هراس دارند، صحبت از حکومت موقت می‌کنند.

ارگ ریاست جمهوری امروز شنبه(4 حوت) با نشر یک خبرنامه گفته است که رئیس‌جمهور شام روز گذشته در نشستی با شماری از جوانان لوی قندهار، اشتراک و سخنرانی کرده است.

رییس جمهور در این نشست گفته است: این وطن را کسی به ما هدیه نداده و تعهد ما این است آن را به صلح و ثبات برسانیم، زیرا کلید آبادی وطن در وحدت و تعهد ما است.

photo_2019-02-23_15-04-45

وی با بیان این‌که صلح آمدنی است و مردم نمی‌خواهند در گذشته زندگی کنند، بلکه به آینده باورمند هستند، افزوده است: صلح تنها در روی کاغذ نمی‌آید، باید یک‌دیگر را بپذیریم و برای آینده افغانستان طرح و برنامه داشته باشیم.

اشرف غنی تصریح کرده است: رئیس‌جمهور افغانستان را افغان‌ها انتخاب می‌کنند و اسلام‌آباد، تهران و مسکو حق انتخاب وی را ندارند. آنانی که از مردم هراس دارند، صحبت از حکومت موقت می‌کنند، طرح بیرونی و ساخته‌شده در بیرون از افغانستان، در این وطن ناکام است.

وی افزوده است که در زمینه مهار آب‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر قطره آب افغانستان، نسبت به تیل همسایه‌ها قیمت خواهد داشت، کار بالای بند کجکی از سوی ترک‌ها سرمایه‌گذاری شده، به‌زودی آغاز می‌گردد که در نتیجه آن، یک میلیارد متر مکعب آب بیشتر ذخیره می‌گردد و صد مگاوات برق تولید خواهد شد.

اشرف غنی در ادامه تاکید کرده که امکانات برای بند دهله نیز آماده شده است، مطالعات ادامه دارد و در آینده ۶۰۰ هکتار زمین آبیاری می‌گردد که با این کار، خودکفایی ما از نگاه گندم حتمی خواهد شد و صادرات افغانستان در سال جاری به یک میلیارد دالر خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد که با ترکمنستان به توافق رسیدند که به جای پول نقد، جنس در مقابل جنس بدهند و باید تا دو سال دیگر، افغانستان بودجه خود را از راه درامد و عواید خود تکمیل نماید.