مقام‌های وزارت تحصیلات عالی افغانستان می‌گویند که به زودی اولین سیستم آموزشی از طریق آنلاین را در افغانستان راه‌اندازی می‌کنند.

amin-601x400

فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی امروز دوشنبه (22دلو) در یک نشست خبری در کابل گفت که با استفاده از این سیستم، متقاضیان می‌توانند از طریق انترنت بدون محدودیت زمانی و مکانی در همه جا و همه وقت، به کورس‌ها و دانشگاه‌های داخلی و خارجی دسترسی داشته باشند.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در این نشست خبری هم‌چنان تاکید کرد که در سال ۱۳۹۷ خورشید، چهار صد و 85 تن در مقطع لیسانس، ۸۷۴ تن در مقطع ماستری و۱۹۲ تن در مقطع دکترا، به دانشگاهای ۴۱ کشور خارجی اعزام شده‌اند.

بر اساس آمارهای وزارت تحصیلات عالی افغانستان در حال حاضر 3 هزار و 875 دانشجو در مقطع لیسانس، 2 هزار و 56 تن در در مقطع ماستری و 3 هزار و 58 تن دیگر در مقطع دکترا در کشورهای خارجی مشغول تحصیل می‌باشند.

آمارهای این وزارت نشان می‌دهد که در داخل افغانستان نیز در حال حاضر بیشتر از ۳۵۰ هزار محصل با حضور ۲۷ درصدی بانوان، در دانشگاهای دولتی و خصوصی این کشور مشغول ادامه تحصیل می‌باشند. این رقم در سال ۱۳۸۱ به 22 هزار و 683 تن می‌رسید.