جمعیت فوقالعاده جوان

افغانستان پنجمین کشور جوان جهان است و 68 درصد جمعیت آن را جوانان و کودکان زیر 25 سال تشکیل می‌دهد. این ترکیب جمعیتی باعث شده این کشور از سرمایه انسانی عظیمی برای پیشرفت برخوردار بوده و امید فراوان به آینده خود داشته باشد.

Afghan youths

تنوع در همه زمینه‌ها

افغانستان مهد تنوع است. این کشور اگرچه در محدوده جغرافیایی نسبتا کوچکی قرار گرفته است، اما به لحاظ فرهنگی، زبانی، مذهبی، قومی، نژادی، غذا، پوشاک، موسیقی، مناظر طبیعی، گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی، در زمره متنوع‌ترین کشورهای جهان قرار دارد.

images

مهمان‌نوازی

افغان‌ها مردمان مهمان‌نوازی هستند که مهمان را عضوی از خانواده خود می‌دانند و با غذاهای خانگی لذیذ از او پذیرایی می‌کنند. مهمان‌نوازی تاریخی افغان‌ها باعث شده آن‌ها ضرب‌المثل‌های زیادی با مضمون پذیرایی از مهمان در فرهنگ عامه خود داشته باشند.

میهن‌پرستی با وجود اختلافات

مردم افغانستان مردمی بسیار میهن‌پرست هستند که تاریخ طولانی جنگ با استعمارگران و متجاوزان خارجی این نکته را به خوبی ثابت می‌کند.

Afghans

نقش روز افزون زنان در جامع

پس از سقوط رژیم طالبان، شرایط زندگی برای زنان به کلی در این کشور تغییر کرده است. آن‌ها از فرصت‌های شغلی برابری با مردان برخوردارند و در بیشتر عرصه‌ها در کنار مردان حضور دارند؛ ضمن این‌که از میزان خشونت علیه زنان در این کشور نیز به شدت کاسته شده و دختران افغان امروز به راحتی می‌توانند در مدارس به تحصیل علم و دانش بپردازند.

afghan women soilders

سادگی چشم‌نواز

افغان‌ها زندگی خود را به ساده‌ترین شکل سپری می‌کنند. برعکس اعضای خانواده‌های غربی، اعضای خانواده‌های افغانی تمایل دارند همگی در کنار یک‌دیگر زندگی کنند. به دلیل همین خصلت سادگی، آن‌ها چهارزانو زدن را به نشستن بر روی صندلی و خوابیدن بر روی زمین را به خوابیدن بر روی تخت ترجیح می‌دهند. اجتناب از تجملات باعث شده آن‌ها بتوانند از تمامی سختی‌هایی که در طول تاریخ بر آن‌ها تحمیل شده، به سلامت عبور کنند.

afghans

نان، نان و نان

افغان‌ها به خوردن نان مخصوص نان خودشان که یکی از خوش‌مزه‌ترین انواع نان در جهان است، اعتیاد دارند. آن‌ها حتی غذای معروفی به نام “شوربا” دارند که نان را در آن “تلیت” کرده و سپس آن نان خیس‌شده را با نان خشک میل می‌کنند.

afghani bread

ثروت‌های روی زمین و زیر زمین

بیش از 80 درصد جمعیت افغانستان از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند و برخی محصولات کشاورزی آن از جمله انار قندهار دارای شهرت جهانی هستند. در عین حال، افغانستان از لحاظ منابع معدنی مثل طلا، مس و سایر فلزات گران‌بها نیز یکی از غنی‌ترین کشورهای جهان است.

تهدیدات امنیتی باعث شده که طی سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری چندانی در بخش معادن این کشور صورت نگیرد. طبق مطالعات، ارزش منابع معدنی افغانستان حدود 3 هزار میلیارد دالر تخمین زده شده است.