یک مهاجر افغان، که زنش را در فرانسه کشته بود، روز گذشته جمعه( ۱۱ عقرب) در فرودگاه آتن، پایتخت یونان شناسایی و دستگیر شد.

این مهاجر افغان که راشد نام دارد، همسر ۳۴ ساله‌اش به نام راضیه را در خیابان با ضربات چاقو به گلو و سینه به قتل رسانده بود. دادستانی شهر بزانسون در شرق فرانسه که این اتفاق در آنجا روی داده، حکم جلب بین‌المللی این مجرم فراری را صادر کرده بود. پلیس فرانسه نیز با انتشار عکس قاتل از مردم نیز  در خواسته کمک کرده بود.

afghan emigrant

راضیه که مادر سه فرزند است، در یک مرکز نگهداری زنان قربانی خشونت زناشویی زندگی می‌کرد. این زوج افغان پیش از این در شهر بندری مارسی زندگی می‌کردند. اما زن که بارها مورد آزار جسمی همسرش قرار گرفته بود، به دادگاه شکایت کرد و قضات فرانسوی ضمن محکوم کردن شوهر او، راشد را از زندگی در نزدیکی او منع کردند.

راضیه پس از آن که چند بار از سوی شوهرش تهدید به قتل شد، به بزانسون نقل مکان کرد. اما راشد بالاخره او را پیدا و نقشه قتل را به اجرا در آورد.

پس از قتل راضیه، صدها نفر از کنشگران حقوق زنان و گروه‌های دیگری از مردم بزانسون در اعتراض به رفتارهای زن‌ستیزانه و خشونت زناشویی با در دست داشتن عکس این زن افغان، در میدان پاستور، واقع در مرکز این شهر راهپیمایی کردند.