در پی برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان، دفتر سازمان ملل (یوناما) در کابل خواهان مشخص شدن تاریخ انتخابات ریاست جمهوری این کشور شده است.

این درحالی است که هنوز کمیسیون در گیر نتایج انتخابات پارلمانی است و سازمان ملل از کمیسیون انتخابات افغانستان خواسته است، جدول زمانی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را تهیه و اعلام کند.

دوره پنج ساله ریاست جمهوری اشرف غنی تا هشت ماه دیگر پایان می‌یابد و بر مبنای قانون اساسی افغانستان ، انتخابات باید دوماه پیش از پایان دوره کاری ریاست جمهوری، دایر شود.

UNAMA

از میان نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، در حال حاضر تنها محمد عمر داورزی اعلام آمادگی کرده است.

دفتر سیاسی آقای داورزی به بی بی سی گفته، وی از سوی “شورای حراست و ثبات افغانستان” که متشکل از شماری از رهبران جهادی و تکنوکرات‌ها است، نامزد خواهد شد.

دفتر سازمان ملل در خبرنامه‌ای خود گفته است،  قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در روز ۳۱ حمل سال آینده دایر شود.

در روزهای گذشته نیز تصاویری از نشست رهبران “ائتلاف بزرگ ملی” که مرکب از رهبران احزاب جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی، حزب وحدت مردم افغانستان و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی این کشور است، منتشر شد که گفته می‌شود جریان چانه‌زنی آنان بر سر معرفی نامزد ریاست جمهوری آینده را نشان می‌داد.

پیش از این عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی پیشین بلخ از احتمال نامزدی خود در این پست خبر داده است.

شیدا محمد ابدالی سفیر پیشین افغانستان در هند هم گفته در باره نامزدی‌اش با بزرگان قندهار مشوره می‌کند. اما عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی هنوز نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آینده را رد یا تایید نکرده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *