از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهی برای انتخابات پارلمانی افغانستان در 25 حمل سال جاری خورشیدی، تاکنون بیش از 36 رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات ثبت شده است.

یافته‌های خبرنامه نشان می‌دهد که این رویدادهای امنیتی در پنج ماه گذشته حدود 410 قربانی داشته که شامل 139 کشته و 271 زخمی می‌شود. اکثر قربانیان این رویداد غیرنظامیان‌اند که از آن‌جمله 8 نامزد انتخاباتی نیز در این حملات کشته شده‌اند.

یافته‌های خبرنامه نشان می‌دهد که در سه ماه اخیر سال جاری خورشیدی، 8 نامزد انتخاباتی در رویدادهای مختلف تروریستی کشته شده‌اند. شماری از این حملات بالای نامزدان انتخاباتی مرگ‌بار بوده و قربانیان زیادی نیز بر جای گذاشته است.

1ـ صالح محمد اچکزی ـ هلمند ( 8 کشته، 11 زخمی)

صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند بود که سه‌شنبه این هفته(17 میزان) در یک حمله انتحاری در مرکز این ولایت کشته شد. در این حمله انتحاری که بر کارزار انتخاباتی آقای اچکزی صورت گرفت، ۸ تن به شمول آقای اچکزی جان باخته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند
صالح محمد اچکزی، نامزد انتخابات پارلمانی از ولایت هلمند

2ـ ناصر مبارز ـ قندهار (1 کشته)

ناصر مبارز از جمله نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان از ولایت قندهار بود که شب‌هنگام مورد حمله مسلحه افراد ناشناس قرار گرفته و کشته شد.

3ـ جلال صالحی ـ کابل ( 1 کشته)

جلال صالحی، نامزد انتخابات مجلس نمایندگان از کابل، در جریان یک عملیات نیروهای امنیتی در شهرستان شکردره کابل جان باخت. جزئیاتی در مورد کشته‌شدن وی ارایه نشده است.

4ـ محمد انور نیازی ـ پروان ( 1کشته، 4 زخمی)

انور نیازی یکی دیگر از نامزدان تأیید شده انتخابات مجلس نمایندگان است که در منطقه شیرپور شهر کابل آماج یک ماین مقناطیسی قرار گرفت و کشته شد. در این رویداد نیازی جان باخت و چهار همراهش زخمی گردیدند.
5ـ حاجی حیات‌الله خان ـ ننگرهار(4 کشته)

یک حمله‌کننده انتحاری در شهرستان رودات ولایت ننگرهار، موتر حامل حاجی حیات‌خان، یک نامزد انتخاباتی و بزرگ قومی این ولایت را هدف قرار داد.

در این حمله انتحاری که گفته می‌شود حمله‌کننده سوار بر یک موترسایکل بود، حیات خان به همراه راننده و دو محافظش کشته شدند.

6ـ حاجی داوود ـ غزنی ( 1 کشته)

جسد حاجی داوود، یک تن از نامزدان احتمالی مجلس نمایندگان از حوزه ولایت غزنی نیز دو هفته پیش در یکی از شفاخانه‌های شهر غزنی پیدا شد. حاجی داوود در جریان حمله طالبان بر شهر غزنی توسط این گروه ربوده شده و سپس به قتل رسیده است.

7ـ سید عبیدالله سادات ـ غزنی ( 1کشته)

سید عبیدالله سادات، یکی دیگر از نامزدان احتمالی انتخابات پارلمانی از ولایت غزنی بود که حدود دو ماه قبل از سوی افراد مسلح ناشناس در مربوطات شهر غزنی هدف تیراندازی قرار گرفت و کشته شد.

8ـ اوتار سنگه ـ ننگرهار  (19 کشته 20 زخمی)

اوتار سینگ خالصه، یکی از چهره‌های بسیار فعال در میان سیک‌های افغانستان، در یک حمله انتحاری در ماه سرطان سال جاری خورشیدی در شهر جلال‌آباد کشته شد.

اوتار سینگ خالصه تنها نامزد سیک های افغانستان برای انتخابات پارلمانی سال جاری نیز بود که نامش در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان منتشر شده بود. در این حمله انتحاری دست‌کم ۱۹ تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شدند.

اوتار سینگ خالصه
اوتار سینگ خالصه

سوءقصد ناکام بر نامزدان و کارمندان انتخاباتی (5 رویداد):

1ـ محمد انور باشلیق ـ فاریاب ( 1زخمی)
عصر روز گذشته (چهارشنبه، 18 میزان) در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده مقناطیسی در دفتر محمد انور باشلیق، نامزد انتخابات پارلمانی در شهرستان اندخوی ولایت فاریاب، یک تن زخمی شده است.

این انفجار در منطقه قرغان این شهرستان، زمانی رخ داده که محمد انور باشلیق در دفترش حضور نداشته است.

2ـ عبدالناصر مهمند ـ ننگرهار (21 کشته، 40 زخمی)

هفته گذشته در نتیجه یک حمله انتحاری در تجمع انتخاباتی آقای مهمند، در شهرستان کامه ولایت ننگرهار، 21 تن کشته و 40 تن دیگر زخمی شدند، اما خود آقای مهمند در زمان انفجار در محل حضور نداشت.

3ـ عطاالله ساپی ـ کنر (3 کشته)
هفته گذشته در جریان بازرسی خانه عطاالله ساپی، نامزد انتخابات پارلمانی، ۳ تن از نزدیکان این نامزد کشته شدند. این رویداد در منطقۀ شرلو از مربوطات شهرستان نرنگ ولایت کنر رخ داده است.

4ـ عبدالعزیز آریایی ـ رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی

هفته‌ی گذشته مقام‌های امنیتی از پرتاب بمب چند دستی بر خانه عزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی خبر دادند.

عبدالعزیز آریایی ـ رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی
عبدالعزیز آریایی ـ رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی

بصیر مجاهد، سخنگوی پولیس کابل گفت که حوالی ساعت یک شب، دو بمب دستی بر خانه آقای آریایی پرتاب شده و عاملین آن نیز افراد ناشناس بوده‌اند. به گفته این ‌مقام پولیس کابل، در این حادثه به کسی آسیب نرسیده است.

5ـ کمیسیون مستقل انتخابات ـ حمله انتحاری (1 کشته 1 زخمی)

در ماه اسد سال جاری خورشیدی یک مهاجم انتحاری در نزدیکی ورودی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات، پس از شناسایی توسط نیروهای امنیتی، خود را منفجر کرد.

به گفته‌ی مقام‌های امنیتی افغانستان، هدف این مهاجم تجمع معترضان در نزدیکی دفتر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بوده است. در این حمله یک پولیس کشته و یک پولیس دیگر زخم برداشت.

ثبت 23 رویداد دیگر در دوره ثبت‌نام رأی‌دهی

علاوه بر 13رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات در سه ماه اخیر سال جاری خورشیدی، 23 رویداد دیگر انتخاباتی در دوره ثبت‌نام رأی‌دهی برای انتخابات پارلمانی در ماه‌های حمل و ثور رخ داده است.

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) در گزارشی در ماه ثور سال جاری خورشیدی اعلام کرد که از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ۲۵ حمل سال جاری، تا 22 ماه ثور، حدود ۲۳ رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات را ثبت کرده است.

یوناما تأکید کرده که این رویدادهای امنیتی حدود ۲۷۱ تلفات از غیرنظامیان گرفته که شامل ۸۶ کشته و ۱۸۵ زخمی می‌شود. در گزارش این نهاد آمده است که اکثر این قربانیان این رویدادها شامل افرادی می‌شوند که در حادثه‌ ۲۲ اپریل در غرب کابل در یک مرکز توزیع تذکره کشته و زخمی شدند. به گفته‌ یوناما، این حمله‌ انتحاری حدود ۱۹۸ قربانی غیرنظامی داشته که شامل ۶۰ کشته و ۱۳۸ زخمی می‌شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط علی شیر شهیر

علی شیر لیسانس‌اش را از دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه کابل گرفته است. او در چندین رسانه‌ی دیداری- شنیداری و چاپی به‌ حیث خبرنگار، گزارشگر و ویراستار کار کرده است. شهیر اکنون خبرنگار بخش اجتماعی و اقتصادی در خبرنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *