هم‌زمان با این‌که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید، همه دستگاه‌های سیستم بایومتریک را که حکومت وعده داده بود، در اختیار گرفته، ائتلاف احزاب سیاسی از کمیسیون انتخابات خواسته در مراکز انتخاباتی که از سیستم بایومتریک استفاده نمی‌شود، آرای آن باطل گردد.

این ائتلاف احزاب سیاسی با انتشار یک بیانیه، ضمن استقبال از تصمیم حکومت و کمیسیون انتخابات در مورد استفاده از سیستم بایومتریک در انتخابات پارلمانی، پیشنهاداتی را در مورد چگونگی استفاده از بایومتریک ارائه کرده‌اند.

در بیانیه این احزاب آمده است: “استفاده از تکنالوژی بایومتریک در شهرها و مراکز و محلاتی که اینترنت وجود دارد، باید به صورت آنلاین باشد، زیرا استفاده آفلاین با موج بزرگی از آرای تکراری و باطل روبرو شده که تصفیه آن باعث دشواری‌های زیاد می‌شود”.

IEC

از سوی دیگر، این احزاب از کمیسیون انتخابات خواستند که به تمام احزاب سیاسی و نهادهای مدنی، حق نظارت کامل به “سرور و دیتای مرکزی” این کمیسیون داده شود.

همچنان آنان حضور ناظران احزاب سیاسی و نهادهای مدنی را در “تفتیش صندوق‌هایی که در آن رأی تکراری وجود دارد و صندوق‌هایی که تعداد آرای آن متفاوت با آمار دستگاه بایومتریک است”، حتمی خواندند.

این احزاب، ثبت نشان انگشت، عکس رأی‌دهنده و تذکرۀ وی را در بایومتریک، برای جلوگیری از تقلب ضروری می‌خوانند و از کمیسیون می‌خواهند برای آن عده از افغان‌هایی که واجد شرایط رأی‌دهی اند؛ اما ثبت‌نام نکرده‌اند، سهولت‌های لازم را برای شرکت در انتخابات فراهم نمایند.

اما این احزاب تأکید می‌کنند که این افراد باید هویت خویش را در زمان رأی‌دهی تثبیت نمایند و واجد شرایط رأی‌دهی باشند.

این احزاب سیاسی هشدار داده‌اند، در صورتی که کمیسیون برای آنان ثابت نسازد که جلو آرای تکراری و تقلبی گرفته شده، پروسه را قبول نخواهند کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *