عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه با آژانس خبری اسپوتنیک گفته است، حکومت افغانستان باید خودش تشخیص بدهد که این قاچاق است یا نه، اما به تصور او، پولی که از افغانستان وارد ایران می‌شود، این پول بیشتر در مقابل کالاهایی است که به این کشور صادر می‌شود.

وی در جواب سوالی که آیا احتمال قاچاق ارز از افغانستان به ایران بعید است، گفت: «قاچاق ارز را نمی‌دانم. خود دولت افغانستان باید تشخیص بدهد که این قاچاق است یا نه. ولی بالاخره حجم عظیمی از کالاها دارد بین دو کشور مبادله می‌شود. بنابراین در حال حاضر مبادلات تجارتی بین ایران و افغانستان خیلی گسترده است. در سال چند میلیارد دالر دارد مبادله کالایی انجام می‌شود. بنابراین کسانی که در آن‌جا صادرات می‌کنند، طبیعی است که دلارهای‌شان را برگردانند. نمی‌توان گفت قاچاق».

IRAn

این در حالی است که پیش از این خلیل الله صدیق، رییس بانک مرکزی افغانستان در ماه سرطان گذشته گفته بود، یکی از دلایل عمده کاهش ارز افغانی در مقابل دالر، قاچاق اسعار خارجی به ویژه دالر از افغانستان به کشورهای همسایه است.

وی خاطرنشان کرده بود، قاچاق اسعار از سرحدات رسمی افغانستان از پنج مکان صورت می‌گیرد؛ اسلام قلعه، حیرتان، میدان هوایی مزارشریف، میدان هوایی کابل و ولایت‌های نیمروز و فراه.

آقای صدیق افزوده بود، روزانه صد تکسی بین هرات و مشهد رفت و آمد می‌کنند و تعدادی از رانندگان این تکسی‌ها، اسعار خارجی را از افغانستان به ایران قاچاق می‌کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *