مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات از مفقود شدن ۶۰ جلد کتاب ثبت نام رای دهندگان خبرداد اند.

حفیظ الله هاشمی سخنگوی این کمیسیون امروز یک‌شنبه(۱۱ سنبله)  در نشست خبری گفت که بر اساس گزارشاتی که قبلا دریافت کرده اند و با استفاده از سیستم ردیابی و سیستم های پیشرفته دریافته اند که در جریان ثبت نام رای دهندگان به تعداد 60 جلد کتاب ثبت نام مفقوط و یا از جانب مخالفان دولت حریق شده اند.

سخنگوی این کمیسیون در ادامه تصریح کرد، که این کتاب ها از دید کمیسیون انتخابات از اعتبار ساقط بوده و شامل فهرست رای دهندگان نمی شود.

این مسئول کمیسیون مستقل انتخابات در عین حال گفت که تا کنون به تعداد 25 جلد کتاب ثبت نام رای دهندگان مشکوک تشخیص شده و از روند درج معلومات در بانک اطلاعات در حال حاضر به صورت موقت خارج شده است.

IEC

آقای هاشمی در ادامه گفت که کمیسیون بخاطر تامین شفافیت بیشتر در روند ثبت نام بانک معلوماتی را ایجاد کرده که در آن مشخصات تمام کتاب های ثبت نام رای دهندگان که در مراکز ثبت نام در ولایت ها فرستاده شده، درج بوده و قابل ردیابی می باشد.

این درحالی است که عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در این نشست گفت که مسئولیت تشخیص شناسنامه‌های جعلی همراه با استیکر کمیسیون، به دوش اداره توزیع شناسنامه ها است نه کمیسیون مستقل انتخابات.

همچنان صیاد تاکید کرد که ائتلاف با همگانی کردن این اسناد خواسته است که اذهان عامه را مغشوش نماید و از سوی هم انتخابات را سبوتاژ کند.

همچنان روح الله احمدزی، مسوول دفتر رسانه‌های اداره ثبت احوال نفوس نیز در این نشست خبری گفت که، شماری از شناسنامه های دیگر را که این احزاب به نمایش گذاشتند، ثبت کننده های اداره ثبت احوال نفوس نیست و بگونه جعلی توسط افراد امضا و مهر شده اند.