کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که کمبود نصاب تعلیمی خاص برای معلولان، نبود استادان متخصص، دوری مکاتب و عدم امکانات آموزشی لازم، سبب شده که حدود بیش از 196 هزار کودک معلول در این کشور از رفتن به مکتب باز بمانند.

محمدعلی محبتی، رئیس عمومی حمایت از حقوق معلولی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز گذشته (چهارشنبه، 3 اسد) در یک نشست خبری تحت عنوان «توسعه و هماهنگی امور تعلیمات خاص و فراگیر» در کابل، گفته که از میان نزدیک به 3.7 میلیون کودک بازمانده از مکتب، حدود بیش از 196 هزار تن آنان را کودکان معلول تشکیل می‌دهند.

Hr

آقای محبتی هم‌چنان گفته که از میان نزدیک به یک میلیون تن که از معلولیت شدید در افغانستان رنج می‌برند، رقم قابل توجه و نگران‌کننده‌ی آن کودکان هستند.

این مقام کمیسیون حقوق بشر با انتقاد از حکومت گفته که با کودکان معلول برخورد تبعیض‌آمیز صورت گرفته و حکومت اراده‌ی لازم سیاسی برای حمایت از این قشر جامعه را ندارد.

با این حال، کمیسیون حقوق بشر از حکومت خواسته که در زودترین فرصت کودکان معلول را سروی و شناسایی کرده و برای تأمین حقوق شهروندی آنان گام‌های جدی و عملی بردارد.

این در حالی است که بر اساس آمار وزارت معارف افغانستان، بیش از 10 میلیون دانش‌آموز در نزدیک به 18 هزار مکتب در سراسر این کشور مصروف آموزش هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *