نام سمیرا اصغری بسکتبالیست زن افغان درجمع ۹ نفر از نامزدان عضویت در کمیته بین المللی المپیک به چشم می خورد،نامزدی خانم اصغری برای عضویت در کمیته بین المللی المپیک در حالی انجام شده است که زنان در افغانستان با مشکلات زیادی برای انجام ورزش روبرو اند.

“کمیته بین المللی المپیک” روز جمعه خبر داد که نام یک زن جوان افغان را در فهرست ۹ نفری کاندیداهای عضویت در این کمیته گنجانده است تا به این ترتیب وضعیت حقوق زنان ارتقا یابد.

توماس باخ، رئیس “کمیته بین المللی المپیک” روز جمعه گفت که نامزدی سمیرا اصغری، زن ۲۴ ساله افغان برای عضویت در کمیته بین المللی المپیک یک پیام نیک است. باخ گفت: «او یک زن جوان از افغانستان است که بسیار در زمینه ارتقای حق ورزش زنان در افغانستان فعال بوده است. همه شما می دانید که این کار آسانی نیست».

سمیرا اصغری به ورزش بسکتبال می پردازد و شماری از وظایف مدیریتی را در عرصه ورزش به عهده داشته است.

samira asghary

باخ در کنفرانس مطبوعاتی در شهر لوزان سویس افزود: «با نامزدی این خانم، ما می خواهیم پیامی را، نه فقط به مردان و زنان در افغانستان، بلکه به همه کشورهایی بفرستیم که زنان در آن جا برای انجام ورزش با موانعی مواجه هستند».

پنج تن از ۹ کاندیداهایی که قرار است در ماه اکتوبر با رایگیری انتخاب شوند، “افراد مستقل” هستند. سه تن از این افراد زن هستند.

چهار نامزد دیگر از این گروه از کمیته های ملی کشورها و یا رئیسان فدراسیون های ورزشی هستند. علاوه بر این، جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) و سباستین کو، رئیس انجمن بین المللی فدراسیون های ورزش های میدانی (IAAF)، نیز شامل می باشند.

دو زن دیگر در کنار سمیرا اصغری، دیانا گودزینوکوت، رئیس کمیته المپیک لیتوانیا و فلسیت وماریکا، معاون کمیته المپیک رواندا هستند.

نامزدی خانم اصغری برای عضویت در کمیته بین المللی المپیک در حالی انجام شده است که زنان در افغانستان با مشکلات زیادی برای انجام ورزش روبرو اند. مهمترین مانع در برابر ورزش زنان، افراطیان مذهبی می باشند. علاوه بر این، امکانات ورزشی مناسب برای زنان در این کشور جنگزده به ندرت در دسترس قرار دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *