در هشتمین روز تظاهرات هواداران حزب جنبش اسلامی در شمال افغانستان، ولایت بامیان در مرکز این کشور نیز به تازگی به کاروان ولایت‌های شمالی پیوسته است.

این معترضان با شعارهای ضد حکومتی، به خواست‌های‌شان مبنی بر بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری از ترکیه و رهایی نظام‌الدین قیصاری تأکید کرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این شهروندان ولایت‌های بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب، سمنگان، تخار و بدخشان نیز در حمایت از نظام‌الدین قیصاری دست به تظاهرات زده و شماری از بزرگ‌راه‌های منتهی به مرکز و ولایات دیگر را مسدود کردند.

آتش‌زدن عکس اشرف‌غنی و مسدود شدن بندر حیرتان در بلخ

در کنار مردم بامیان، هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در شهر مزارشریف نیز امروز سه‌شنبه(19 سرطان) بار دیگر به روی جاده‌ها آمدند. این معترضان که شمارشان به صدها تن می‌رسید، عکس اشرف‌غنی، رییس جمهوری را به آتش کشیدند.

hairatan
معترضان که شمارشان به صدها تن می‌رسید، عکس اشرف‌غنی، رییس جمهوری را به آتش کشیدند

تظاهرکنندگان که شعارهای «مرگ بر اشرف غنی»، «اشرف غنی استعفا» و «نابود باد فاشیزم» سر می‌دادند، خواهان آزادی نظام‌الدین قیصاری از بند و برگشت بی‌قید و شرط جنرال دوستم به افغانستان شدند.

اما در حالی که بندر آقینه در ولایت فاریاب از یک هفته به این‌سو توسط معترضین مسدود شده، تظاهرکنندگان خشمگین مزارشریف مسیر گمرک تجارتی حیرتان را نیز مسدود ‌کردند.

بندر آقینه و چندین شاهراه هم‌چنان مسدود است

معترضان در شمال افغانستان از یک هفته به این سو بندر آقینه در ولایت فاریاب را مسدود کرده که نگرانی‌های زیادی از جمله ضرر رسیدن به اقتصاد این کشور را در پی داشته‌است.

معترضان در ولایت فاریاب هشدار داده‌اند، در صورتی که خواسته‌های شان از سوی حکومت مرکزی برآورده نشود، به راهپیمایی‌شان ادامه داده و بندر آقینه و بزرگ‌راه‌ها را باز نخواهند کرد.

در حال حاضر، معترضان مسیر بزرگ‌راه جوزجان-اندخوی در ولایت فاریاب را نیز بسته و در جریان چندین روز تظاهرات، دوکان‌ها، ادارات دولتی و بانک‌ها همچنان مسدود است.

Aqina
معترضان در شمال افغانستان از یک هفته به این سو بندر آقینه در ولایت فاریاب را مسدود کرده که نگرانی‌های زیادی از جمله ضرر رسیدن به اقتصاد این کشور را در پی داشته‌است

روز گذشته نیز شماری از شهروندان ولایت تخار به حکومت مرکزی هشدار دادند که در صورت آزاد نشدن نظام‌الدین قیصاری، والی و فرمانده پولیس این ولایت را به گروگان خواهند گرفت.

تأکید بر ادامه تظاهرات‌ها

عنایت بابر فرهمند، رئیس دفتر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان به صدای آمریکا گفته: «امروز از روز گذشته کرده بیشتر تظاهرات ادامه پیدا خواهد کرد، امروز ولایت های بلخ، جوزجان، سرپل، بدخشان، فاریاب، بامیان تظاهرات داشتند و ما روی خواست‌های خود تاکید داریم و حکومت درباره پاسخ گویی به مردم بی جواب است».

وی با نشر عکس‌های محافظان نظام‌الدین قیصاری؛ نماینده جنرال دوستم در فاریاب که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و  گفته می‌شود پس از آن تیرباران شده‌اند، در صفحه فیس‌بوک خود، گفته که مردم انتقام خون هر سرباز خود را خواهند گرفت.

رییس دفتر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان افزوده است: «حکومت باید بداند رود خروشانی که خون سرباز ما را از شمال تا به همه جای افغانستان می‌برد، آوای مظلومیت آن سرباز به خون غلتیده را نیز خواهد برد؛ آوایی که عدالت را می‌طلبد و قصر ستم را واژگون خواهد کرد».

babur farhmand

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در این مورد که محافظان نظام‌الدین قیصاری پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی در داخل لوای ارتش تیرباران شده‌اند، نیز گفت: «ادعایی که گفته می‌شود محافظان نظام‌الدین قیصاری پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی در داخل لوای ارتش تیرباران شده‌اند را بررسی خواهد کرد».

نامه سرگشاده به اجلاس سران کشورهای ناتو

در همین حال، شورای ائتلاف ملی نجات افغانستان با فرستادن نامه‌ای به اجلاس سران کشورهای عضو پیمان ناتو در بروکسل، حکومت افغانستان را به دوسیه‌سازی به شخصیت‌ها، متنفذان قومی، کادرهای قومی با استفاده از اصطلاح حاکمیت قانون متهم کرده‌است.

در این نامه گفته شده که حکومت با خلق بحران تازه، خاطرات تلخ گذشته را در اذهان مردم زنده کرده‌است.

در بخشی از این نامه آمده است: «رئیس جمهور غنی و حکومت مرکزی، تحت نام پروسه صلح، که ضرورت مبرم مردم افغانستان است، همواره سعی کرده تا زمینه توسعه نفوذ گروه‌های دهشت افگن را بر سایر مناطق فراهم سازد و از این طریق امیال شئوونیستی خود را تقویت بخشد؛ چنان‌که عناصر فاشیستی در داخل دستگاه حکومت، بر شخصیت‌ها، متنفذین و کدرهای اقوام مختلف، با سوءاستفاده از اصطلاح حاکمیت قانون، دوسیه می‌سازند، ترور فزیکی، شخصیتی و سیاسی می‌کنند و نفاق را بین اقوام ساکن افغانستان و احزاب سیاسی دامن می‌زنند».

در این نامه خطاب به سران کشورهای ناتو تأکید شده است: «ما از قربانی‌ها و کمک‌های متحدین بین‌المللی ممنون هستیم، اما بیم داریم نشود که کشورهای متحد افغانستان، ناخواسته، شریک جرم حکومت مرکزی علیه مردم ما شوند. چون حکومت با استفاده از پول مالیات مردم شما، عساکر شما و با اتکای حمایت سیاسی شما، همه این جرایم را علیه مردم ما مرتکب می‌شود».

open letter

بازداشت‌های اخیر بر اساس مسائل قومی و سیاسی نبوده است

با این وجود، شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز سه‌شنبه (19 سرطان) در یک نشست خبری در کابل با تأکید بر این که اعتراضات مدنی و در مطابقت با قانون حق هر شهروند افغانستان است، گفت: «هر مطالبۀ مشروعی که از طرف مردم صورت می‌گیرد، آن صداها شنیده می‌شود و ما امیدوار استیم که هم‌وطنان ما هم دقت لازم را داشته باشند که خصوصاً به تأسیسات دولتی که با امکانات و مالیۀ خود شهروندان ساخته شده و یک تعمیر آباد شده به آن‌ها هم آسیب نرسانند».

وی تأکید کرد که بازداشت‌های اخیر بر اساس مسائل قومی و سیاسی نبوده؛ بلکه به گفته وی، برخی از بازداشت‌ها بر اساس شکایات مردم صورت گرفته است.

آقای مرتضوی اضافه کرد: مسؤولیت ما تامین امنیت شهروندان است. هر نیرویی که باعث اذیت مردم می‌شود حکومت (علیه آن) اقدام خواهد کرد.

آقای مرتضوی این خواست را در حالی مطرح کرد که پیش از این، معترضان دفتر والی را در فاریاب و چندین موتر دولتی در آن ولایت را به آتش کشیدند.