کابل ـ برای آن‌هایی که تصور می‌کنند سلطه طالبان بر برخی ساحات افغانستان عمدتا شامل مردانی است که برای قصور در نماز مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند و دخترانی که مجبور به ماندن در خانه می‌شوند، گزارشی جدید بر پایه مصاحبه‌هایی در آن ساحات، تصویر متفاوتی را ارایه می‌کند، اما ممکن است به همان اندازه ناراحت‌کننده است.

مطالعه مفصلی که توسط انستتیوت توسعه‌ای برون مرزی به روز پنجشنبه(31 جوزا) تحت عنوان “زندگی تحت سایه حکومت طالبان” منتشر شد، یک “سیستم پیچیده حکومت موازی” را توضیح می‌دهد؛ سیستمی که همراه با کمیته‌هایی برای هر ساحه خدماتی مثل صحت، عدالت و مالیه، که کلا و قسما در چندین شهرستان تحت کنترل طالبان اعمال می‌شود. این مطالعه 20 شهرستان این‌چنینی را در 7 ولایت بررسی کرده است.

نتایج اصلی گزارش که توسط “اشلی جکسون” نوشته شده و عمدتا مورد تحقیق قرار گرفته، این است که طالبان علاوه بر این‌که قوانین را در بخش‌های وسیع قلمرو افغانستان تنظیم می‌کنند، اما بیشتر به تأثیرگذاری بر مردم توجه می‌کنند. این گزارش می‌گوید، عمدتا این گروه از اعمال خشونت به “نفوذ خفیف” بر افغان‌ها از طریق ارائه خدمات و فعالیت‌های دولتی، گذار کرده است. بر اساس این گزارش، اغلبا این گروه بخشی از “اجتماع” محلی است و خود را برای اداره کشور پس از پایان جنگ 16 ساله افغانستان آماده می‌کند تا این‌که تنها به مشارکت در زندگی سیاسی بیاندیشد.

بر اساس این گزارش، در بسیاری از مناطق، نمایندگان طالبان تقریبا به طور مرتب با مقامات محلی، سازمان‌های کمک‌کننده و دیگر گروه‌ها شرایط ارائه مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و سایر خدمات را به صورت یک سیستم ترکیبی مذاکره می‌کنند. بروکرات‌های طالبان مالیات و صورت‌حساب برق را جمع‌آوری می‌کنند، و قضات آن‌ها پرونده های مدنی و جنایی را بررسی می‌نمایند.

اگرچه اولین حکومت‌های سایه طالبان بیش از یک دهه پیش تأسیس شده، این گزارش نشان می‌دهد که به رغم سال‌ها مقاومت نظامی و خارجی در افغانستان، این حکومت‌های سایه به صورت جدی گسترش یافته است. این گزارش هم‌چنان نشان می‌دهد که آن‌ها چگونه از زور و ارعاب علیه مردمان محلی عبور کرده‌اند و سیستم‌های دقیق و پاسخ‌گو را که نیازهای مردم را برآورده می‌کند، ساخته‌اند. بعضی از ساکنان محلی می‌گویند که آن‌ها(طالبان) صادق‌تر و مؤثرتر از کنترل دولت هستند.

این گزارش می‌گوید که مقامات افغان و خارجی به صورت نگران‌کننده از این موضوع بی‌خبر اند که چگونه طالبان به شدت تلاش می‌کنند تا کنترل محلی را در دست گیرند و معاملات و خدمات را تحت تأثیر قرار دهند.این گزارش می‌گوید امروز رهبران آن، نه به عنوان شورشیان، بلکه خود را به عنوان “حکومت در حال انتظار” می‌بینند.

به نظر می‌رسد در زمانی که امیدهای ملی به مذاکرات صلح افزایش یافته، افزایش کنترل اداری طالبان در مناطق مختلف، بحث‌های رسمی که ممکن است شورشیان را به عنوان یک نیروی سیاسی دیگر در برابر زمین گذاشتن اسلحه و حل و فصل جنگ قدعلم کنند، به چالش می‌کشد.

این تحقیق نشان می‌دهد که با گذشت زمان، سیاست‌های طالبان در مناطق تحت کنترل‌شان از خشونت سرکوب‌گر به همکاری و روابط عمومی تغییر کرده است. تا سال 2011، رهبران طالبان موافقت‌نامه‌هایی را با 28 سازمان کمک‌کننده امضا کردند، از جمله اجازه برای اجرای واکسیناسیون فلج اطفال. در حالی که خروج نیروهای ناتو افزایش یافت، حرفه‌ای‌گری طالبان نیز بیشتر شده است.

یک عضو طالبان گفت: “ما می توانیم کمتر جنگ‌طلب باشیم.” این گزارش می‌رساند که برخلاف حکم‌فرمایی آماتور طالبان بین سال‌های 1996 تا 2001، شورشیان در حال حاضر دارای نیروهای باتجربه‌ای اند که “هسته شبه‌حرفه‌ای” برای انجام امور تشکیل می‌دهند.

یکی از چشمگیرترین زمینه‌های تکامل نگرش طالبان در حوزه آموزش و پرورش نیز انجام شده است. در حوزه‌های تحت کنترل این گروه، حضور بهتر آموزگاران و دانش‌آموزان، سرقت کمتر و نظم بیشتری وجود دارد؛ هرچند طالبان موضوعات جدید را در متن‌ها وتو می‌کند و آموزش زبان انگلیسی را شاید ممنوع کنند. در کل، اکثریت مصاحبه‌شدگان “احساس می‌کردند که چگونگی مدیریت سیستم آموزشی عمومی نشان می‌دهد که طالبان پیشرفت کرده‌اند”

.اما مسأله آموزش دختران به عنوان یک چالش باقی مانده است. به طور رسمی، سیاست طالبان در حال حاضر ممنوعیت مدارس یا تحصیل زنان نیست، اما در عمل، بسیاری از احکام سخت‌گیرانه آن‌ها برای ساختمان‌های جداگانه معلمان زن، دشوار است. محققان نتوانستند حتی یک مکتب متوسطه برای دختران را در مناطقی که تحت نفوذ سنگین طالبان باشد، پیدا کنند. با این حال، این گزارش نشان می‌دهد که عدم تمایل گسترده‌تر اجتماعی و رسمی در حوزه آموزش دختران با فشار ها و آرزوهای طالبان در این زمینه، هم‌نوایی دارد.

این گزارش در حوزه مراقبت‌های بهداشتی وضعیت مشابه حرفه‌ای‌گری در تعامل با حکومت و سازمان‌های کمک‌رسان خصوصی را می‌رساند. در عین حال در این گزارش آمده که مأموران بهداشتی در شهرستان‌های تحت کنترل طالبان، مداخلات حکومتی، فساد و اختلاس از کلینیک‌ها را بیشتر از مداخلات طالبان چالش‌زا عنوان می‌کردند.

رسیدگی عادلانه سریع و مناسب، همیشه یک نقطه برجسته برای طالبان در کشوری بوده که دادگاه‌های رسمی آن به طور فزاینده‌یی آهسته و فاسد می‌باشد. این گزارش می‌رساند که در مناطق تحت کنترل طالبان سیستم سایه عدلی پیچیده و چند سطحی وجود دارد که از گفتگوهای صلح تا به جرایم عادی، رسیدگی می‌کند. ویژگی برجسته آن حل اختلافات است؛ مشکلی که در ساحات روستایی افغانستان عمومیت دارد.

این گزارش نشان می‌دهد که قضات طالبان به خوبی آموزش دیده‌اند و تنها بر نظم اسلامی متمرکز نیستند، بلکه بر هنجارهای فرهنگی و عقل سلیم استوار می‌باشد. اما هم‌چنین شکایاتی از حکم‌های خودسرانه یا شدید در میان طالبان وجود دارد و این‌ قوانین مذهبی طالبان همانند رژیم گذشته این گروه، باقی مانده است: ریش‌های اجباری، مخالفت با موسیقی و تلویزیون و گشت‌وگذار زنان همراه با مرد محرم.

یکی از نکته‌های جالبی که محققان در جریان این گزارش در مناطق تحت سلطه شورشیان یافته و مردم آن‌را به عنوان کیفیت حاکمیت طالبان نامیده‌اند، این است که شورشیان به آن‌ها اجازه داده تا به صورت تدریجی رفتار خود را تغییر داده و آماده اطاعت از حاکمیت سخت آنان شوند و یا هم منطقه خود را ترک کنند.

یکی از شیوه‌های واضحی که حس حاکمیت را برای طالبان ایجاد می‌کند، جمع‌آوری مالیات است. این گزارش می‌گوید این گروه سیستم جامع جمع‌آوری مالیات و درآمد را در زمینه‌هایی مانند معدن، برق، تولید محصولات کشاورزی و گمرکات توسعه داده است. همچنین این گروه مالیات بر سازمان‌های خیریه و تولید تریاک را که یکی از منابع سودآور درآمد می‌باشد، وضع نموده است.

اما این گزارش نشان داد که درآمد گزارش‌شده شورشیان از مواد مخدر ممکن است اغراق‌آمیز باشد، اما آن‌ها کشت کوکنار را تشویق می‌کنند، زیرا به فقرا کمک می‌کند تا زنده بمانند و آن‌ها را با سلطه طالبان سازگار سازد.

منبع: واشنگتن پست
مترجم: طاهره رحمانی