تعدادی از بزرگان اقوام بخش‌های قبایلی آن سوی خط دیورند در یک گردهمایی در شهر کابل، تصمیم اخیر پارلمان پاکستان مبنی بر ادغام مناطق قبایلی این کشور به ایالت خیبرپشتون‌خواه را مخالف قوانین جهانی و خلاف معاهده سال 1921 هند بریتانیایی می‌دانند.

این بزرگان قومی تأکید کردند که فیصله اخیر حکومت و پارلمان پاکستان در این مورد را نخواهند پذیرفت.

آنان همچنین می‌گویند: «ما از افغانستان بزرگ و تاریخی، از ملل متحد و قدرت‌های بزرگ جهان می‌خواهیم که بر پاکستان فشار وارد کنند تا از ادغام قبایل دست بکشد و آزادی قبایل را زیر پا نکند، زیرا ما خود را جزئی از افغانستان تاریخی می‌دانیم».

kabul

این سران قبایل گفتند، در صورتی که فشارهای جهانی منجر به لغو تصمیم پاکستان نشود، مناطق قبایلی تظاهرات‌های بزرگی را در مخالفت با این تصمیم به راه خواهند انداخت.

زرجان شینواری، رییس شورای سرتاسری قبایل آزاد گفت: «ما خود ما می‌توانیم از خاک خود حفاظت کنیم، ما به نظامیان پاکستان ضرورت نداریم و نظامیان پاکستان باید از این مناطق بیرون شوند. آنان ما را اسیر گرفته‌اند. ما از جامعه جهانی، کشورهای ابرقدرت می‌خواهیم که صدای ما را بشنوند و از حکومت افغانستان می‌خواهیم که صدای ما را به جهانیان برساند».

شرکت‌کنند‌گان این گردهمایی اعلام کردند که سازمان استخبارات پاکستان در این بخش‌ها، مرکزهای آموزشی هراس‌افگنان را حمایت می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *