رییس‌جمهور افغانستان که ساعت 9 صبح امروز پنج‌شنبه(13 ثور) به همراه شماری از مقام‌های دولتی و شخصیت‌های سیاسی در مرکز صدور تذکره‌های الکترونیک در کابل حضور یافت، تذکره الکترونیک دریافت کرد.

اشرف غنی در سخنانی هنگام دریافت تذکره الکترونیک گفت که توزیع این تذکره مهم است و امروز یک روز تاریخی برای مردم افغانستان می‌باشد.

وی حمایت خود را از روند توزیع این تذکره‌ها اعلام کرد و گفت که حکومتداری، انکشاف اقتصادی و ارایه خدمات در قرن بیست‌ویکم، نمی‌تواند بدون معلومات صورت بگیرد و با تذکره الکترونیک می‌توانیم به این سهولت‌ها برسیم.

اشرف غنی خاطرنشان کرد: “مهم‌ترین دلیلی که امروز برای آغاز توزیع تذکره الکترونیک انتخاب گردیده، حادثه تروریستی اخیر بود. امکان بسیار وجود دارد که حمله کننده انتحاری تذکره جعلی داشته باشد. مهم‌ترین فیصله برای من تامین امنیت شهروندان است. باید بدانیم که کی افغان است.»

درج کلمه افغان در تذکره الکترونیکی یکی از موارد جنجال برانگیز است که بسیاری‌ها خواهان درج نام اقوام به‌جای کلمه افغان اند، اما رییس‌جمهور افغانستان امروز گفت که احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان با افتخار گفته بود که او افغان و مسلمان است و این هویت مردم افغانستان است.

ashraf ghani

به دنبال آغاز روند صدور تذکره‌های الکترونیک با حضور رییس‌جمهور، سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان گفت که داکتر عبدالله با آغاز این روند مخالف است.

مجیب‌الرحمن رحیمی خاطرنشان کرد که داکتر عبدالله تا ساعتی دیگر در این زمینه موضع‌گیری می‌کند.

پیش از این در نتیجه اختلاف نظرها و مخالفت‌های رهبران حکومتی و سیاسی از جمله داکتر عبدالله با آغاز روند صدور تذکره‌های الکترونیک، رییس‌جمهور این روند را متوقف کرده بود. قرار بود این روند در نتیجه تفاهم و هماهنگی رهبران حکومت، رهبران سیاسی و قومی و همچنین نمایندگان مردم از سر گرفته شود، اما امروز رییس‌جمهور افغانستان بدون در نظرداشت توافق رییس اجرایی حکومت و رهبران سیاسی و قومی، این روند را آغاز کرد.