پس از آن‌که بازرس ویژه امریکا در افغانستان(سیگار) از کاهش 10 درصدی نیروهای امنیتی افغانستان خبر داد، وزارت دفاع این کشور می‌گوید که کاهش ده درصدی در تمام ارتش جهان یک امر معمول است و در حال حاضر در تلاش پر کردن این خلأ می‌باشند.

سیگار به تازگی گزارش داده که در 12 ماه گذشته شمار نیروهای امنیتی افغانستان 10 درصد کاهش یافته و عامل آن نیز ترک خدمت و افزایش تلفات بوده است.

در این گزارش آمده است، در حال حاضر نیروهای امنیتی افغانستان، به 296 هزار تن می‌رسد که شامل 165 هزار سرباز ارتش و کمتر از 130 هزار پولیس می‌شوند.

بر اساس آمار سیگار، نیروی امنیتی افغانستان حدود 36 هزار سرباز نسبت به ده سال گذشته کمتر دارد و همچنان طالبان مناطق بیشتری را در کنترل گرفته‌اند.

Afghanistan

اما جنرال محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به خبرگزاری افق گفته که در حال حاضر حدود هفت هزار نیروی نظامی در مراکز تعلیم و تربیت نظامی مصروف آموزش هستند و آنان پس از فراغت، برای مبارزه با گروه‌های شورشی به جبهات جنگ اعزام خواهند شد.

به گفته وی، کاهش ده درصدی به دلایل مختلف از جمله کشته و زخمی شدن نیروهای امنیتی، معلولی، مریضی و سایر موارد است، اما این خلا در ارتش افغانستان به زودی پر خواهد شد.