در حالی که فشارهای جهانی و منطقه‌ای برای منزوی ساختن پاکستان جریان دارد، وزیر امورخارجه ایران از شب گذشته(یک‌شنبه شب) و امروز(دوشنبه)، مهمان همتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد بود و هفتادمین سالگرد روابط دو کشور را گرامی داشتند.
با افزایش فشارهای دولت امریکا بر پاکستان برای مبارزه واقعی با گروه‌های تروریستی، پاکستان بیش از پیش در جست‌وجوی هم‌پیمان جدید است و در این فرصت، تیرگی روابط امریکا و پاکستان، فرصتی برای بهره‌برداری ایران فراهم ساخته است.
این در حالی است که یک هیأت 30 نفره از بخش‌های مختلف بازرگانی و اقتصادی ایران، وزیر امور خارجه ایران را در سفر به پاکستان همراهی می‌کرد.
محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در دیدار با خواجه محمد آصف، همتای پاکستانی خود گفت: «ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و دارای مرزهای مشترک، ضرورت دارند در خصوص تضمین امنیت مرزهای دو کشور و جلوگیری از عملیات تروریست‌ها همکاری قوی داشته باشند”.

zarif asif
وزیر امورخارجه پاکستان نیز بر توسعه مناسبات سیاسی و به ویژه اقتصادی با ایران تأکید کرد و گفت: “آمادگی داریم در زمینه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی همکاری داشته باشیم و خواهان مرزهای با ثبات برای دو کشور هستیم”.
طرفین همچنین در خصوص کمک به پروسه صلح در افغانستان، توسعه همکاری‌های بانکی، انرژی، اعلام آمادگی ایران برای تأمین برق مورد نیاز پاکستان، همکاری و ارتباط بین بنادر چابهار و گوادر، توسعه بازارهای مرزی و موضوعات بین‌المللی، مبارزه با تروریسم و گروه‌های افراطی و قاچاق مواد مخدر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.