محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان پس از ادای نماز جمعه در مسجد ارگ ریاست جمهوری این کشور خطاب به مردم کشورش سخنرانی کرد و گفت که در حال حاضر افغان‌ها با شرایط سختی مواجه‌اند و همه بر گلیم غم نشسته‌اند.

او که پس از افزایش حملات خون‌بار در شهرهای افغانستان صحبت می‌کرد گفت که اکنون وقت اراده، اقدامات منسجم، وحدت و همدلی مردم فرارسیده و صف حق و باطل از همدیگر معلوم شده است. او گفت که موضع حکومت افغانستان برحق است و ایستادن در برابر دشمان افغان‌ها، وظیفه هر مسلمان و هر افغان است.

آقای غنی گفت که «نظر به گرفتاری‌هایی که صورت گرفته ریشه این رویدادها معلوم است و طالبان نیز مسئولیت گرفته‌اند.»

رییس جمهور افغانستان درحالی خطاب به مردم کشورش امروز سخنرانی کرد که چندین رویداد مرگبار تروریستی در کابل و چند شهر بزرگ افغانستان دست‌کم جان 140 تن را گرفته و صدها تن دیگر را زخمی کرده است. طالبان و داعش مسئولیت این حملات را برعهده گرفته‌اند.

افغانستان اما مدعی است که پاکستان و اداره استخبارات آن یعنی آی‌اس‌آی پشت ناامنی‌ها در این کشور قرار دارد و از گروه‌هایی چون طالبان و شبکه حقانی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند. در پی این ادعاها اخیراً روابط دو کشور تیره شده است و به تازگی هیأتی از افغانستان به پاکستان رفته و به گفته‌ی مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان، شواهد و اسناد موثقی در مورد فعالیت طالبان در خاک پاکستان را به رهبران آن کشور سپرده‌اند.