دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی سالانه‌اش به وزارت دفاع این کشور دستور داده تا سیاست بازداشت‌های نظامی را مورد بازبینی قرار داده و تاسیسات بازداشتگاه گوانتانامو را باز نگه دارد.

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخابات ۲۰۱۶ علاقه خود به حفظ گوانتانامو به عنوان بازداشتگاه نظامی را اعلام کرده بود. این بازداشتگاه زمانی محل نگهداری صدها مظنون بود که در جریان جنگ علیه تروریسم در افغانستان و دیگر کشورها دستگیر شده بودند.

دونالد ترامپ در حالی این دستور را صادر کرده که پیش از او بارک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا خواهان بسته شدن زندان گوانتانامو بود.

آقای ترامپ هم‌چنان گفته که می‌خواهد اطمینان حاصل کند که در نبرد با داعش و القاعده همه ابزارهای لازم برای بازداشت تروریست‌ها را در اختیار دارند.

آقای ترامپ در حالی در اولین سخنرانی سالانه اش در کنگره رفته است که قانونگذاران آمریکایی ازتصمیم او در به تاخیر انداختن اعمال تحریم‌های تازه علیه روسیه – که کنگره سال گذشته علیه روسیه وضع کرد – خشمگین هستند.

در باره افغانستان

آقای ترامپ در مورد افغانستان نیز گفته که سربازان آمریکایی بر اساس قواعد جنگی تازه‌ای در افغانستان می‌جنگند.

او تاکید کرده که ارتش آمریکا در کنار شرکای افغان، پس از این با جدول‌های زمانی مصنوعی تضعیف نمی‌شود و دیگر نقشه‌ها و پلان‌ها برای دشمنان گفته نمی‌شود.

مبارزه با داعش

دونالد ترامپ، در زمینه سیاست خارجی اشاره کرده که تمامی نواحی تحت کنترل گروه دولت اسلامی یا داعش در عراق و سوریه اکنون از این گروه پس گرفته شده است.

او گفته که در جریان یک سال کارش به عنوان رییس جمهوری آمریکا افتخار می‌کند که در همکاری با ائتلاف تشکیل شده برای شکست دادن داعش تقریبا 100 درصد قلمرویی که این گروه در عراق و سوریه در دست داشت را آزاد کرده است. او تاکید کرده که هنوز کار زیادی مانده که باید انجام شود و تا زمانی به جنگ ادامه خواهد داد که گروه داعش به‌گونه کامل شکست بخورد.