سازمان ملل متحد گزارش داده است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون بیش از 400 هزار نفر در افغانستان به دلیل درگیری‌‌های مسلحانه بی جا شده اند.

سازمان ملل هم‌چنان وضعیت این بیجاشدگان را در سرمای زمستان نگران کننده دانسته و گفته است که تنها در هفته جاری حدود 12 هزار و 300 تن مجبور به ترک مناطق شان شده اند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد گزارش داده که 31 درصد بیجاشدگان داخلی در مناطق شمالی و شمال شرقی افغانستان ثبت شده اند.

براساس این گزارش، در ولایت‌های شرقی ننگرهار و کنر، مناطقی که طالبان با گروه داعش می‌جنگد، در هفته‌های گذشته 4500 تن از مناطق شان فرار کرده اند.

این جنگ‌ها از نیمه ماه اکتوبر به این سو شدت یافته و از آن زمان تا حالا حدود 61 هزار نفر از جنگ‌ها فرار کرده اند.

در سال گذشته بیش از 660 هزار نفر از روستاهای‌شان فرار کرده بودند. این آمار در سال جاری کاهش یافته و سازمان ملل متحد پیشبینی کرده است که تا پایان سال جاری میلادی شمار بیجاشدگان داخلی به 450 هزار تن خواهد رسید.

displaced1
در سال گذشته بیش از 660 هزار نفر روستاهای‌شان را به دلیل ناامنی ترک کرده بودند

بازگشت مهاجران

هم‌زمان با روز جهانی مهاجر، روز گذشته وزارت امور مهاجرین افغانستان اعلام کرد که در سه سال گذشته بیش از 2 میلیون مهاجر افغانستان به این کشور بازگشت کرده اند.

بر اساس گفته‌های این وزارت، تنها در سال جاری بیش از 528 هزار تن از دیگر کشورها به افغانستان برگشته اند.

آمار جهانی

با این حال شمار انسان‌هایی که در سراسر جهان به امید پیداکردن کار و امنیت در فرار اند، به طور بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد گفته که حدود 244 میلیون انسان در سراسر جهان در کشورهای که متولد شده اند، زندگی نمی‌کنند.

بر اساس نظرسنجی سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) که در ۱۶۰ کشور انجام داده است، حدود ۲۳ میلیون نفر آمادگی به مهاجرت دارند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *