دیدبان شفافیت افغانستان از وضعیت بد زندانیان در سه زندان در ولایت های کابل، بغلان و میدان وردک انتقاد کرده و از نقض جدی حقوق اساسی زندانیان در این زندان‌ها خبر داده است.

این نهاد، زندان بغلان را در عقرب 1394، زندان پلچرخی در کابل را در حمل 1395 و زندان میدان وردک را در حمل 1396 مورد بررسی قرارداده است.

این نهاد روز گذشته با انتشار گزارشی گفت که احتمال فروریختن ساختمان زندان‌ها و آتش‌سوزی، وضعیت بد امکانات بهداشتی، نبود آب نوشیدنی سالم، غذای کافی و کمبود برق و اکسیژن در این سه زندان، از موارد نقض جدی حقوق اساسی زندانیان است.

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان گفته است که فساد و اختلاس دلیل عمده وضعیت اسف‌بار تاسیسات زندان‌ها و مدیریت ضعیف آن‌ها است.

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان
سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان

او گفته است: «با وجود تعهدات شرکت‌های قراردادی به ترمیم و ساخت کامل این تاسیسات، 1030 مورد لوازم و بخش‌های ساختمانی این زندان‌ها نصب و ساخته نشده‌اند. شرکت‌های قراردادی، ناظرین دولت امریکا و مسوولین حکومت افغانستان عامل عمده فساد و اختلاس در زندان‌های پلچرخی، بغلان و وردک‌اند.»

آقای افضلی افزود که 28 درصد امکانات و تسهیلات زندان‌ها غیرفعال‌اند و آن‌چه نحوه مدیریت زندان‌ها از سوی حکومت افغانستان را نگران کننده‌تر می‌سازد، اقدام نکردن مسوولین حکومتی با وجود دانش کامل از این وضعیت است.

گزارش دیدبان شفافیت افغانستان گفته است که 31 درصد امکانات و تسهیلات زندان بغلان، 37 درصد امکانات و تسهیلات زندان پلچرخی و 21 درصد امکانات و تسهیلات زندان میدان وردک غیر فعال‎اند.

afghanistan-transparancy1

این زندان‌ها به کمک دولت امریکا و نظارت مشترک ناظرین امریکایی و افغان ترمیم و ساخته شده است. قرارداد زندان پلچرخی با شرکت ساختمانی الوطن، زندان بغلان با شرکت عمران هولدنگ گروپ و زندان میدان وردک با موسسه ساختمانی و احیای مجدد افغانستان صورت گرفته است.