داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان که صبح امروز برای افتتاح نمایشگاه تجاری و سرمایه‌گذاری سه جانبه‌ی افغانستان، هند و آمریکا به هند رفته است، در یک نشست خبری در هند گفت که روابط نزدیک افغانستان با هند، تهدیدی برای کشورهای دیگر نیست.

آقای عبدالله گفته که “افغانستان هیچ‌گاه تهدیدی برای کشورهای منطقه نخواهد بود و اگر کشوری خواسته باشد که نسبت به روابط افغانستان با کشورهای دیگر حق وتو داشته باشد، مردم افغانستان اجازه نخواهند داد.”

این سخنان او اشاره به اظهارات مقامات پاکستانی است که در روزهای گذشته از گسترش روابط افغانستان و هند  ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که نقش هند در افغانستان نباید افزایش یابد.

روابط تجاری

در نشست سه جانبه‌ی افغانستان، هند و آمریکا؛ رییس اجرایی افغانستان حضور پررنگ سرمایه‌گذاران و صنعت‌کاران افغانستان در نمایشگاه دهلی جدید را قابل ستایش دانسته و گفته که چنین نشست‌هایی، راه را برای پیشرفت و ترقی افغانستان باز می‌کند.

به گفته‌ی آقای عبدالله، افغانستان می‌خواهد نقش وصل‌کننده را در عرصه‌ی تجاری، اقتصادی و ترانزیتی در منطقه ایفا نماید.

حمایت آمریکا

هم‌چنان هوگو لارنس، سرپرست سفارت امریکا در کابل که در این نشست حضور داشت گفت آمریکا تا رسیدن افغانستان به صلح، در کنار این کشور خواهد ماند.

او گفت: “ما با کشورهای متحدمان تلاش می‌کنیم که از حکومت وحدت ملی پشتیبانی کنیم تا این کشور به صلح دست پیدا کند. ما از افغانستان و منطقه جایی نمی‌رویم، رییس‌جمهور ترامپ می‌خواهد که افغانستان به پای خود  بایستد. همکاری‌های منطقه‌ای با شامل‌سازی بازرگانان، ما را برای رسیدن به ثبات و مبارزه با هراس‌افگنی کمک می‌کند.”

قرار بود آقای عبدالله روز گذشته به هند برود، اما حمله‌های راکتی بر فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی، سفر او را به تعویق انداخت.

در ادامه‌ی این سفر دو روزه، قرار است آقای عبدالله با رییس‌جمهور، نخست وزیر، وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی هند نیز دیدار نموده و روی همکاری‌های مشترک در بخش‌های مختلف، به ویژه در بخش مبارزه با هراس‌افگنی گفت‌وگو کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *