وزیر صحت عامه‌ی افغانستان گفته که روزانه بین 600 تا 800 کودک بیمار  به شفاخانه‌ی صحت طفل اندراگاندی در شهر کابل مراجعه می‌کنند، در حالی که ظرفیت پذیرش و خدمات رسانی این شفاخانه در یک روز به حد‌اکثر 350 کودک می‌رسد.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه‌ی افغانستان با نشر این خبر در صفحه‌ی فیسبوک‌ خود گفته است که این شفاخانه یکی از پر ازدحام ترین و پرکارترین شفاخانه‌های شهرکابل است و کارمندان این شفاخانه به صورت شبانه روزی در حال خدمات رسانی به بیماران هستند.

مرگ و میر کودکان

براساس ارقام رسمی نشر شده از سوی وزارت صحت عامه، طی دو هفته‌ی اخیر تعداد مریضان بستر شده در این شفاخانه 1070 کودک بوده که از این میان 32 کودک فوت کرده‌اند.

به گفته‌ی آقای فیروز، 10 مورد فوت کودکان به دلیل کم وزنی، 3 مورد به دلیل حادثه‌ی ترافیکی و 19 مورد دیگر نیز به دلیل سوء تغذی از بین رفته‌اند.

ضعف اقتصادی

وزیر صحت افغانستان گفته که در کنار مشکلات فرهنگی، بی‌سوادی، ناتوانی مالی و ضعف اقتصادی از دلایل مرگ و میر کودکان در افغانستان است. او افزوده است که برخی از خانواده‌ها بخاطر ناتوانی مالی نمی‌توانند کودکان بیمارشان را به موقع به شفاخانه بیاورند.

feroz
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان

کاهش تلفات

وزیر صحت عامه‌ی افغانستان گفته که میزان تلفات کودکان در سال جاری تنها 3 درصد بوده است. در حالی که این رقم در سال 2002 به 10 درصد و در سال 2006 به 6 درصد می‌رسید. به گفته مقامات وزارت صحت افغانستان، این آمارها نشان می‌دهد که تلفات کودکان نسبت به سال 2002، 7 درصد و نسبت به سال 2006، 3 درصد کاهش یافته ‌است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *