وزارت انرژی و آب افغانستان از افتتاح نیروگاه تولید 2 میگاوات برق خورشیدی و بادی در ولایت هرات خبر داده است.

این نیروگاه صبح امروز با حضور علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب، رییس عمومی شرکت برشنا و مقام‌های محلی ولایت هرات افتتاح شد.

با این حال در اواخر ماه گذشته‌ی خورشیدی، مقام های وزارت انرژی و آب افغانستان از نصب نخستین توربین تولید انرژی خورشیدی و بادی در ولایت هرات خبرداده بود که با هزینه‌ی سه و نیم میلیون دالر امریکایی از سوی جاپان ساخته شده است.

2 میگاوات برق

مقام‌های این وزارت گفته بودند که ظرفیت تولید این توربین دست کم 2 میگاوات برق خواهد بود و اولین بار است که توربین تولید برق از نیروی باد در افغانستان ساخته می شود.

به گفته ی مقام‌های وزارت انرژی و آب، از مجموع 2 میگاوات برق، 1.7 میگاوات آن از نور خوشید و 0.3 میگاوات برق آن از نیروی باد تولید خواهد شد.

طرح خودکفایی

طرح خودکفایی انرژی افغانستان سال گذشته‌ی میلادی از سوی وزارت انرژی و آب افغانستان ترتیب شده و از سوی حکومت این کشور تایید شد. به گفته‌ی مقام‌های این وزارت، پیاده کردن این طرح در حدود ۶ میلیارد دالر نیاز دارد که از این جمله حکومت افغانستان تنها ۱٫۵ میلیارد دالر آن را در اختیار دارد.

جلب توجه بیشتر

مقام‌های وزارت انرژی تاکید می‌کنند که آنان در تلاش‌اند تا توجه بیشتر شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی را در حوزه سرمایه‌گذاری تولید انرژی در افغانستان جلب کنند. به گفته‌ی مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان بر اساس این طرح پنج ساله انرژی تا پنج سال آینده، تولید داخلی انرژی در این کشور به بیش از 82 درصد افزایش خواهد یافت.