وزارت خارجه‌ی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای قتل عام مسلمانان روهینگیا توسط نظامیان میانمار را محکوم کرده است.

این وزارت ضمن تقبیح حملات وحشیانه و ضد بشری سربازان دولتی برما علیه مسلمانان آن کشور، از سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری جهان خواسته تا نسل کشی و قتل عام مردم مسلمان برما را بررسی کند.

بر اساس گزارش‌ها و به نقل از دفتر سازمان ملل متحد، در نتیجه‌ی خشونت‌های ده روز گذشته، 87 هزارتن از مسلمانان روهینگیا از میانمار به بنگله‌دیش فرار کرده اند.

سازمان ملل متحد هم‌چنان تاکید کرده که این آوارگان به کمک‌های بی درنگ بشری نیاز دارند.

میانمار یا برمه‌ی پیشین یکی از فقیرترین کشورهای جنوب شرق آسیا است که در سال ۱۹۴۸ میلادی از انگلیس استقلالش را گرفت. مسلمانان میانمار در آن زمان با تمام قدرت در برابر انگلیس دست به حرکت‌های استقلال خواهی زده بودند.

از سویی هم، مسلمانان روهینگیا تا اکنون حق کار در اداره‌های دولتی را ندارند، از تحصیل محروم‌اند و مجبورند که نام‌شان را تغییر داده و نام بودایی بگزینند. در عین حال گزارش شده که آن‌ها اجازه‍ اذان گفتن در مساجد را ندارند و از نگاه اقتصادی همواره کوشش شده که تحت فشار قرار داشته باشند.

قتل عام مسلمانان در میانمار در حالی گزارش می شود که در سال‌های اخیر، آن سانگ سو چی رهبری حزب حاکم را در میانمار برعهده گرفته و دولت نظامی این کشور را به حاشیه رانده است. او که مشهور به دموکراسی خواهی و نمادی از دادخواهی برای آزادی‌های اساسی است، اکنون خود به عنوان یکی از نیروهای ضد مسلمان مشهور شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *