شماری از مقام‌های بلندپایه وزارت داخله افغانستان از آمادگی این کشور برای تامین امنیت راه آهن آقینه-شیرخان بندر و پروژه تاپی خبر دادند.

مراد علی مراد، معاون ارشد امور امنیتی وزارت داخله افغانستان در عین حال، اعلام داشت که فعال سازی مراکز اطلاعاتی دراولویت نیروهای امنیتی این کشور قرار دارد.

مقام‌های وزارت داخله افغانستان در نشست خبری امروز خود بر تقویت تشکیلات قطعات خاص پولیس این کشور نیز تاکید کردند.

جنرال مراد علی مراد در عین حال گزارش داد که پلیس سرحدی و پلیس محافظت عامه وزارت داخله بر اساس نقشه راه این کشور، به وزارت دفاع افغانستان منتقل خواهد شد.

TAPI-map
مقام‌های وزارت داخله افغانستان از تامین امنیت دو پروژه‌ی بزرگ به شمول پروژه گاز تاپی اطمینان دادند

بررسی‌های گسترده

مراد علی مراد در این نشست خبری از بررسی‌ها و تحقیقات در مورد عوامل فرار پلیس از خدمت یاد آوری کرد و اظهار داشت که در سال‌های اخیر شماری زیادی از سربازان افغان از میدان‌های نبرد فرار کرده اند.

آقای مراد تاکید کرد که تلاش می کند تا اعتماد مردم را نسبت به پلیس افزایش دهند.

 معین ارشد امنیتی وزارت داخله هم‎چنان گفت که این وزارت در تلاش احیای مجدد پلیس در ولایت‌های ارزگان، قندهار، هلمند، فاریاب و شماری دیگر از ولایت های ناامن افغانستان می باشد.

دشواری‌ها و چالش‌ها

مراد علی مراد معین ارشد امنیتی وزارت داخله افغانستان در این نشست از دشواری‌ها و چالش‌های که سد راه پلیس افغانستان می‌باشد اظهار نگرانی کرد.

جنرال مراد علی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت داخله از بررسی و تحقیق عوامل فرار پولیس صحبت کرد

آقای مراد گفت که نارساییهای در تشکیلات وزارت امورداخله موجب کاهش تاثیر گذاری این وزارت شده است. در عین حال، معین امنیتی وزارت داخله، غیرحرفه‌ای‌گری برخی از حوزه‌های این وزارت، نبود روحیه کار تیمی و کمبود سلاح سنگین را از چالش‌های عمده ی پلیس عنوان کرد.

بر اساس گفته های آقای مراد دست کم 3 هزار موتر رنجر به دلیل نبود امکانات کافی تخریب شده و قابل استفاده نمی‌باشد.