رسانه های ایرانی اعلام کرده اند که حکم قصاص و اعدام قاتل ستایش قریشی دختر شش ساله افغان که در ایران کشته شد، در دیوان عالی این کشور تایید شده است.

ستایش قریشی دختر 6 ساله افغان سال گذشته به شکل فجیعانه‎ی توسط یک جوان ایرانی به قتل رسید.

دادگاه کیفری تهران، دو روز قبل با درخواست اولیای مقتول تشکیل جلسه داد تا در باره دریافت ارش البکاره “دیه پرده بکارت” و مهر المثل تصمیم گیری کند.

امیرحیسن نوجوان 17 ساله که گفته می شود قاتل ستایش قریشی است به دوبار اعدام محکوم شده است.

حکم صادره دیوان عالی ایران منتظر تایید تایید رییس قوه قضاییه این کشور است. اما والدین ستایش بار دیگر درخواست حقوقی مبنی بر دریافت دیه پرده بکارت و مهر المثل را مطرح کرده اند.

کم بودن سن قاتل از نگرانی‌های بود که شماری زیادی از فعالان مدنی نسبت به صدور حکم اعدام برای او هشدار داده بودند.

اما پزشکی قانونی ایران رشد عقلی متهم را تایید کرده است. سفیر ایران در افغانستان نیز در واکنش به این رویداد گفته بود که قرار نیست متهم قتل ستایش به دلیل کم سن بودن برات داده شود.

ستایش دختر خردسال افغان بود که در ماه حمل امسال از سوی پسرهمسایه اش مورد تجاوز قرار گرفته و سپس به قتل رسید
ستایش، دختر خردسال افغان در ماه حمل سال گذشته از سوی پسرهمسایه اش مورد تجاوز قرار گرفته و سپس به قتل رسید

قتل قریشی

ماه حمل سال گذشته ستایش قریشی، دختربچه 6 شش ساله افغان در ورامین ایران ناپدید شد. پس از گذشت چند روز، جسد او از منزل امیرحسین که همسایه شان بوده پیدا شد. یافته ها نشان می داد که ستایش مورد آزار و اذیت قرار گرفته و با ضربات چاقو کشته شده است.

قاتل قصد داشته که جنازه را با اسید بسوزاند تا در کل آثار جنایتش را از بین ببرد. اما در نهایت امیرحسین به عنوان قاتل او شناخته شد و دادگاه کیفری ایران او را به یک بار قصاص به جرم قتل، یک بار اعدام به جرم تجاوز به عنف و هم‎چنان پرداخت دیه به جرم جنایت بر میت محکوم کرد.

این حادثه وحشتناک واکنش‌های تند شهروندان افغان را در داخل و خارج افغانستان به همراه داشت و وقوع آن بازتاب گسترده‎ی در رسانه‌های جهانی پیدا کرد.

این رویداد در محافل عمومی و ‎در میان کاربران شبکه های اجتماعی سوژه ی دردناکی شده بود که تا مدتی زیادی عکس های از ستایش قریشی در شبکه های اجتماعی به عنوان قربانی فاجعه‎ی تلخ یاد می شد.