درخواست ها برای استعفای رهبران حکومت وحدت ملی از فضای خیمه های اعتراض کنندگان فراتر رفته و افزایش یافته است.

در تازه‌ترین مورد، انورالحق احدی رییس جبهه ملی نوین افغانستان خواستار استعفای رهبران حکومت وحدت ملی شده و امروز گفته است که این حکومت در تأمین امنیت موفق نبوده است.

آقای احدی در یک نشست خبری در کابل گفت که “حکومت فقط به نام وحدت ملی توان استقرار امنیت را ندارد و وعده‌های دیروز رییس جمهور در رابطه به اصلاحات در امور امنیتی فقط عوام فریبی است.”

رییس جبهه نوین ملی افغانستان حکومت وحدت ملی را متهم به بی‌برنامگی در تأمین امنیت کرد و گفت که این رهبران به جز ضیاع وقت شهروندان افغان توانایی انجام کاری دیگری را ندارند.

احدی از تظاهرات روز جمعه حمایت کرد و گفت که تظاهرات حق هر شهروند افغانستان است. او از حکومت افغانستان خواست عاملان شلیک بر تظاهرکنندگان روز جمعه را محاکمه کند.

protest8
پولیس برای متفرق ساختن مردم دست به شلیک هوایی زد

روز جمعه شهروندان شهر کابل در اعتراض به انفجار خونین روز چهارشنبه هفته گذشته تظاهرات کردند و تلاش نمودند از چهارارهی زنبق راه شان را به سمت ارگ ریاست جمهوری باز کنند. اما پولیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور، آبپاش و شلیک هوایی کار گرفت که در نتیجه 5 معترض کشته و بیش از 10 تن دیگر زخمی شدند.

گور دموکراسی

همزمان با این، شماری از شهروندان هراتی در غرب افغانستان، به خیابان آمدند. شهروندان هرات از تظاهرات روز جمعه کابل حمایت کرده و خواهان استعفای رهبران حکومت وحدت ملی شدند.

تظاهرکنندگان در هرات شلیک پولیس بر معترضان را محکوم کرده و شعارهای “دموکراسی را زنده به گور نکنید” و “به دشمنان مردم رگبار کنید نه بخود مردم” را سردادند. شهروندان هراتی همچنان گفتند حمله روز چهارشنبه در کابل دستاورد ستون پنجم در داخل نظام است.

این اعتراضات پس از آن شکل می‌گیرد که انفجار یک تانکر در منطقه به شدت محافظت شده در شهر کابل 90 تن را کشت و 460 تن دیگر را زخمی ساخت. ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان گفته است این حمله از سوی شبکه حقانی و به کمک سازمان استخباراتی پاکستان طراحی و اجرا شده است.

herat
معترضان در هرات حمایت شان را از تظاهرات روز جمعه کابل اعلام کردند