یک روز پس از حمله سه انتحارکننده در مراسم به خاکسپاری سالم ایزدیار، پسر معاون مجلس سنای افغانستان، حزب جمعیت اسلامی افغانستان دعوت ارگ ریاست جمهوری افغانستان برای گفت‌وگو و تفاهم در مورد حوادث اخیر را رد کرده است.

جنرال عطا محمد نور، والی ولایت بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است در جلسه اضطراری شورای رهبری این حزب که ساعاتی پس از حمله به مراسم تدفین شهدا برگزار شد، در نخستین گام دعوت رسمی ارگ رد شد.

روز گذشته سه مهاجم انتحاری در مراسم تدفین سالم ایزدیار که در آن شماری از مقامات ارشد حکومتی و اعضای بلندپایه حزب جمعیت اسلامی افغانستان حضور داشتند، حمله کردند. در این حمله 7 تن کشته شده و بیش از 100 تن دیگر زخمی شدند.

عطا محمد نور نوشته است که رهبری جمعیت اسلامی افغانستان مسئولیت خود می‌داند در این شرایط در کنار مردم بیاستد و به درد دل و خواسته‌های خانواده‌های قربانیان گوش داده و با فریاد آنان هم‌صدایی کنند. او گفته است در مرحله بعدی “در مورد راهکار عملی تطبیق خواسته‌های برحق این مردم و مبارزه با ترور و توطیه، تصمیم قاطع بگیرد.”

CEO-and-the-deputies
عبدالله عبدالله در انتخاب ریاست جمهوری 1393 نامزد حزب جمعیت اسلامی افغانستان بود

والی بلخ همچنان گفته است که شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان یک هیأت 10 نفری را وظیفه داده تا با عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی وارد گفت‌وگو شده و مشخص کنند که آقای عبدالله با درنظرداشت رویدادهای خون‌بار اخیر، در کنار مردم خود می‌ماند یا “با کسانی همدست می‌شود که مردم بی‌گناه را به رگبار گلوله بستند.”

عبدالله عبدالله نامزد حزب جمعیت اسلامی افغانستان در انتخابات 1393 ریاست جمهوری افغانستان بود که پس از جنجالی شدن نتیجه انتخابات، به تشکیل حکومت وحدت ملی تن داد و سمت ریاست اجرایی این حکومت را احراز کرد.

شورای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان درحالی دعوت رسمی ارگ ریاست جمهوری را رد می‌کند که دیروز عطا محمد نور در واکنش به حمله انتحاری در مراسم تدفین سالم ایزدیار، گفت که “کشتار نمازگزاران جنازه سالم ایزدیار توطیه ناجوان‌مردانه و حمله به یک جریان مشخص سیاسی است و گمانه‌ها را بر دست داشتن حلقاتی در درون نظام در سازماندهی این حملات بیشتر می‌سازد.”

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست جمعیت اسلامی افغانستان و وزیر خارجه حکومت وحدت ملی نیز گفته است که از توطئه دشمن جان سالم برده است اما به‌زودی “موقف خویش را در مورد تروریست‌های داخل نظام و تسویه حساب ملی با آن‌ها، اعلام خواهم کرد.”