حسن روحانی برنده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شد.

وزارت داخله ایران اعلام کرد که حسن روحانی با کسب نزدیک به 24 میلیون رای، برنده این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شده است. وزیر داخله ایران گفت که روحانی 23 میلیون و796 هزار رای به دست آورده است.

روحانی با این تعداد رای، موفق به کسب 57 درصد کل آرا شد و ابراهیم رئیسی رقیب اصلی او در این انتخابات، تنها توانست نزدیک به 39 درصد آرای کل را به دست آورد.

iran-election
وزارت داخله ایران از شرکت بیش از 40 میلیون ایرانی در این انتخابات خبر داده است

تمامی نظر سنجی های انجام شده پیش از انتخابات و هم چنان اعلام نتایج تدریجی انتخابات که از صبح امروز توسط وزارت داخله ایران انجام می شد هم، حاکی از پیشتاز بودن حسن روحانی در این رقابت بود.

او برای دومین بار پی در پی، برنده انتخابات ریاست جمهوری شده و با این پیروزی برای یک دوره 4 ساله دیگر رییس جمهور ایران خواهد بود.

رئیسی نامزد جریان اصول گرا و رقیب اصلی روحانی در این دوره با به دست آوردن نزدیک به 16 میلیون رای، از روحانی که نامزد جریان اصلاح طلب در ایران است شکست خورد و به این ترتیب از رسیدن به مقام ریاست جمهوری باز ماند.

دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز گذشته در این کشور برگزار شد. زمان رای دهی از 8 صبح تا ساعت 6 بعد از ظهر بود اما به دلیل حضور زیاد مردم در حوزه های رای دهی تا ساعت 12 نیمه شب گذشته تمدید شد.

Ibrahim-raisi
ابراهیم رئیسی رقیب اصلی روحانی در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ایران بود

حسن روحانی، ابراهیم رئیسی،  مصطفی هاشمی طبا و مصطفی میر سلیم چهار نامزدی بودند که در این دوره برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری، با یکدیگر به رقابت پرداختند. در روزهای قبل از برگزاری انتخابات اسحاق جهانگیری یکی از نامزدان ریاست جمهوری به نفع حسن روحانی و باقر قالیباف هم به نفع رییسی از شرکت در انتخابات انصراف دادند.

وزارت داخله ایران گفته است که بیش از 40 میلیون ایرانی در داخل و خارج از این کشور در این انتخابات شرکت کرده و رای داده اند.

elections
اسحاق جهانگیری، به نفع آقای روحانی از شرکت در انتخابات انصراف داد
irna-election
محمد باقر قالیباف هم به نفع آقای رئیسی از انتخابات کنار رفت
ahmadi-nijad
صلاحیت محمود احمدی نژاد برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان ایران رد شده بود
iran
نمایی از خبرنگاران در شب انتخابات ریاست جمهوری ایران