مقام های وزارت دفاع افغانستان، از کشته شدن 76 تروریست در یک شبانه روز گذشته در ولایت های مختلف این کشور خبر داده اند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که در نتیجه عملیات صورت گرفته در ولایت های ننگرهار، پکتیکا، لوگر، غزنی، میدان وردک، قندهار، ارزگان، زابل، فراه، بدخشان، تخار و هلمند 76 تروریست کشته و نزدیک به 15 تن دیگر زخمی شده اند.

در همین حال، افراد گروه داعش در ولسوالی اچین ننگرهار هدف حمله نیروهای امنیتی افغانستان قرار گرفته و 30 تن از اعضای این گروه توسط نیروهای امنیتی این کشور کشته شده اند.

وزارت دفاع افغانستان هم‎چنین از کشته شدن 38 طالب در ولایت ارزگان خبر داده اند.

نیروهای افغان، در چند روز گذشته عملیات های زیادی را در ترینکوت مرکز ولایت ارزگان انجام داده است، که به گفته مقام های وزارت دفاع افغانستان طالبان تلفاتی سنگینی در این حملات، دیده اند.

army
وزارت دفاع افغانستان، از کشته شدن 76 تروریست در یک شبانه روز گذشته در این کشور خبر می دهد

نبرد سنگین

همزمان با این رویدادها، مقام های محلی ولایت جوزجان، از درگیری میان گروه طالبان و داعش در این ولایت خبر داده است و گفته که این درگیری ها 144 کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان گفته است که این درگیری دو روز پیش به دلیل اختلاف بر سر 100 هزار افغانی میان این دو گروه در ولسوالی درزآب این ولایت آغاز شد.

گروه داعش 100 هزار افغانی وجوه شرعی از مردم جوزجان جمع آوری کرده بودند که طالبان در این مورد واکنش نشان داده و منجر به درگیری مسلحانه شده است.

67 عضو طالبان و 15 تن از داعشیان در این نبرد کشته و بیش از 60 تن دیگر زخمی شده اند.

فرمانده مشهور

در همین حال مقام های ولایت میدان وردک از کشته شدن یک فرمانده مشهور طالبان در این ولایت خبر می دهند.

Taliban Pakistan
مقام های ولایت میدان وردک از کشته شدن یک فرمانده مشهور طالبان در این ولایت خبر می دهند

عبدالرحمن منگل سخنگوی والی میدان وردک می گوید که در نتیجه حمله هوایی نیروهای آمریکایی، ملا حبیب الله مشهور به ملا ذاکر یکی از فرماندهان مشهور طالبان با دو تن از همکارانش در این ولایت کشته شده ند.

بر اساس گفته های سخنگوی ولایت میدان وردک، این فرمانده طالبان حملات انتحاری و تخریبی را در این ولایت طرح ریزی و اجرا می کرد.

تحقیقات همه جانبه

همزمان با این تحولات، در حالی که 6 روز از فاجعه سپاه شاهین در شهر مزارشریف می گذرد، ریاست اجرایی افغانستان از آغاز تحقیقات همه جانبه در مورد این رویداد خبر داده است.

مجیب الرحمن رحیمی سخنگوی، ریاست اجرایی در یک نشست خبری امروز در کابل گفت که ” اگر ثابت شود که کسی در این حادثه غفلت و یا دخالت داشته، بدون ملاحظه در هر سطح با وی برخورد قانونی و جدی صورت می گیرد.”

آقای رحیمی افزود که، دیگر غفلت و کوتاهی در نهاد های امنیتی برای حکومت وحدت ملی افغانستان قابل تحمل نیست.

مجیب الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان
مجیب الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان

10 تروریست طالبان با لباس و موترهای نظامی افغان، جمعه گذشته وارد سپاه شاهین در شهر مزارشریف شده و فاجعه بزرگی را خلق کردند.

آمارهای منتشره از قربانیان این حمله تاکنون متفاوت بوده است.  وزارت دفاع افغانستان روز گذشته آخرین آمار تلفات این حمله را 135 کشته و 64 زخمی اعلام کرد؛ اما رسانه ها رقم تلفات را بیش از 200 تن اعلام کرده اند.

تلفات این حمله واکنش های زیادی را در پی داشته که منجر به استعفای وزیر دفاع و رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان شد.