همایون عزیزی والی قندهار می گوید که نهادهای استخباراتی کشورهای منطقه در انفجار مهمان خانه ولایت قندهار دست داشته اند.

والی قندهار که پس از زخمی شدن در انفجار برای درمان به فرانسه منتقل شده بود، بعد از ظهر امروز وارد شهر کابل شد و در میدان هوایی کابل مورد استقبال برخی از مسوولین و نمایندگان مجلس قرار گرفت.

همایون عزیزی انفجارهای صورت گرفته در مهمان خانه قندهار را ” مغلق، پیچیده و چند بعدی” دانست و گفت که دست استخبارات کشورهای منطقه در پس این حمله بوده است.

والی قندهار اما از کشور مشخصی نام نبرد و گفت که نتایج کار تیم تحقیقاتی در این مورد رسما اعلام خواهد شد.

طالبان و حلقات خارجی

انفجار شهر قندهار در اواخر ماه جدی، در مهمان خانه والی قندهار و درست زمانی صورت گرفت که والی و دیگر مسوولین محلی این ولایت با سفیر و دیپلومات های امارات متحده عرب در حال گفتگو بودند. مواد انفجاری در کوچ های این مهمان خانه جابجا شده بود که در نتیجه انفجار معاون والی، یک نماینده مجلس، یک سناتور و 5 دیپلومات اماراتی در همان لحظه کشته شدند.

سفیر امارات نیز که در حمله زخمی شده بود برای درمان به امارات منتقل شد اما بر اثر شدت جراحات وارده، در شفاخانه ای در آن کشور جان داد.

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور افغانستان گفته بود که طالبان به دستور حلقات خارجی این حمله را انجام داده اند.

این تصویر لحظاتی قبل از انفجار در مهمان‌سرای ولایت قندهار ثبت شده است

رییس جمهور اشرف غنی برای همدردی با مقامات امارات به این کشور سفر کرد. اگرچه گفته شد که هیات مشترکی از کارشناسان امنیتی افغانستان، امارات متحده عربی و نیروهای ناتو این حمله را بررسی خواهند کرد اما تاکنون نتایج این تحقیقات منتشر نشده است.