گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری روز گذشته در مقابل دادگاه عالی را برعهده گرفته است.

این گروه امروز( 20 دلو)، با انتشار اعلامیه ای مسوولیت این حمله انتحاری، که منجر به کشته شدن بیش از 20  تن شد و نزدیک به 40 تن دیگر زخمی شدند را برعهده گرفته است.

این حمله عصر دیروز(19دلو)، در مقابل یکی از دروازه های دادگاه عالی افغانستان و زمانی صورت گرفت که کارمندان این نهاد، پس از اتمام یک روز کاری در حال خروج از ساختمان این نهاد دولتی بودند.

ISIS Calimed the responsibility of Supreme Court
گروه داعش مسوولیت حمله انتحاری روز گذشته در مقابل دادگاه عالی را برعهد گرفته است.

واکنش ها

حمله تروریستی روز گذشته واکنش های زیادی را در پی داشت.

ریاست جمهوری افغانستان این حمله را به شدت محکوم کرده و گفته است که “دشمنان مردم افغانستان یکبار دیگر با انجام این‌گونه حملات تروریستی، دشمنی‌شان را با مردم ما نشان دادند.”

مقامات آمریکایی این حمله را محکوم کرده و گفته اند که به همکاری های شان با افغانستان در زمینه امنیت و ثبات ادامه خواهند داد.

سازمان ملل متحد نیز با انتشار اعلامیه ای، حمله به کارمندان دادگاه عالی را محکوم کرده و با خانواده های قربانیان این حمله ابراز همدردی کرده است.

در اعلامیه این سازمان آمده است که حملات بر غیرنظامیان به شمول نهادهای قضایی، حقوق بشر و کمک های بشردوستانه، هرگز قابل توجیه نیستند. این سازمان بر مجازات عاملان این حمله تاکید کرده است.

رحمت الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته است که حمله انتحاری به  کارمندان دادگاه عالی، به منظور جلوگیری از عملی شدن حکم اعدام انس حقانی صورت گرفته است.

رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان
رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان

آقای نبیل در واکنش به حمله انتحاری روز گذشته علیه کارمندان دادگاه عالی افغانستان در صفحه فیس بوک خود نوشته است که حملات تروریستی علیه کارمندان دادگاه عالی، از سوی شبکه حقانی و حامیان پاکستانی شان صورت گرفته است تا با ایجاد وحشت در میان اعضای این قوه، از اجرایی شدن حکم اعدام انس حقانی جلوگیری کنند.