محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان از موافقت نامه صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی، به عنوان یکی از دست‌آوردهای مهم این شورا، در زمان ریاست آقای پیر سید احمد گیلانی یاد کرد.

مراسم نماز جنازه پیر سید احمد گیلانی رییس شورای عالی صلح افغانستان، صبح امروز(4 دلو)، در ارگ ریاست جمهوری افغانستان و با حضور رهبران جهادی و سیاسی این کشور برگزار گردید.

Gilani1
جریان نماز جنازه‌ی آقای گیلانی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان

آقای گیلانی دو روز قبل در سن 84 سالگی در شفاخانه‌ای در شهر کابل درگذشت.

محمد اشرف غنی، به تلاش‌های سید احمد گیلانی، برای رسیدن به صلح در زمان مسوولیت‌اش در شورای عالی صلح اشاره کرد و گفت که او در شرایط دشوار و حساس، دعوت حکومت وحدت ملی را برای پذیرفتن مسوولیت شورای عالی صلح پذیرفت.

رییس جمهور اشرف غنی از موافقت نامه صلح میان حکومت افغانستان و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که در ماه میزان سال جاری به امضا رسید، به عنوان یک دست‌آورد برای افغانستان یاد کرد و گفت که این دست‌آورد، در مدت کوتاهی که آقای گیلانی رهبری این شورا را برعهده داشت، به دست آمده است.

Gilani2
آقای غنی، رسیدن به امنیت و صلح را، از آرزوهای سید احمد گیلانی به عنوان رییس شورای صلح افغانستان دانست

آقای غنی، رسیدن به امنیت و صلح را، از آرزوهای سید احمد گیلانی به عنوان رییس شورای صلح افغانستان دانست و اظهار امیدواری کرد که این آرزوی او و دیگر مردم این کشور، با رسیدن به صلح و ثبات عملی گردد.

ادامه‌ی تلاش‌ها برای رسیدن به صلح با عزت 

پیکر آقای گیلانی، سپس برای خاک‌سپاری به ولایت ننگرهار منتقل گردید و در ولسوالی سرخ رود این ولایت، به خاک سپرده شد.

داکتر عبدالله رییس اجرایی افغانستان که برای برگزاری مراسم تدفین به این ولایت رفته است، از تلاش‌های آقای گیلانی برای تامین صلح قدردانی کرد و گفت که پس از او، مسوولیت این شورای مهم و با اهمیت به شخصیت ملی دیگری واگذار خواهد شد.

Gilani3
آقای گیلانی دو روز قبل در سن 84 سالگی در شفاخانه‌ای در شهر کابل درگذشت

او در پاسخ به نگرانی‌های مطرح شده در مورد سرنوشت گفتگوهای صلح، به مردم “اطمینان” داد که حکومت افغانستان برای رسیدن به “صلح با عزت” هم‌چنان تلاش خواهد کرد.

او افزود ” اگر در راه رسیدن به صلح، برهان‌الدین ربانی و پیر سید احمد گیلانی را از دست داده ایم؛ اما رسیدن به صلح به عنوان یک آرزو برای مردم افغانستان است و برای دست‌یابی به صلح و امنیت، تعهد و تلاش حکومت نیز هم‌چنان ادامه خواهد داشت.”