سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) اعلام کرده که 13 میلیون صحفه از مدارک خود را که از حالت محرمانه بیرون شده‌اند، به صورت آنلاین منتشر می‌کند.

این مدارک قرار بود تا آخر سال جاری میلادی به صورت آنلاین منتشر شود اما سی‌آی‌ای توانسته است آن‌را قبل از این تاریخ انجام دهد.

پیش از این، مدارک مورد نظر در اختیار عموم قرار داشت اما برای دست‌رسی به آن، باید از آرشیف ملی در منطقه‌ی کالج‌پارک مری‌لند، بازدید می‌شد.

این مدارک، تصویر جدی از فعالیت استخباراتی سی‌آی‌ای در جنگ ویتنام، کوریا و منازعات جنگ سرد در دست می‌دهد.

حتی در این مدارک می‌توان به جزئیات جالب از برنامه «استارگِت» یا «دروازه ستارگان» که تحقیق درباره توانایی‌های روانی و این‌که با آن‌ها چه می‌توان کرد، دست یافت.

جوزف لامبرت، مدیر اطلاعات سی‌آی‌ای، با نشر بیانیه‌ای اعلام داشت که “دسترسی به این مجموعه پر ارزش تاریخی دیگر محدودیت جغرافیایی ندارد.”

این آرشیف مدارک، بازتاب تاریخ گسترده سی‌آی‌ای به عنوان یک سازمان استخباراتی، از زمان آغاز به‌کار آن تا دهه‌ی 90 میلادی می‌باشد.

هیدر فریتز هورنیک سخن‌گوی سی‌آی‌ای گفته است که هیچ نوع برخورد گزینشی با این مدارک نشده و همه تاریخ در آن هست. او علاوه کرده که همه خوب‌وبدهای تاریخ این سازمان شامل آن می‌باشد.