مقامات آمریکایی در افغانستان از کشته و زخمی شدن 4 سرباز این کشور، در ولایت قندوز در شمال افغانستان خبر می دهند.

دفتر رسانه ای این نیروها در افغانستان با ارسال اعلامیه ای به رسانه های این کشور، گفته است که امروز و در نتیجه حمله طالبان، 2 سرباز آمریکایی کشته شده و 2 تن دیگرشان زخمی شده اند.

در این بیانیه آمده است که ” این سربازان زمانی مورد حمله قرار گرفتند که برای آموزش و مشوره دهی به نیروهای افغان در عملیات پاکسازی منطقه از وجود نیروهای طالبان، شرکت داشتند.”

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که ” با وجود رخ‌دادن این حادثه دلخراش، ما به همکاری مان با نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهیم داد تا بتوانند از کشورشان دفاع کنند.”

usfo-statement

 

ادامه نبرد در قندوز

در همین حال رسانه های افغانستان خبر داده اند که 14 تن از شورشیان، درنتیجه عملیات مشترک نیروهای امنیتی افغانستان با نیروهای خارجی، در ولایت قندوز کشته شده اند.

دراین عملیات نظامی که شب گذشته صورت گرفته است، نیروهای امنیتی افغانستان با حمایت نیروهای هوایی ناتو، 14 تن از شورشیان را کشته و 3 تن دیگرشان را زخمی ساخته اند.

گفته شده است که این عملیات نظامی، در روستاهای کندهاری، آلچین، ملاسردار، حضرت سلطان و امام صاحب ولایت قندوز راه اندازی شده بود.

ولایت قندوز ماه گذشته و پس از حمله طالبان به این شهر، به مدت 10 روز شاهد درگیری های شدید میان نیروهای امنیتی افغانستان و طالبان بود.

طالبان برای دومین سال پیاپی توانستند با ورود به شهر، در کوچه ها و خانه ها مسکونی سنگر بگیرند و برخی از مناطق این شهر را به کنترل خود در آورند.

Kunduz
طالبان در کندز با پرچم مروبط به این گروه

سال گذشته نیز طالبان توانسته بودند به این شهر نفود کنند و بسیاری از مناطق این شهر از جمله چوک مرکزی آن را به کنترل خود در آورده و بیرق خود را بر آن نصب کنند.

در ماه های اخیر طالبان به حملات شان در ولایت های مختلف افغانستان شدت داده بودند. در ولایت های قندوز، فاریاب، بغلان، هلمند، فراه، ارزگان، و ننگرهار نبردهای شدیدی میان نیروهای دولتی و مخالفین مسلح جریان داشت.

مقامات افغانستان باز هم پاکستان را متهم کردند که در این جنگ ها دست دارد و از  گروه های تروریستی حمایت می کند. جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری گفته بود که” انتقام مردم قندوز را از مزدوران آی اس آی خواهد گرفت.”