قرار است تیم زنان فدراسیون فوتبال افغانستان برای چهارمین بار در مسابقات جنوب آسیا شرکت کنند. مسوولان فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گویند که این اداره برای آمادگی بهتر این بانوان، همکاری دو مربی زن آمریکایی را جلب کرده اند.

سید علی کاظمی، سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان در گفتگو با خبرنامه گفت که این فدراسیون توانسته است با دو بانوی آمریکایی که سابقه بازی در تیم ملی فوتبال آمریکا را داشته اند، صحبت کنند. این بانوان به عنوان سرمربی و مربی دروازه‌بان ها با کمیته زنان فدراسیون فوتبال افغانستان همکاری خواهند کرد.

آقای کاظمی تاکید کرد که انتظار می رود تیم ملی بانون افغانستان در مسابقات جنوب آسیا خوش بدرخشد. او اضافه کرد که بخاطر تمرین‌های بیشتر، اداره آنان یک کمپ تمرینی را در هانکانگ نیز در نظر گرفته اند که پیش از برگزاری مسابقات در آنجا تمرین های بیشتری با حضور مربیان امریکایی خواهند داشت.

از سوی هم اداره فوتبال بدن مرز، گفته است که کمیته فدراسیون بانوان افغانستان را در رقابت‌های فوتبال زنان جنوب آسیا کمک مالی خواهد کرد. این اداره اعلام کرده که افزون بر تامین هزینه‌ی سفر اعضای کمیته زنان فدراسیون فوتبال افغانستان، وسایل ورزشی و کمپ‌های تمرین را نیز برای این فدراسیون فراهم می سازد.

Afghan women football team
نمای از بازیکنان تیم فوتبال بانوان افغانستان

رقابت‌های فوتبال بانوان جنوب آسیا هر سال یک‌بار برگزار می‌شود و قرار است رقابت‌های امسال در ماه نوامبر سال روان میلادی به میزبانی هند برگزار گردد.

دست‌آوردها

تیم بانوان افغانستان در سه دوره از مسابقات جنوب آسیا شرکت کرده است. در سال 2010 که این مسابقات در سریلانکا برگزار شده بود، تیم بانوان افغانستان توانست با شکست تیم بانوان پاکستان با نتیجه 4 بر صفر، راهی مرحله نیمه نهایی شود. در این مسابقات تیم بانوان افغانستان مقام چهارم جنوب آسیا را کسب کرد.

در مسابقات دوستانه نیز این تیم بدون دست‌آورد نبوده است، حضور در مرحله نیمه نهایی مسابقات کشورهای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۰ و پیروزی دو بر صفر مقابل قطر را می توان از بهترین دستاوردهای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان دانست.

بازی دوستانه با تیم زنان آیساف، حضور در تورنمنت فوتبال زنان در آلمان و ناروی، بازی دوستانه با تیم ملی فوتبال قطر، حضور در تورنمنت فوتبال زنان در بحرین، حضور در مسابقات فوتبال زنان جنوب آسیا و حضور در اردوگاه آموزشی فوتبال در جاپان را می توان در کارنامه تیم فوتبال زنان افغانستان دید.

afghanistan football team members
بازیکنان تیم فوتبال بانوان افغانستان

چالش‌ها

گزارش شده که تیم فوتبال زنان افغانستان با چالش های گسترده مواجه است. از جمله این چالش ها می توان جامعه سنتی، نبود فضای نامناسب ورزشی و عدم حمایت دولتی نام برد. مارینا اسلم زاده، مدیر تیم فوتبال بانوان افغانستان در گفتگو با خبرنامه گفت که آنان هنوز بیرون از مقر فدراسیون فوتبال تمرین نمی‌توانند. او می گوید که فدراسیون فوتبال افغانستان برای این تیم مکانی امنی در مقر این فدراسیون در نظر گرفته است و آنان نمی توانند بیرون از آنجا تمرین نمایند.

این تیم روزهای جفت در سه رده سنی به تمرین های شان ادامه می دهند و به گفته مارینا بانوان زیادی شایق پیوستن به تیم بانوان است. او می گوید که قرار است تیم 12 ساله این کمیته نیز تشکیل شود.

او می‌گوید بخاطر مذهبی و سنتی بودن جامعه رعایت حجاب یکی از شرط‌های داخل شدن در این تیم است. با این وجود شرکت هومل(Hummel) دانمارک، لباس ویژه برای تیم بانوان افغانستنان طراحی کرده است.

Afghan football team jersey
لباس جدید طراحی شده برای تیم فوتبال بانوان افغانستان

کریستین سندی، رییس شرکت هومل درباره این لباس‌ها گفته است که طراحی این لباس‌ها به خواست اعضای این تیم صورت گرفته است.

تشکیلات تیم

بازی فوتبال، ده سال قبل در میان زنان افغانستان رواج پیدا کرد و اولین رشته ورزشی بانوان بود که در افغانستان تشکیل شد. کمیته زنان فدراسیون فوتبال افغانستان از سال ۲۰۰۷ با ایجاد یک تیم در کابل فعالیت خود را در چارچوب فدراسیون فوتبال افغانستان آغاز کرد.

مارینا اسلم زاده، مدیر تیم فوتبال افغانستان می گوید که این تیم فعلن بیش از 70 بازیگر دارد و در سه تیم از نگاه رده بندی سنی فعال می باشد. تیم بزرگسالان، زیر  17 سال و زیر 14 سال از جمله این تیم هاست. قرار است رده سنی 12 سال نیز در قالب تیم ملی فوتبال زنان افغانستان تشکیل شود.

این تیم در هشت ولایت افغانستان، کمیته فعال بانوان و همچنان 4 تیم منتخب ولایتی دارد که هر سال یک بار بین تیم های منتخب چهار ولایت بامیان، هرات، بلخ و کابل مسابقات برگزار می‌شود.

سخنگوی فدراسیون فوتبال افغانستان می‌گوید که قرار است تا چند هفته دیگر مسابقات فوتبال بانوان در اروپا در کشور هالند برگزار شود و مهاجرین افغان مقیم اروپا می‌توانند خود را در این تیم ثبت نام کرده و در آن مسابقات حضور پیدا کنند. با این وجود یک تیم منتخب از مهاجران افغان در اروپا ایجاد خواهد شد و هم‌چنان تیم منتخب دیگر قرار است در امریکا از مهاجران مقیم امریکا تشکیل شود که در نهایت از این سه تیم منتخب اروپا و امریکا و تیم منتخب افغانستان، یک تیم ملی قدرتمند بانوان تشکیل خواهد شد.

نصیر فیضی همکار این گزارش بوده است