امروز جشن گل ارغوان در پروان است. جشن و شادی در تپه‌های که رُخ بدل کرده و رنگ الوانی به خود گرفته اند. تپه گُل‌غندی در چاریکار، همه ساله افرادی را به سوی خود می‌کشاند. دلیل هم زیبایی بیش از حد این منطقه در روزهای آغازین سال است. دیدن گل ارغوان دل و روان هر ببینده را تازه می‌سازد. در روزهای آغازین سال، مردم از اکثر ولایات افغانستان با دوستان و یا خانواده‌های شان به ولایت پروان می‌آیند و لحظات خوشی را تجربه می‌کنند.

Qulghondi2

تپه گُل‌غندی در غرب شهر چاریکار ولایت پروان قرار دارد. ظاهرن نام تپه گُل‌غندی توسط بهایی، یکی از شاعران افغانستان در دهه‌ای سی خورشیدی به این منطقه گذاشته شده است. اما این تپه و جشنی که در آن برگزار می‌شود، پیشینه صدها ساله دارد و یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم در گذشته‌ها به آن اهمیت جدی می‌دادند.

Qulghondi

جشن‌های نوروزی در افغانستان اما تنها به لذت بردن از تپه گُل‌غندی خلاصه نمی‌شود. جشن گل بادام، فرهنگ دیگری است که در ولایت مرکزی دایکندی بر پا می‌شود و همه ساله زن و مرد در فصل بهار در آن اشتراک می‌کنند.

Gul-e-badaam1

ولایت مرکزی دایکندی به داشتن بادام فوق العاده مشهور است و در بیشتر زمین‌های زراعتی در این ولایت، بادام پرورش داده می‌شود. گل بادام، نیز زیبایی گل ارغوان را دارد و نمایی که هر ببینده را جذب خود می کند و هوس دیدن آن را در فصل بهار….

Gul-e-badaam

در کنار این دو جشن بهاری، میله گل سرخ مزار است که شهرت جهانی دارد. در آغازین روز سال، مردم از کشورهای همسایه حتا برای دیدن گل سرخ می‌آیند و در دامنه‌های تپه‌های مملو از گل سرخ و سبزه، میله می‌کنند و شادی سر می‌دهند.

Gul-e-sorkh

میله گل سرخ از آیین‌های خیلی قدیمی در این سرزمین است که به مناسبت سال نو همه ساله برگزار می‌شود و محل اصلی تجمع آن نیز شهر مزار شریف و روضه مبارک حضرت علی است. اما روزهای آغازین سال، واقعن تمام دشت و دمن در ولایت‌های شمال افغانستان سرخ پوش و سرخ رنگ اند و این یعنی بهشت همین جاست.

Gul-e-sorkh2

در شرق افغانستان اما میله گل نارنج زیبایی‌های خود را دارد. شاید باور کردن اش سخت باشد برای خیلی‌ها؛ اما در  همین فضای نا امن و پر از کینه‌ای که طالبان و داعش و یک عالم گروه‌های افراطی دیگر خلق کرده اند، مردم با خیال راحت می‌روند به شهر جلال آباد و در میله گل نارنج اشتراک می‌کنند.

Gul-e-Nareng2

در میله گل نارنج در کنار پایکوبی و سرور، همه ساله مجالس شعر خوانی نیز برگزار می‌شود و عمدتن شاعران پشتو زبان که اشعاری در وصف بهار و گل نارنج دارند، در آنجا شعر می‌خوانند.

Gul-e-Nareng

در سال‌های اخیر جشن گلِ دیگری هم به این جشن‌ها اضافه شده است. جشن گل انگور در ولایت غربی هرات. ولایتی که در داشتن انگورهای رنگارنگ، شهره است و شهروندانی به شیرینی‌ای انگور نیز دارد..

Gul-e-Angur

جشن گل انگور در سالهای اخیر در هرات رواج یافته است و دست کم این کار بهانه‌ای برای خوش بودن مردم و تقدیر از زحمات کشاورزانی است که برای زندگی تلاش می‌کنند.

Gul-e-Angur2

افغانستان پر است از مناظر خیلی زیبا و دیدنی در فصل‌های مختلف سال. فقط کافیست توجه شود به آن و این مناظر و زیبایی‌ها به مردم و به جهانیان معرفی گردد. آن وقت این کشور می شود پر از جهان گردانی که عشق دیدن زیبایی‌های بهار و فرهنگ‌های انسانی کشورها و مردمان مختلف را دارند.

ما نیز در این روزهای بهاری، زندگی تان را پر از جشن‌های بهاری می‌خواهیم و دل تان را شاد و پر از زندگی…