دریچه کولر

توسطتحریریه خبرنامه

آبان ۳۰, ۱۴۰۲ به روز رسانی : آبان ۳۰, ۱۴۰۲
دریچه کولر

دریچه کولر عضو انتهایی کانال کولر است.کانال کشی کولرهای آبی این امکان را برای خریداران به وجود می آورد که باد خنکی که کولر تولید می کند، به نقاطی با فاصله زیاد منتقل شود. در انتهای هر شاخه از این کانال کشی می بایست دریچه ای قرار گیرد. این دریچه سبب می شود زاویه پرتاب باد به نقاط مورد نظر، با دقت بیشتری تنظیم شود. همچنین، در صورتی که نمی خواهید باد وارد بعضی از اتاق ها یا دیگر مکان ها شود، می توانید با بستن دریچه، کانال کولر را مسدود کنید.

دریچه کولر دو نوع مانع یا پره دارد که یک گروه از آن ها به صورت عمودی و گروه دیگر به صورت افقی تعبیه شده‌اند. اغلب، این پره ها به وسیله یک اهرم کوچک تنظیم یا کاملاً بسته می شوند. این دریچه ها را می توان با چسب، پیچ و یا حتی به صورت فشاری نصب کرد. لازم به ذکر است که در یک کانال کشی اصولی، سطح مقطع کانال ها با هم فرق می‌کند. این امر سبب می شود تا باد خنک، بیش از نیاز یک فضا وارد نشود. از این رو، این دریچه ها در سایز های مختلفی تولید می شوند تا مناسب انواع کانال ها باشند.

امروزه، تقاضای زیادی برای دریچه کولر آبی وجود دارد. سیستم های سرمایشی، آسایش و راحتی ساکنان را در پی دارد. ارزان ترین سیستم سرمایشی که دوام بالایی دارد، کولر های آبی هستند. کولر های آبی نسبت به سایر کولر ها، هزینه های کمتری را در پی دارند.

علاوه بر این، می توان با کانال کشی، باد خنک حاصل از آن ها را به نقاطی که فاصله زیادی دارند، منتقل کرد. تمام این عوامل موجب شده است که کولر های آبی طرف‌داران بسیاری پیدا کند. دریچه ای که برای کانال کشی این کولر ها استفاده می شود، تنها قسمتی است که در معرض دید قرار دارد.

دریچه بازدید فن کویل

هر دستگاهی یا هر سیستمی زمانی نیاز به تعمیر خواهد داشت و این یک امر غیر ممکن نیست. مهندسان در طراحی، یک مکان مشخص برای دسترسی به این سیستم ها به منظور تعمیر و بررسی ایجاد می کننددریچه بازدید فن کویل یکی از همین راه های ورودی برای بررسی و تعمیر سیستم های مکنده، دمنده و خود فن کویل به حساب می آید. تکنسین ها از طریق این دریچه می توانند ایراد اصلی را در سیستم پیدا کنند و به تعمیر آن بپردازند.

اندازه دریچه فن کویل به ابعاد و اندازه سیستم مکنده یا دمنده بستگی دارد. در صورت بزرگی یا کوچکی سیستم، این دریچه نیز تغییر می کند. دریچه بازدید دارای دو نوع لوله ای و وزنه ای است که هر کدام از این ها، انواع مختلفی از دریچه های فن را تشکیل می دهند. جنس دریچه های فن کویل از نوع آلومینیوم و چوبی است که رنگ دریچه در صورت آلومینیومی بودن، رنگ کوره ای است و در صورت چوبی بودن از نوع پلی یورتان است. در ادامه به بررسی بیشتر دریچه فن کویل می پردازیم.

در ادامه، به برخی از مزایای استفاده از دریچه بازدید فنکویل اشاره می‌کنیم:

امکان دسترسی آسان به فن کویل برای تعمیر و نگهداری

کاهش زمان و هزینه تعمیر و نگهداری

افزایش طول عمر فن کویل

جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به فن کویل در حین تعمیر و نگهداری

دریچه بازدید فن کویل ساده یک صفحه ساده است که مقابل فن کویل یا سیستم های مکنده و دمنده نصب می شود. دریچه بازدید دو نوع لوله ای و وزنی دارد که نوع لوله ای آن با یک قفل زیمنس ارائه می شود و برای در آوردن آن باید قفل را باز کنید، اما نوع وزنی فاقد این قفل بوده و به چارچوب پیچ شده است که برای بازرسی فن کویل باید پیچ ها را باز کرده و ورقه را در بیاورید.

ضخامت ورقه با ابعاد فریم دریچه ارتباط دارد و در صورت بزرگی چارچوب ضخامت نیز افزایش می یابد. دریچه های وزنی به دو حالت پیچ از رو و پیچ از زیر (پیچ مخفی) به فریم متصل می شوند. دریچه بازدید فن کویل ساده در رنگ های کوره ای مشکی، سفید، کرم، طوسی عرضه می شوند.

برای آشنایی بیشتر با فیلتر باکس آماده باشید

برا فهمیدن مطلب هوای محل کار خود را با فیلتر باکس تهویه کنید باید گفت فیلتر باکس در محلی نصب می‌ شود که هوای آلوده از یک محیط به محیط دیگر وارد می ‌شود؛ به همین دلیل از این فیلترها استفاده می ‌شود تا از عبور هوای آلوده جلوگیری شود. اغلب این جعبه ‌ها از سه بخش تشکیل شده ‌اند. دریچه خروجی، ورودی و دریچه ‌ای برای برگشت هوا که عملکرد درست فیلتر را تضمین می‌کنند. برای عملکرد بهتر، باید از هوابندی دریچه و درگیری آن نیز اطمینان خاطر حاصل کنید.

این فیلترها که بیشتر اوقات در سقف تعبیه می شوند، اغلب از جنس گالوانیزه تهیه شده‌اند؛ اما برای زیبایی بیشتر و ماندگاری با کیفیتی بالاتر، آن ‌ها را با الکترواستاتیک رنگ می ‌کنند. باکس های فیلتراسیون تنها برای تصفیه هوا به کار نمی روند، بلکه حتی برای کاهش صدا نیز می توانید از این باکس های خارق العاده استفاده کنید. البته این جعبه ها اغلب برای عملکرد بهتر نیاز به یک فن و فیلتر مورد نیاز دارند.

از این باکس ها در هر محیطی که هوای آلوده تولید شده اما نیاز به هوای تمیز احساس می شود، استفاده می کنند. مراکز بهداشتی و درمانی مانند آزمایشگاه ها و بیمارستان ها از جمله این موارد هستند؛ اما صنایع داروسازی یا صنایع شیمیایی مانند کارخانه های پتروشیمی و حتی صنایع دیگر مانند بیوتکنولوژی نیاز به این دستگاه را بیش از سایر مکان ها احساس می کنند.

جعبه هایی که مجهز به فن هستند، طراحی و تولید می شوند تا به این وسیله بتواند آلودگی ها را جدا کرده و مانع از آلودگی هوا شود. اغلب این فن ها را در محلی قرار می دهند که هوا از آنجا خارج شده و یا وارد می شود. با این کار هم سلامت کارکنان افزایش می یابد و هم ذرات معلق و یا میکروب ها وارد هوا نمی شوند.

دریچه گرد

دریچه گرد هوا محصولی برای انتقال هوای داکت یا کانال هوا از طرق انشعابات گرد به محیط می باشد.تمام انواع دریچه گرد به طور کلی از یک فریم گرد ولایه های داخلی (بنا به کاربرد) تشکیل شده است. پر کاربردترین دریچه گرد ، دریچه گرد بلندگویی یا دریچه گرد تخت میباشد.این نوع از دریچه گرد دارای دو جنس مختلف آلومینیومی و پلاستیکی (پی وی سی) میباشد.کاربرد این نوع دریچه گرد بیشتر برای مکانهایی است که دارای ارتفاع معمولی هستند و برای تعدیل فشار هوای ورودی به محیط از انشعاب کانال هوا استفاده میشود.

صنعت در دنیای امروز از پیشرفت بسیار زیادی برخوردار است. صنعت می تواند کارهای شما را به راحتی همراه با ثانیه بسیار زیاد انجام دهد. محصولات صنعتی همواره در طول زندگی بشر به کمک ما آمده اند. این محصولات برای راحتی هرچه بیشتر انسان ها خلق شده اند تا بتوانند در بهبود کیفیت زندگی کمک شایانی به ما بکنند. در این مقاله به معرفی دریچه گرد که یکی از این محصولات است، می پردازیم.

اگر در خانه خود و یا هر جای دیگری از جمله محل کار و دیگر مکان ها از انشعابات گرد استفاده می کنید، دریچه گرد می تواند به شما کمک کند. این دریچه معمولاً در این انشعابات قرار می گیرد و از آن برای انتقال هوای اطراف استفاده می شود. این دریچه ها انواع مختلفی دارند که در ابعاد و همچنین جنس های مختلفی ساخته شده اند که شما بنا به نیاز خود، می توانید یکی از آن ها را تهیه کنید. اجناس به کار رفته در این دریچه ها معمولاً از جنس پلاستیکی یا آلومینیومی است.

دمپر بادی چه نوع دمپری محسوب می‌ شود؟

در بعضی از شرایط خاص، کاربر قصد دارد کل هوای تولید شده توسط سیستم تهویه هوا را تنها در یک جهت خاص حرکت دهد. در این مواقع بهترین گزینه موجود از بین دمپرهای مختلف، دمپر بادی است. این نوع دمپر دقیقاً به همین منظور به تولید می رسد و در واقع مهم ترین کاربرد آن را می توان یکسوسازی جریان هوای تولیدی توسط سیستم تهویه هوا دانست.

در این دمپر از پره خاصی استفاده می شود که به حرکت جریان هوا حساس هستند. در واقع وقتی که سیستم تهویه جریان هوای تازه ای را بفرستد، این دمپرها باز می شوند و امکان حرکت هوا در محیط مدنظر را فراهم می کنند. به محض اینکه سیستم تهویه هوا خاموش شود، پره‌ های دمپر به طور کامل بسته می شوند و در نتیجه هوا از سمت مقابل (سمت مخالف جهت حرکت هوای سیستم تهویه) وارد کانال های هواکشی نخواهد شد.

این نوع ساختار دمپر بادی را به یک محصول ضروری برای محیط هایی تبدیل می کند که دارای وسعت بالایی هستند. بدون وجود دمپرهای بادی، هوای موجود در این محیط ها حتی پس از خاموش بودن سیستم تهویه نیز در کانال های هواکشی جریان می یابد و در نتیجه سیستم تهویه نمی تواند نسبت به تولید هوای جدید اقدام کند.

یک مورد مهم که در زمینه شناخت ساختار دمپر بادی باید به آن اشاره کنیم، بخش های مختلف این محصول است. این نوع دمپرها نیز همانند سایر دمپرهای هوا ساختار چندان پیچیده‌ای ندارند. به طور کلی مهم‌ ترین بخش های این نوع دمپرها عبارت اند از:

بخش کلاف

بخش پره

بخش خروسک.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *