درمان آفت دهان در آشپزخانه شماست!

توسطنگار ستوده

آبان ۶, ۱۴۰۲ به روز رسانی : آبان ۶, ۱۴۰۲
درمان خانگی آفت دهان

آفت دهان آسیبی است که داخل دهان یا روی لثه‌ها ایجاد می‌شود. این مشکل دردناک می‌تواند صحبت کردن و خوردن غذا را سخت تر کند، اما معمولاً ماندگاری زیادی ندارد. اکثر آفت‌های دهان در عرض چند هفته خود به خود بهبود می‌یابند. با این حال اگر می‌خواهید زودتر از شر این مشکل خلاص شوید، درمان خانگی آفت دهان هم گزینه مناسبی است. این داروهای خانگی ساده، موثرترین راه برای بهبود آفت هستند.

درمان خانگی آفت دهان

در اینجا 13 روش طبیعی را می‌بینید، که با آن‌ها می‌توانید زخم دهان‌تان را درمان کنید.

دهانشویه آب نمک

دهانشویه نمک - درمان خانگی آفت دهان

شستشوی دهان با آب نمک یک درمان خانگی موثر برای درمان آفت دهان است، هرچند ممکن است باعث سوزش و درد در ناحیه زخم شود، اما می‌تواند به خشک شدن آفت دهان کمک کند.

روش انجام این درمان:

1 قاشق چایخوری نمک را در نصف فنجان آب گرم حل کنید. سپس این محلول را به مدت 15 تا 30 ثانیه در دهان بچرخانید و بعد آن را تف کنید. در صورت نیاز می‌توانید هر چند ساعت یک بار از این دهانشویه استفاده کنید.

جوش شیرین، درمان خانگی آفت دهان

برخی از مردم معتقدند جوش شیرین می‌تواند تعادل پ‌هاش را بازگردانده و التهاب را کاهش دهد. این دهانشویه تاثیر خوبی بر بهبود زخم های شانکر دارد.

روش انجام این درمان:

1 قاشق چایخوری جوش شیرین را در نصف لیوان آب حل کنید. سپس به مدت 15 تا 30 ثانیه در دهان بچرخانید و بعد تف کنید. از این محلول چند ساعت یک بار استفاده کنید.

نکته: هرچند بلعیده جوش شیرین به شما آسیبی نمی‌رساند اما فوق العاده شور است، بنابراین بهتر است از قورت دادن آن خودداری کنید.

ماست

ماست

علت بروز آفت دهان عموما ناشناخته است. برخی ممکن است توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) به وجود بیایند و باعث زخم معده یا بیماری التهابی روده (IBD) شوند.

ماست بهترین درمان خانگی برای آفت دهان و هر نوع التهاب معده و روده است، زیرا ماست هاوی پروبیوتیک بوده و می‌تواند از بروز آفت دهان جلوگیری کند. سعی کنید روزانه حداقل 1 فنجان ماست بخورید.

عسل، درمان خانگی آفت دهان

عسل به دلیل خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی خود مشهور است. به همین دلیل از عسل برای بهبود زخم استفاده می‌کنند. اگر دچار آفت دهان شده اید، سعی کنید روزانه چند بار روی آن عسل بمالید.

نکته: توجه داشته باشید که نباید به نوزادان زیر 12 ماه عسل بدهید، زیرا ممکن است باعث بوتولیسم نوزاد شود.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل داشتن مقدار زیادی اسید لوریک دارای خواص ضد میکروبی است. به همین دلیل تاثیر خوبی بر درمان زخم‌های ناشی از باکتری‌ها داشته و از گسترش آن‌ها جلوگیری می‌کند. نارگیل همچنین یک ضد التهاب طبیعی است و به کاهش قرمزی و درد کمک می‌کند.

اگر به دنبال درمان خانگی آفت دهان می‌گردید، از روغن نارگیل استفاده کنید. مقداری از روغن را روی آفت بمالید تا التیام بیابد. حتما از این روش روزی چند بار استفاده کنید.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن - درمان خانگی آفت دهان

پراکسید هیدروژن با تمیز کردن زخم و کاهش باکتری های موجود در دهان باعث بهبود زخم شانکر می شود.

روش انجام این درمان:

محلول 3 درصد پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب رقیق کنید. سپس یک تکه پنبه یا پد پنبه‌ای را به مخلوط آغشته کنید و مستقیم روی زخم دهان‌تان قرار دهید.

همچنین می توانید از پراکسید هیدروژن رقیق شده به عنوان دهانشویه استفاده کنید. سعی کنید حدود یک دقیقه محلول را درون دهانتان بچرخانید و بعد تف کنید.

کمپرس بابونه

بابونه به عنوان یک درمان طبیعی برای التیام زخم ها و تسکین درد استفاده می‌شود. این گیاه دارای خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کننده، آزولن و لوومنول است. یک چای کیسه ای بابونه می‌تواند به عنوان کمپرس برای تسکین زخم‌ها استفاده شود.

روش انجام این درمان:

یک کیسه چای بابونه مرطوب را روی زخم دهان خود قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. اما قبل از استفاده از آن حتما دقت کنید تا کیسه چای داغ نباشد. همچنین می‌توانید از چای بابونه تازه دم کرده و کمی خنک شده، به عنوان دهانشویه استفاده کنید. اگر کمپرس بابونه را به عنوان درمان خانگی آفت دهان انتخاب کردید، حتما روزی 3 تا 4 بار این روش را تکرار کنید.

مریم گلی

مریم گلی

در طب سنتی مردم از چای مریم گلی برای درمان التهاب دهان استفاده می‌کردند. دهانشویه مریم گلی می‌تواند هر نوع آفت و التهاب دهان را درمان کند، زیرا این گیاه دارای خواص ضد باکتری، ضد التهابی، ضد عفونی کنندگی و قابض بوده و برای تسکین درد نیز فوق العاده موثر است.

دهانشویه مریم گلی را می توانید در اکثر داروخانه ها پیدا کنید و طبق دستور از آن استفاده کنید یا خودتان آن را در خانه تهیه کنید.

طرز تهیه دهانشویه مریم گلی:

1 تا 2 قاشق چایخوری برگ مریم گلی را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و 5 دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. سپس آن را از صافی رد کنید و صبر کنید تا خنک شود. حالا می‌توانید از این دهانشویه روزی چند بار استفاده کنید. به طوری که محلول را چند بار در دهانتان بچرخانید و بعد تف کنید.

دهانشویه سرکه سیب

سرکه سیب (ACV) به عنوان یک درمان خانگی آفت دهان و بهبود هر التهاب یا زخم های شانکر استفاده می‌شود. از آنجایی که این نوع سرکه خاصیت ضد باکتریایی دارد، برخی افراد معتقدند که ممکن است باکتری‌های دهان را کاهش داده و زخم شانکر را تحریک کند. با این حال با احتیاط از این محلول استفاده کنید، زیرا عده ای بر این باورند که سرکه اسیدی است و می‌تواند به بدتر شدن آفت دهان منجر شود.

روش انجام این درمان:

1 قاشق چایخوری سرکه و 1 فنجان آب را با هم ترکیب کنید و بعد به اندازه 30 ثانیه تا 1 دقیقه این محلول را در دهانتان بچرخانید و سپس تف کنید. در آخر هم دهانتان را کامل بشویید تا مزه سرکه از دهانتان پاک شود. سعی کنید روزی یک بار از این محلول استفاده کنید تا از آسیب به مینای دندان‌ها جلوگیری شود.

شیرین بیان

شیرین بیان - درمان خانگی آفت دهان

یکی از مواد موثر در درمان آفت زبان و دهان، استفاده از دهانشویه شیرین بیان است. این دهانشویه مانند دهانشویه بابونه می‌تواند به کاهش درد و التهاب دهان منجر شود. برای تهیه آن نیز نصف قاشق چایخوری عصاره شیرین بیان را به یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و 4 بار در روز به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

چای سیاه، درمان خانگی آفت دهان

چای سیاه حاوی “تانن” است که تاثیر خوبی بر کاهش درد و التهاب دارد. شما می‌توانید یک کیسه چای سیاه را خیس کنید و روی زخم‌تان قرار دهید. همچنین می‌توانید از چای دم کرده سیاه به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

استفاده از کپسول ویتامین  E

برای این که از کپسول ویتامین ای به عنوان دارو طبیعی آفت دهان استفاده کنید، کافی است یک کپسول را باز کنید و مواد درون آن را روی زخم بریزید. با این ماده می‌توانید از شر هر نوع التهاب دهان خلاص شوید و از بروز عفونت دوباره جلوگیری کنید.

استفاده از یخ

اگر از درد آفت دهان‌تان خسته شده اید و به دنبال دارویی برای تسکین آن هستید، بهتر است از یخ استفاده کنید. یخ باعث بی حسی و کاهش درد محل زخم یا آفت دهان می‌شود. پس از استفاده از یخ می‌توانید به دکتر مراجعه کنید یا از دیگر درمان های خانگی آفت دهان استفاده کنید تا هرچه سریع تر التهاب زبان و دهان شما از بین برود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *