نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان

علائم زیادی وجود دارند که نشان‌دهنده سلامت آلت تناسلی مردان هستند و سلامت این بخش از بدن مردان به دلایل زیادی مهم است. حفظ سلامت آلت تناسلی و بیضه‌ها برای سلامت کلی مردان اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر، دستگاه تناسلی مردان به عنوان یک بخش حساس از بدن‌شان، در اثر بسیاری از مشکلات ممکن است دچار درد شود. توده‌، درد و تورم آلت تناسلی همگی می‌توانند نشانه‌ای از یک مشکل سلامت جنسی یا حتی نشانه‌ای از یک مشکل بزرگ‌تر باشند. دکتر رایان برگلاند، متخصص اورولوژی در کلینیک کلیولند، نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان و مشکلات مربوط به آن را بررسی و ارائه کرده‌ است. در صورتی که تمایل دارید از این نشانه‌ها مطلع شوید، با ما در این نوشتار همراه باشید.

نشانه های دستگاه تناسلی سالم

بی توجهی مردان به سلامت بدن نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان

چندین نشانه برای سلامت آلت تناسلی مردان وجود دارد که در زیر می‌بینید:

  • وجود کمترین انحنا در هنگام نعوظ
  • نبود هر گونه توده
  • نبود برآمدگی
  • نبود زخم
  • شما می‌توانید به راحتی ادرار کنید و ترشحی ندارید
  • توده در بیضه ندارید

کمترین انحنا وجود دارد

مشکل اصلی که دکتر برگلاند متوجه شد، انحنای آلت تناسلی بود. بنا به می‌گویده برگلاند: “این مشکل ناشی از یک بیماری نسبتاً شایع به نام Peyronie است که در اثر تجمع بافت اسکار ایجاد می‌شود.” منحنی می‌تواند به سمت بالا، پایین یا طرفین باشد. پزشکان مطمئن نیستند که چرا برخی منحنی پیرونی را روی آلت تناسلی تجربه می‌کنند، اما در برخی موارد می‌تواند ناشی از آسیب آلت تناسلی در حین انجام ورزش باشد.

نامی‌گویده نماند خمیدگی خفیف می‌تواند طبیعی باشد. درمان انحنای آلت متفاوت است، بنابراین بهتر است از برای تعیین گزینه‌های موجود به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

به دنبال دلیل دیگری برای مراجعه به پزشک هستید؟ بر اساس یک مطالعه در سال 2017 در مورد باروری و عقیم بودن، افراد مبتلا به پیرونی در معرض افزایش خطر ابتلا به چندین سرطان هستند.

هیچ توده غیرمعمولی وجود ندارد

مشکلات جنسی در مردان نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان

مشکل بعدی، وجود توده روی آلت تناسلی است. دکتر برگلاند می‌گوید: «معمولاً، مردان سختی آن را احساس می‌کنند. گاهی اوقات توده ممکن است ناشی از یک رگ خونی باشد. غده لنفاوی مسدود شده نیز می‌تواند عامل بروز این توده باشد. یا مردان می‌گویند که مرکز توده سفت است، که اغلب همان بافت اسکار پیرونی است.

به می‌گویده دکتر برگلاند: مراجعه به اورولوژیست ضروری است، اما باید بدانید هر چند این توده ترسناک به نظر می‌رسد، معمولا سرطان نیست. به احتمال زیاد توده خوش خیم است و ممکن است نیازی به رفع آن نداشته باشید. اما اگر ناشی از بافت اسکار باشد و بر سطح رابطه جنسی شما تأثیر بگذارد، شاید بهتر باشد به پزشک مراجعه کنید.

آلت تناسلی هیچ برآمدگی قابل توجهی ندارد

عوامل زیادی باعث ایجاد برآمدگی روی آلت تناسلی می‌شوند. دکتر برگلاند می‌گوید: “این می‌تواند هر چیزی باشد، از یک ضایعه خوش خیم – شما می‌توانید در هر جایی جوش داشته باشید، از صورت و پشت تا آلت تناسلی – تا چیزی به نام “پاپول آلت تناسلی مرواریدی”، که فقط برجستگی‌های کوچکی هستند.” کیست‌ها نیز شایع هستند و مانند پاپول‌های آلت تناسلی، معمولاً مشکل چندانی ندارند.

با این حال، برخی از دست اندازها معامله بزرگتری هستند. زگیل تناسلی، یک بیماری مقاربتی ناشی از انواع خاصی از HPV – خانواده ای از ویروس‌های مقاربتی – یکی از احتمالات است. دکتر برگلوند می‌گوید: این برآمدگی‌های روی آلت تناسلی، اغلب شبیه سرهای کوچک گل کلم هستند. در صورتی که از این برآمدگی‌ها دارید بهتر است برای برطرف کردن آنها به پزشک مراجعه کنید.

هیچ زخمی روی آلت تناسلی شما وجود ندارد

ترس مردان از عاشق شدن نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان

 

دکتر برگلاند می‌گوید: “زخم روی پوست آلت تناسلی می‌تواند دردناک باشد یا عاری از درد.” سیفلیس معمولا باعث بروز زخم می‌شود، اما معمولاً دردناک نیست و با یک تزریق ساده پنی سیلین قابل درمان است. تبخال نیز باعث ایجاد زخم می‌شود و داروهایی برای کاهش شدت و شیوع آن وجود دارد.”

سرطان آلت تناسلی هم می‌تواند به صورت زخم یا توده ظاهر شود. طبق گفته انجمن سرطان آمریکا (ACS)، این بیماری معمولاً روی سر (نوک) یا پوست ختنه‌گاه آلت تناسلی رخ می‌دهد، اما می‌تواند روی قسمت‌های پایین‌تر نیز رخ دهد. به گفته ACS، سرطان آلت تناسلی بسیار نادر است و سالانه در کمتر از یک نفر از هر 100000 نفر با تشخیص داده می‌شود اما اگر درمان نشود، باعث مرگ فرد مبتلا خواهد شد.

شما به راحتی ادرار می‌کنید و ترشحی ندارید

مشکلات دفع ادرار معمولاً نتیجه بزرگ شدن خوش خیم پروستات است. دکتر برگلاند توصیه می‌کند که غربالگری سرطان پروستات را صرفاً برای رد هر گونه احتمال بیماری انجام دهید. اگرچه این توصیه به سن، سابقه خود شخص و سابقه خانوادگی شما بستگی دارد. تشخیص سرطان پروستات، در صورت امکان قبل از اینکه علامت دار شود، اهمیت زیادی دارد. این تشخیص را می‌توان با معاینه و آزمایش خون انجام داد.

دکتر برگلاند می‌گوید: سایر مشکلات، مانند وجود خون در ادرار، یکی از مشکلاتی است که جای نگرانی دارد، حتی اگر مقدار کمی خون در ادرارتان باشد. وی اضافه می‌کند که سرطان یک علت احتمالی وجود خون در ادرار است. احتمالا پزشک یک اسکن انجام داده و اندامی مانند کلیه‌ها را بررسی خواهد کرد. خیلی نگران نباشید و نترسید: دیدن رنگ صورتی یا قرمز در ادرار می‌تواند نشانه سنگ کلیه، عفونت مثانه یا آسیب‌های دیگر باشد.

و اگر متوجه خروج ترشح از آلت تناسلی‌تان شدید، با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید. مطابق با گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) خروج ترشح می‌تواند ناشی از عفونت باشد، از جمله یک عفونت مقاربتی مانند سوزاک.

بیضه‌های شما عاری از توده هستند

عفونت قارچی در مردان نشانه های سلامت آلت تناسلی مردان

این مورد به طور کامل مشکل آلت تناسلی نیست، اما از آنجایی که بیضه‌ها درست زیر آلت آویزان هستند، می‌توانند کل دستگاه تناسلی را تحت تأثیر قرار دهند. وجود توده در بیضه‌ها چندان هم غیر معمول نیست. خوشبختانه، این توده‌ها معمولاً خوش خیم هستند. با این حال، اگر وجود توده را احساس کنید و درد داشته باشید، ممکن است عفونتی در این ناحیه وجود داشته باشد و برای رفع آن به آنتی بیوتیک نیاز دارید.

توده زمانی نگران‌کننده‌ است که در اثر پیچش بیضه ایجاد شود. این مشکل اغلب در اثر آسیب ایجاد می‌شود و علائم آن به سرعت ظاهر می‌شوند و ممکن است با تب، حالت تهوع، تورم کیسه بیضه و درد شکم همراه باشد. پیچ خوردگی بیضه یک مورد اورژانس پزشکی است. اگر به نظر می‌رسد که چنین توده‌ای دارید، فوراً به اورژانس مراجعه کنید.

یکی دیگر از توده‌هایی که به طور بالقوه جدی و خطرناک هستند، می‌تواند ناشی از سرطان بیضه باشد. دکتر برگلاند می‌گوید: سرطان بیضه شایع ترین سرطان در مردان بین 15 تا 45 سال است و با تشخیص زودهنگام به خوبی قابل درمان است. اگر به وجود این بیماری مشکوک هستید، حتما در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

کلام پایانی

برخی از افراد ممکن است نگرانی در مورد سلامت آلت تناسلی خود داشته باشند اما خجالت بکشند که با یک پزشک یا ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنند. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی افرادی حرفه ای هستند و وظیفه آنها کمک به حفظ و بهبود سلامت شماست.

اگر متوجه علائم یا نشانه‌هایی شدید مبنی بر اینکه در آلت تناسلی شما مشکلاتی وجود دارد، برای مراحل بعدی با یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید. او می‌تواند آزمایش‌های لازم را برای شما تجویز کند و معاینات لازم را انجام دهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *