سیب زمینی و افسردگی

سیب زمینی و افسردگی: آیا وقت آن است که با سیب زمینی سرخ کرده خداحافظی کنید؟ سیب زمینی سرخ کرده برای افراد زیادی جذابیت زیادی دارد و ابدا نمی‌توانند از آن چشم بپوشند. این سیب‌زمینی‌های خوشمزه‌ی از داخل نرم و از بیرون ترد معمولاً به ‌عنوان مخلفات غذا برای غذاهای اصلی مانند همبرگر، تاکو و پاستا سرو می‌شوند. معمولاً هیچ فست فودی بدون یک پرس سیب زمینی سرخ شده کامل نیست.

با این حال، خبر بدی برای دوستداران سیب زمینی سرخ کرده داریم. یک تیم تحقیقاتی در چین دریافتند که مصرف مکرر غذاهای سرخ شده، به ویژه سیب زمینی سرخ شده می‌تواند عامل بروز افسردگی باشد. افرادی که غذاهای سرخ شده را زیاد مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که غذاهای سرخ شده نمی‌خورند، با 12 درصد ریسک اضطراب بیشتر و 7 درصد خطر افسردگی بالاتر مواجهند.

خطرات مرتبط با مصرف غذاهای سرخ شده

خطرات مرتبط با مصرف غذاهای سرخ شده

غذاهای سرخ شده از فاکتورهای خطر شناخته شده برای چاقی، فشار خون بالا و سایر مشکلات سلامتی هستند. مطابق با یک مقاله منتشر شده در مجله PNAS، این نتایج “مسیر قابل اهمیتی را در تاثیر کاهش مصرف غذای سرخ شده بر سلامت روان باز می‌کند.”

درباره این مطالعه؛ سیب زمینی و افسردگی

در این مطالعه 140728 نفر طی 11.3 سال مورد ارزیابی قرار گرفتند. پس از حذف شرکت‌کنندگانی که در دو سال اول در آنها تشخیص افسردگی داده شد، در مجموع 8294 مورد اضطراب و 12735 مورد افسردگی در افرادی که غذای سرخ شده مصرف می‌کردند مشاهده شد. به طور خاص، مشخص شد که سیب زمینی سرخ شده نسبت به گوشت سفید سرخ شده با 2 درصد افزایش خطر افسردگی همراه است.

تاثیر سیب زمینی سرخ کرده بر سلامت روان

سیب زمینی سرخ کرده

دکتر والتر ویلت، استاد اپیدمیولوژی و تغذیه در هاروارد تی.اچ. مدرسه بهداشت عمومی چان، از طریق ایمیل به CNN گفته است، نگرانی گسترده‌ای در مورد اثرات احتمالی سیب زمینی سرخ کرده بر خلق و خو وجود دارد به این دلیل که می‌تواند باعث افزایش شدید قند خون و سپس واکنش‌های هورمونی نسبت به این افزایش‌ها شود. با این حال، این افزایش تا حدی توسط چربی کم می‌شود، که چربی هم از چربی حاصل از سرخ کردن تامین می شود.

کدام یک اول ایجاد می‌شود؟ افسردگی یا میل به خوردن سرخ کردنی‌ها؟

کارشناسانی که تغذیه را مطالعه می‌‌کنند، بر این باورند که نتایج این تحقیق جدید هنوز مقدماتی است. مشخص نیست که آیا غذاهای سرخ شده باعث ایجاد مشکلات روانی مانند اضطراب یا افسردگی می‌شود یا افرادی که علائم افسردگی یا اضطراب را تجربه می کنند به غذاهای سرخ شده به عنوان راهی برای مقابله با احساسات‌شان روی می آورند. بر اساس یک مطالعه در سال 2019 که در مجله تغذیه و امنیت غذایی منتشر شد، مصرف سیب زمینی آب پز و سرخ شده هیچ ارتباطی با افسردگی، اضطراب و همچنین استرس نداشت.

سیب زمینی و افسردگی؛ راهکار چیست؟

سیب زمینی و افسردگی؛ راهکار

برای کاهش خطر کلی ابتلا به مشکلات سلامت روان، داشتن یک سبک زندگی سالم اهمیت زیادی دارد. محققان می‌گویند که اخیراً افزایش افسردگی و اضطراب در سراسر جهان مشاهده شده است و در سال 2020 به ترتیب 27.6 درصد و 25.6 درصد افزایش داشته است. وقتی صحبت از رژیم غذایی می شود، همواره پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند از غذاهای سالم و سرشار از مواد مغذی استفاده کنید.  به این ترتیب می‌توانید بر سلامت جسم و همچنین روح‌تان تاثیر مثبتی بگذارید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *