درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی

هرچند معمولاً تصور می‌شود که فقط زنان در حین رابطه جنسی درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند، متخصصان اختلالات جنسی دریافته‌اند که مردان نیز گاهی اوقات حین رابطه جنسی تجربه درد دارند. درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی یا حین رابطه دلایل زیادی دارد. این درد قطعاً می‌‌تواند بر احساس رضایت و لذت از رابطه جنسی نیز تأثیر بگذارد، عملکرد شما را تحت تأثیر قرار دهد و حتی سبب شود که علاقه‌تان به رابطه جنسی را از دست بدهید یا برقراری رابطه برایتان اضطراب آور باشد. اگر می‌خواهید در مورد علل و عوامل درد آلت تناسلی حین یا بعد از رابطه بیشتر بدانید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

آلت تناسلی خمیده

درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی

بیماری پیرونی که به عنوان انحنای آلت تناسلی یا آلت تناسلی خمیده نیز شناخته می‌شود، یکی از علل شایع درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی است. اگر حین رابطه جنسی احساس درد کردید، ممکن است نشانه اولیه این بیماری باشد. هرچند ابتلا به آن علت مشخصی ندارد، اما محققان گمان می‌‌کنند که ممکن است علت آن ضربه‌های مکرر به آلت تناسلی به دلیل چیزی مثل داشتن رابطه جنسی خشن یا تلاش‌های متعدد برای برقراری رابطه جنسی در حالی که هنوز آلت تناسلی شل است، باشد.

افراد مبتلا به بیماری پیرونی درد و حساسیت را در ناحیه تونیکا آلبوژینا – غشایی که به حفظ نعوظ کمک می‌کند، احساس می‌کنند. همچنین ممکن است اسکاری به نام پلاک در زیر پوست آلت تناسلی ایجاد شود که سبب خمیدگی یا منحنی بیماری پیرونی می‌شود. این انحنا می‌تواند نفوذ واژن یا مقعد را به چالش بکشد. نوع درمانی که توسط پزشک توصیه می‌شود، به مرحله، علائم و شدت بیماری بستگی دارد.

التهاب کلاهک آلت تناسلی

تورم پوست ختنه گاه آلت تناسلی، که بالانیت نامیده می‌شود، اغلب به دلیل یک عفونت – مانند عفونت قارچی – آلرژی یا برخی دیگر از حساسیت های پوستی ایجاد می‌شود. این اختلال در افرادی ختنه نشده یا بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده، شایع‌تر است. اگرچه عفونت‌های ویروسی و باکتریایی علل احتمالی التهاب کلاهک آلت تناسلی محسوب می‌شوند، اما بالانیت معمولاً به دلیل عفونت قارچی پدیدار می‌شود. زیرا پوست ختنه‌ گاه محل رطوبت و عفونت است و قارچ نیز در مناطق مرطوب رشد می‌کند.

در چنین مواقعی ممکن است اصلا متوجه قرمزی کلاهک آلت تناسلی‌تان نشوید اما قطعا با توجه به حساس بودن این اندام درد آن را احساس خواهید کرد. درمان بالانیت به علت و شدت آن بستگی دارد، گاهی می‌توانید این مشکل را با یک داروی ضد قارچ درمان کنید. با این حال بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

التهاب پروستات یا پروستاتیت

درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی

درد هنگام انزال دلایل زیادی دارد، اما اغلب این درد نشانه‌ای از پروستاتیت، یعنی التهاب پروستات است. پروستاتیت می‌تواند سبب درد یا ناراحتی در ناحیه مقعد، آلت تناسلی، بیضه ها و پایین شکم یا پشت شود. فاکتور‌های زیادی مانند عوارض عفونت مجرای ادراری و عفونت‌های مقاربتی (STIs) می‌توانند منجر به ایجاد این بیماری می‌شوند. غده پروستات مایعی ترشح می‌کند که در ساخت مایع منی سهم دارد و هنگامی که ملتهب شود، ممکن است اغلب نیاز به ادرار کردن داشته باشید و با ادرار کردن احساس سوزش کنید.

انسداد مجرای انزالی

انواع مختلفی از پروستاتیت با علل مختلف وجود دارد، بنابراین درمان به نتایج معاینه فیزیکی و آزمایشات پزشکی بستگی دارد. علاوه بر این، اگر ارگاسم دردناک یا دیس ارگاسم دارید و خبری از مشکلات دیگر نیست، حتما انسداد مجرای انزالی را در نظر بگیرید. بر اساس تحقیقات 1 تا 5 درصد از مردان نابارور ممکن به انسداد مجرای انزالی دچار شوند.

تبخال تناسلی باعث آسیب به آلت تناسلی

زخم دردناک یا بثورات تاولی روی اندام تناسلی‌تان تبخال است، یک عفونت شایع مقاربتی (STI) که می‌تواند افراد را با هر جنسیتی تحت تاثیر قرار دهد. تبخال تناسلی توسط یکی از دو سویه ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می‌شود. HSV-2 عامل اصلی تبخال تناسلی است، اما منشاء این بیماری ویروس HSV-1 است، همان ویروسی که سبب ایجاد تبخال در دهان نیز می شود.

گاهی اوقات حتی قبل از ایجاد تاول‌، ممکن است احساس درد کنید که هشداری برای پیشگیری و درمان آن است. تبخال معمولاً با احساس سوزش یا درد همراه است و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، اما می‌توان آن را با داروهای ضد ویروسی کنترل کرد تا دفعات و شدت بروز و خطر انتقال آن به دیگران نیز کاهش یابد.

فرنولوم کوتاه روی آلت تناسلی

درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی

فرنولوم، نواری از پوست در قسمت زیرین آلت تناسلی است که گلان (کلاهک آلت تناسلی) را به پوست ختنه گاه متصل می‌کند. این بافت در مردانی که ختنه شده‌اند ممکن است به طور کامل یا جزئی برداشته شود.

یک فرنولوم کوتاه یا سفت که به نام frenulum breve شناخته می‌شود نیز می‌تواند باعث جمع شدن پوست ختنه گاه شده و درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی را در پی داشته باشد. زیرا هنگام نعوظ، آن تکه بافت پوست سفت شده و باعث خم شدن کلاهک آلت تناسلی به سمت پایین می‌شود و نعوظ دردناک را در پی داشته باشد. پاره شدن فرنولوم حین رابطه جنسی نیز رایج است و می‌تواند سبب درد و خونریزی نیز شود.

درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی به دلیل مشکلات پوستی

افراد مبتلا به پسوریازیس دانه های قرمز به شکل پوسته پوسته را روی اندام تناسلی خود دارند. در افراد مبتلا به این مشکل پوستی، بثورات پوستی ممکن است روی هر قسمت از آلت تناسلی ظاهر شوند. درمان پسوریازیس روی اندام تناسلی می‌تواند دشوار باشد و حتما باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا پوست این ناحیه از بدن خیلی حساس است.

حساسیت به کاندوم

احتمال این که در حین استفاده از کاندوم دچار حساسیت شوید نیز وجود دارد. واکنش های آلرژیک به کاندوم باعث خراش پوست روی آلت می‌شود. درماتیت تماسی یک نوع بثورات پوستی خارش دار و ملتهب است اگر پوست در معرض یک آلرژن قرار بگیرد، به وجود می‌آید. اگرچه ممکن است به استفاده از هر نوع کاندوم حساسیت نشان دهید، اما لاتکس بیشتر منجر به واکنش‌های آلرژیک می‌شود.

اگر به خود کاندوم آلرژی نداشته باشید، ممکن است به هر ماده اضافه شده به آن، مانند اسپرم کش، حساسیت داشته باشید. نه تنها به موادی که کاندوم از آن ساخته شده است، بلکه به مواد تشکیل دهنده روان کننده آن نیز توجه داشته باشید.

مشکل عصبی

مایع منی
درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی

ورزش‌هایی که شامل ضربه زدن به کشاله ران می‌شود یا نشستن طولانی مدت روی دوچرخه، همه می‌تواند باعث آسیب به عصب پودندال در ناحیه تناسلی شود. مقاربت دردناک یکی از بسیار علائم احتمالی نورالژی پودندال است که باعث درد در یک یا چند ناحیه عصب پودندال می‌شود. علاوه بر این، چیزی شبیه به مشکلات کمر مانند دیسک‌ نیز می‌تواند علت درد آلت تناسلی بعد از رابطه جنسی باشد.

استرس و اضطراب

درد آلت تناسلی همچنین می‌تواند ناشی از استرس‌های عاطفی باشد. هرچند این اختلال نشانه اختلال ساختگی نیست اما با وجود رشته های عصبی زیاد در این ناحیه بدن، بیشتر مستعد استرس است که باعث درد و تشدید آن می‌شود. این درد که از ترس و اضطراب سرچشمه می‌گیرد، بیشتر در مردانی که مورد تجاوز جنسی یا آزار جنسی قرار گرفته‌اند، احساس می‌شود.

رابطه جنسی بیش از حد

داشتن رابطه جنسی بیش از حد نیز باعث درد آلت تناسلی در مردان می‌شود. لزومی ندارد برای این نوع درد و ناراحتی نگران شوید. مردان متوجه خم شدن آلت تناسلی در طول رابطه نمی‌شوند، بنابراین اگر مدت طولانی رابطه داشته باشید، چنین دردی را احساس خواهید کرد که معمولا بعد از یک یا دو روز از بین می‌رود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *