مردمک چشم

چشم آدم‌ می‌تواند احساسات او را برملا کند. اگر می‌خواهید بدانید فردی غمگین است یا شاد به چشمان او نگاه کنید. شما می‌توانید احساس عصبانیت یا هیجان را در چشمش ببینید. اما کمتر کسی می‌داند که چشم‌ها پنجره روح افراد است و حتی خیلی‌ها نمی‌دانند که چشم‌ها می‌توانند هوش و ضریب هوشی را نیز نشان دهند. در همین رابطه تحقیقی انجام شده که نشان می‌دهد اندازه مردمک چشم با هوش افراد مرتبط است. در واقع یافته این تحقیق به شما می‌گوید که مردمک های بزرگ چشم نشان از هوش بالای فرد است.

عملکرد مردمک ها در چشم

مردمک چشم

همانطور که در مدرسه خوانده‌اید و می‌دانید مردمک‌ ورودی مسیر نور به چشم است. اندازه مردمک ها به قطر آن‌ها اشاره دارد و به طور کلی بین 2 تا 8 میلی متر است. وقتی صحبت از عملکرد و وظیفه مردمک می‌شود باید گفت که کار مردمک ها همراه با عنبیه تنظیم مقدار نوری است که از چشم می‌گذرد تا به این وسیله از شبکیه محافظت کنند. جذب نور در واقع دلیل سیاه به نظر رسیدن مردمک ها است.

اندازه مردمک چشم‌ها در موقعیت های مختلف تغییر می‌کنند

حتما گاهی متوجه شده اید که در بعضی موقعیت‌ها مردمک های چشمان شما بزرگ تر از حد معمول می‌شوند و در هنگامی که به طور مستقیم به نور نگاه کنید، مردمک ها خیلی کوچک می‌شوند. در واقع اندازه مردمک چشم‌ها در موقعیت های مختلف تغییر می‌کنند. اندازه مردمک با افزایش سن کاهش می‌یابد. همچنین با احساسات درونی شما ارتباط مستقیمی دارد، مثلا وقتی چشمان شما به فرد مورد علاقه تان می‌افتد، مردمک چشم ها شروع به گشاد شدن می‌کند.

افراد با مردمک چشم بزرگ باهوش تر هستند

مردمک چشم

این تحقیق در موسسه فناوری جورجیا روی بیش از 500 “جوان 18 تا 35 ساله” در شهر آتلانتا انجام شده است. این مطالعه حول 3 مولفه اصلی توانایی شناختی هوش سیال، کنترل توجه و حافظه فعال یا حافظه کاری می‌چرخد.

در درجه اول، هوش سیال شامل توانایی تفکر، استدلال ذهنی و حل مسئله است که به توانایی ذاتی فرد بستگی دارد و به طور کامل مستقل از یادگیری، تجربه و تحصیلات عمل می‌کند. برای مطالعه مؤلفه اول، دانشمندان آزمایش‌های خاصی را روی شرکت‌کنندگان انجام دادند و متوجه شدند افرادی که دارای هوش سیال هستند، اندازه مردمک چشمانشان نسبت به افرادی که از چنین هوشی برخوردار نیستند، بزرگتر است.

بررسی توانایی های شناختی دیگر در این تحقیق

دانشمندان تصمیم گرفتند کنترل توجه را نیز مورد مطالعه و بررسی قرار دهند که به معنای توانایی تمرکز فرد بر چیزی فارغ از چیزهایی است که پیرامون او وجود دارد و می‌تواند باعث حواس پرتی او شود. در یکی از آزمایش‌های مربوط به کنترل توجه، شرکت کنندگان باید یک حرف را پیش از محو شدن تشخیص می‌دادند، در حالی که باید به ستاره چشمک زنی که از روی صفحه رد می‌شد، نگاه نمی‌کردند. در آخر آزمایش، افرادی که مردمک چشم بزرگ تری داشتند، از نتایج بهتری برخوردار بودند.

در نهایت، شرکت‌کنندگان باید آزمون‌هایی را برای سنجش توانایی به خاطر سپردن اطلاعات می‌گذراندند. یافته های این آزمون‌ها نشان داد که حافظه کاری یا فعال با بزرگ بودن مردمک چشم‌ها مرتبط است اما این ارتباط به اندازه ای نبود که در مورد کنترل توجه و حافظه فعال نیز صدق کند.

دلیل ارتباط اندازه مردمک ها با هوش افراد چیست؟

مردمک چشم

نتایج آزمون‌های مختلف صورت گرفته روی شرکت‌کنندگان نشان داد که میان اندازه مردمک چشم‌ها و هوش ارتباط وجود دارد، اما چگونه باید آن را توضیح داد؟ یافته های تحقیقی دیگر نشان می‌دهد که مردمک چشم‌ها به بخش لوکوس سیرولئوس در مغز متصل هستند که بیشتر توانایی‌های شناختی در این قسمت مغز شکل می‌گیرد. به میزانی که این بخش مغز فعال تر عمل کند، مردمک چشم ها نیز بزرگ تر خواهد بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.8 / 5. تعداد آرا: 5

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *