نشانه های یک شخصیت مضطرب

اضطراب حسی است که اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. مطمئنا اضطراب یک احساس طبیعی است، اما تنها در صورتی که گاهی یا به ندرت رخ بدهد! برخی افراد احساس اضطراب شدید را تجربه می کنند، به حدی که دچار اختلالات روانی می شوند. اختلالات اضطرابی خیلی جدی تر از آن چیزی است که فکر می کنید. دلیل آن نیز توجه نکردن به سلامت روان است. بنابراین، اکثر افراد علائم اضطراب شدید را نادیده می گیرند و  تصور می‌کنند که دچار کج خلقی شده اند. متاسفانه، فشارهای اجتماعی و دغدغه های افراد در زندگی باعث می شود که آن ها حتی متوجه شخصیت مضطرب خود نشوند. حتی ممکن است بدانند چه مشکلی دارند اما در دریافت کمک تردید داشته باشند. اما نمی توانند نشانه های یک شخصیت مضطرب را تشخیص دهند.

مطلب مرتبط: قانون ۳۳۳ برای رفع اضطراب؛ چطور از این تکنیک ساده برای رفع اضطراب استفاده کنیم؟

چرا تشخیص اضطراب دشوار است؟

اکثر مردم حتی نمی‌پذیرند با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنند. مثلا اگر بیش از حد استرس داشته باشند، می گویند به خاطر شغلشان است. اما مهم تر از همه، مردم از این که چه چیزی سبب بروز علائم اضطراب شدید می شود چیزی نمی دانند.

از آن جایی که بیشتر مردم برای چنین مواقعی آموزش ندیده اند، متوجه نمی شوند که چه زمانی نیاز به کمک دارند. به همین دلیل، نمی دانند چگونه اضطراب خود را کنترل کنند. اختلال اضطراب نوعی بیماری است که باید به آن توجه شود. دقیقا مثل آسیب فیزیکی! اگر پای شما شکسته، آن را نادیده نگیرید و منتظر نمانید تا خودش خوب شود، برعکس باید بیمارستان بروید و درمانش کنید.

هرچند این جمله بدان معنا نیست که اگر دچار اضطراب هستید باید حتما به دارو و پزشک رو بیاورید. اما باید احساس اضطراب خود را جدی بگیرید و به فکر رفع و درمان آن باشید. اولین قدم در این راه نیز، درک چگونگی بروز اضطراب و نشانه های یک شخصیت مضطرب است.

لینک مرتبط: ۵ جمله اشتباه که نباید به فرد مضطرب بگویید

علل اضطراب

قبل از پرداختن به چگونگی تشخیص این که آیا ممکن است شما هم با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنید یا نه، باید بدانید که چرا اضطراب می تواند به یک نگرانی برای سلامت روان تبدیل شود. همانطور که قبلا ذکر شد، اضطراب یک احساس طبیعی است. احساسی که هزاران سال قبل انسان با آن آشنا شد، زیرا می تواند فرد را از خطر محافظت کند. اضطراب یعنی اینکه چیزی اشتباه است یا چیزها آنطوری که باید باشند، نیستند.

این احساس بسته به نگرانی شما می تواند خفیف یا شدید باشد. اضطراب شدید مانند ترس است، اگرچه واکنشی تا حدودی کمتر و پایدارتر به موقعیت‌های تهدیدکننده دارد. اما لازم نیست در یک موقعیت تهدید کننده قرار بگیرید تا احساس اضطراب کنید. گاهی اوقات، این احساس بدون هیچ دلیلی ظاهر می شود.

تا همین اواخر، اعتقاد بر این بود که آمیگدال تنها بخشی از مغز است که مسئولات تشخیص ترس و اضطراب در فرد را دارد. در حالی که امروزه محققان دریافته اند که اضطراب در اثر واکنش های مختلف در بسیاری از قسمت های مغز پدیدار می شود. مطمئنا آمیگدال نقش مهمی ایفا می کند، اما حس اضطراب توسط یک شبکه در مغز تعیین می شود. ساده ترین راه برای توضیح این فرآیند، تقسیم مغز به بخش عاطفی و شناختی است.

مطلب مرتبط: روش های کاهش استرس؛ برای کاهش استرس چه باید کرد؟

4 نشانه که اضطراب بخشی از شخصیت شماست

بر اساس یافته های محققان اضطراب بخشی از شخصیت افراد است. این 4 نشانه را دنبال کنید تا به این جواب برسید.

1. از نشانه های یک شخصیت مضطرب،فاطم اگر همیشه و بیش از حد فکر می کنید یعنی فردی مضطرب هستید

فکر کردن بیش از حد همیشه به این معنی نیست که شما شخصیتی مضطرب دارید. بالاخره هر از چند گاهی همه به فکر فرو می رویم. اما، اگر همیشه بیش از حد فکر می کنید شاید نشانه ای از یک مشکل عمیق تر باشد.

تفکر بیش از حد کمکی به حل مشکل نمی‌کند. فقط به این دلیل که روی بعضی چیزا وسواس دارید، به این معنی نیست که می توانید راه حلی پیدا کنید. برعکس، کسی که بیش از حد فکر می کند، به این نتیجه می رسد که نمی تواند هیچ راه حلی پیدا کند و این موضوع او را بیش از حد نگران می کند.

به علاوه اگر نمی توانید افکار خود را سر و سامان دهید یعنی فردی مضطرب هستید.

پیشنهاد می شود بخوانید: با این ۸ گیاه شگفت انگیز به استرس و اضطراب تان نقطه پایان بگذارید!

2. نشانه های یک شخصیت مضطرب، شما بدبین هستید

افکار منفی چیزی است که باید با آن مبارزه کرد. زندگی همیشه آسان و سرگرم کننده نیست. گاهی اوقات، باید با مشکلات نیز رو به رو شوید. بعضی وقت ها ذهن شما به سمت افکار منفی می رود. اما این بدان معنا نیست که شما فردی بدبین هستید. یک فرد بدبین همیشه انتظار دارد بدترین اتفاق‌ها را دارد، حتی اگر دلیلی برای وقوع آن وجود نداشته باشد.

وقتی فرد بدبینی باشید مضطرب خواهید بود. نه تنها این، بلکه منفی گرایی اضطراب شما را شدیدتر می کند. بدبین بودن خود احساس اضطراب ایجاد می کند. شما همیشه باید سعی کنید با مثبت اندیشی، حتی اگر غیرممکن به نظر می رسد، با منفی گرایی مقابله کنید.

لینک مرتبط: چطور آرامش خود را در محیط کار پراسترس حفظ کنیم؟ (۶ نکته موثر)

3. شما همیشه استرس دارید

حتما همیشه شنیده اید که باید از استرس خود با دیگران حرف بزنید. تصمیم درستی است. استرس باعث ایجاد انگیزه در شما می شود، باعث می شود در انجام کارها آگاهانه تر تصمیم بگیرید. همچنین این آدرنالین اضافی به شما کمک می کند تا یک کار را به درستی انجام دهید. اما این بدان معنا نیست که زندگی پر از استرس می تواند برای شما خوب باشد.

مطمئنا، داشتن یک شغل پردرآمد خوب است. اما کسب درآمد بیشتر ارزش ابتلا به اختلال سلامت روان را ندارد. استرس به شغل شما محدود نمی شود. اگر متوجه شدید که اکثر فعالیت هایی را که انجام می دهید به شما استرس وارد می کند، نشان از اضطراب بیش از حد در شما است.

اما مشکل واقعی زمانی است ایجاد می شود که حتی نمی دانید فرد مضطربی هستید و همچنان این سبک زندگی را دنبال می کنید. کاری که باید برای کاهش اضطراب خود انجام دهید یافتن راهی برای آرامش است. حجم کار خود را کمتر کنید. زمان بیشتری را به خود اختصاص دهید؛ برای مثال، چند ساعت در هفته ورزش کنید. حتی می توانید افراد سمی زندگی خود را حذف کنید.

مطلب مرتبط: با این ۸ راهکار به راحتی از شر استرس و درد خلاص شوید

4. علائم فیزیکی اضطراب از نشانه های یک شخصیت مضطرب

اضطراب چیزی نیست که فقط بر روحیه و احساسات شما تاثیر بگذارد. به دلیل هورمون هایی که هنگام احساس اضطراب ترشح می شوند، سلامت جسمانی شما نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. این هورمون ها کورتیزول و آدرنالین هستند که به عنوان هورمون استرس نیز شناخته می شوند. نقش آن ها این است که شما را برای رویارویی با تهدیدات آماده کنند. به همین دلیل سبب افزایش ضربان قلب و فشار خون در شما می شوند.

همچنین تنفس سنگین و سریع و سفت شدن عضلات را نیز تجربه خواهید کرد. علاوه بر این، برخی از عملکردهای بدن نیز مختل می شود مثل عملکرد دستگاه گوارش. همه این تغییرات به شما هشدار می دهد که چیزی در وجودتان درست نیست. بیشتر اوقات، اضطراب ناشی از عوامل روانی است.

بیشتر بخوانید: چطور می‌توان تاثیر استرس بر پوست را از بین برد؟

اگر هنگام استرس مدام عرق می کنید و نفس نفس می زنید، نشانه ای از اضطراب است. باید پیامدهای طولانی مدت آن را جدی بگیرید. اگر بر سطح اضطراب خود کنترل نداشته باشید، خطر ابتلا به مشکلات قلبی یا گوارشی افزایش خواهد یافت.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند.
با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا: 2

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *