آرتریت انگشتان

احساس درد در انگشتان اصلا نشانه خوبی نیست. زیرا نقش انگشتان شما در فعالیت‌های روزانه خیلی مهم و پررنگ است. آرتریت با افزایش سن و تغییر در سبک زندگی افراد ایجاد می‌شود و سبب مشکلات حرکتی و درد مفاصل می‌گردد. اگر در دست‌ها و انگشتان خود احساس درد می‌کنید و با علائم آرتریت انگشتان آشنا هستید یا اگر حتی نمی‌دانید درد دست‌ها و انگشتان شما ناشی از چیست، حتما با پزشک تماس بگیرید.

با این حال روش‌های خانگی و ساده ای نیز وجود دارد که می‌تواند در خانه به شما در کنترل آرتریت انگشت کمک کند. اگر می‌خواهید با این روش‌های درمانی آشنا شوید با این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باید.

آرتریت انگشتان چیست؟

درد و تورم در مفاصل انگشتان به نام آرتریت انگشتان یاد می‌شود. آرتریت به خودی خود می‌تواند مفاصل و غضروف هر قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین آرتریت با شکستن پوشش صاف انتهای استخوان‌ها به نام غضروف یا بافت‌های مفاصل و ایجاد التهاب نیز بروز می‌کند که منجر به بیرون زدگی استخوان‌ها، ساییده شدن به یکدیگر و فرسودگی آن‌ها می‌شود. از آن جایی که دست شما مفاصل زیادی دارد، به مراتب بیشتر مستعد ابتلا به آرتروز است. آرتریت دست‌ها می‌‌تواند به آرتریت انگشت تبدیل شود. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد که می‌تواند دست‌ها و انگشتان شما را درگیر کند، مانند:

 1. آرتروز

استئوآرتریت (یا آرتریت دژنراتیو) مچ دست، مفصل واقع در پایه شست و مفاصل میانی و بالایی در انگشتان دست را درگیر می‌کند. با استئوآرتریت، شما دچار ساییدگی و پارگی غضروف می‌شوید که در نهایت سبب ساییده شدن استخوان‌ها به یکدیگر و آسیب آن‌ها می‌شود. این فرسودگی پیشرونده غضروف و استخوان‌ها باعث سفتی، تغییر شکل و درد در دستان شما می‌شود.

 1. روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی طبیعی بدن شروع به حمله به بافت‌های سالم می‌کند و منجر به التهاب در پوشش مفاصل می‌شود. این امر سبب تجزیه غضروف و در نهایت منجر به فرسایش استخوان‌ها می‌شود. روماتیسم مفصلی بیماری مزمنی است که مفاصل کوچک مچ دست، دست و انگشتان را بطور متقارن تحت تاثیر قرار می‌دهد (مفاصل یکسان در هر دو دست تحت تاثیر قرار می‌گیرند).

 1. آرتریت پسوریاتیک

آرتریت پسوریاتیک مشابه آرتریت روماتوئید است و منجر به تورم انگشتان می‌شود. همچنین بر پوست دست نیز تاثیر می‌گذارد و معمولا با سفتی و درد مفاصل در صبح همراه است.

 1. نقرس

نقرس با تشکیل کریستال در مفاصل به دلیل تجمع اسید اوریک اضافی در بدن ایجاد می‌شود. این عارضه عموما شست پا را درگیر می‌کند، اما ممکن است مفاصل انگشتان را نیز درگیر کند و سبب سفتی انگشتان دست‌ها خواهد شد.

ممکن است علائم مرتبط با آرتریت را در قاعده شست، بند انگشتان و مفاصل میانی و بالایی انگشتان خود تجربه کنید. بیایید به برخی از علائمی‌که می‌تواند به شما در تشخیص آرتریت انگشت کمک کند نگاهی بیاندازیم.

علائم شایع و رایج آرتریت انگشت دست

تورم انگشتان یکی از علائم آرتریت انگشت است. بسته به نوع آرتریت، ممکن است یک یا چند مورد از این علائم را تجربه کنید. علائم زیر معمولا به آرتریت انگشتان اشاره دارند:

 • درد در مفاصل، تورم در انگشتان یا مفاصل، سفتی، سختی، از دست دادن تحرک، توده‌ها یا ندول‌ها در اطراف بند انگشت، انگشتان کج که از شست خم می‌شوند. همه این‌ها نشان دهنده علت اصلی درد و سفت شدن انگشتان است.

چه چیزی سبب آرتریت انگشت می‌شود؟

چاقی یکی از دلایل آرتریت انگشت است. آرتریت انگشتان دست زمانی ایجاد می‌شود که غضروفی که به ایجاد بالشتک در مفاصل کمک می‌کند، آسیب ببیند. مفاصل محل برخورد دو استخوان هستند و به دلیل آسیب به غضروف، حرکت صاف بین استخوان‌ها در آن نقاط تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

در حالی که علت مشخصی در به وجود آمدن آرتریت وجود ندارد، اما گروهی از افراد بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند، مانند: افراد بالای 35 سال، یک زن، افراد با اضافه وزن یا چاقی، مستعد ژنتیک، هرگونه آسیب قبلی به دست، مچ دست یا انگشتان. از طرفی ممکن است هرکسی به آرتریت انگشتان دست مبتلا شوند، بنابراین بهتر است بدانید که چگونه در اسرع وقت آن را درمان کنید. برای درمان آرتریت انگشتان به روش‌های درمانی زیر توجه کنید.

چگونه از شر آرتروز انگشتان خلاص شویم؟

اگر می‌خواهید آرتریت انگشتان شما درمان شود یا می‌خواهید از ابتلا به آن پیشگیری کنید حتما موارد زیر را مطالعه کنید.

 1. برای درمان آرتریت انگشتان دست حرکات نرمش روی دست‌ها و انگشتان انجام دهید

برای خلاص شدن از شر آرتروز در انگشتان دست و انگشتان دست خود را نرمش دهید. با چند تمرین ساده ورزشی می‌توانید ماهیچه‌هایی که به مفاصل دست شما وابسته است را تقویت کنید. افزایش جریان خون و هجوم مواد مغذی می‌تواند به سلامت غضروف‌ها کمک کرده و از تخریب بیشتر جلوگیری کند. علاوه بر این، هرچه عضلات قوی تر باشند، وزن بیشتری را می‌توانند تحمل کنند. عضلات قوی از استخوان‌ها و غضروف آسیب دیده محافظت می‌کند. این تمرینات ممکن است به شما در درمان درد آرتریت انگشتان دست کمک کند:

 • تمرین اول جلوگیری از ابتلا به آرتریت آنگشتان دست‌ها

با خم کردن آهسته چهار انگشت خود در یک مشت، در حالی که انگشت شست به سمت بیرون باقی می‌ماند، دست خود را به آرامی‌مشت کنید. انگشتان خود را به آرامی‌فشار داده و دوباره صاف کنید. سپس هر چهار انگشت را یکی یکی و به نوبت خم کنید. برای انجام این کار، ابتدا دست خود را طوری باز کنید که کف دست به سمت بالا باشد. سپس یک انگشت را به آرامی‌به سمت مرکز کف دست خود حرکت دهید. همان طور که سه انگشت باقیمانده را خم می‌کنید تا مرکز کف دست را لمس کنید، انگشت قبلی را همانجا نگهدارید پس از مشت شدن دست دوباره دست خود را باز کنید و حرکت را تکرار کنید.

 • تمرین دوم برای پیشگیری از ابتلا به آرتریت انگشتان

به آرامی‌انگشت شست خود را خم کنید تا کف دست خود را لمس کنید. اگر شست شما به کفت دستتان نرسید، مشکلی نیست. فقط تا جایی که می‌توانید پیش بروید، چند ثانیه نگه دارید و دوباره حرکت را تکرار کنید. سعی کنید با انگشتان خود یک شکل C یا O ایجاد کنید. برای انجام این کار، انگشتان خود را به شکل C یا O در بیاورید. سپس انگشتان خود را صاف کنید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

 • آرتریت انگشتان دست؛ تمرین سوم نرمش انگشتان دست

با انگشتان خود خیلی شل مشت کنید و انگشت کوچک خود را روی یک سطح صاف قرار گیرد. سپس انگشت شست خود را بالا ببرید. بعد از آن، شست خود را پایین بیاورید و حرکت را دوباره  تکرار کنید. کف دست خود را به سمت پایین روی یک سطح صاف قرار دهید. سپس هر انگشت را یکی پس از دیگری بلند کرده و پایین بیاورید.

این حرکت تمرینی را برای هر دو دست انجام دهید. یک توپ لاستیکی را به آرامی‌میان انگشتان خود فشار دهید و رها کنید. برای هر دست پنج بار این حرکت را تکرار کنید. دست خود را به گونه ای دراز کنید که کف دست به سمت صورت تان باشد. سعی کنید انگشتان دست خود را تا جایی که می‌توانید باز کنید. دوباره دست خود را آزاد و عضلات آن را شل کنید و دوباره به حالت اولیه برگردید. هر روز سه بار این روش را تکرار کنید.

 1. از یخ و درمان حرارتی استفاده کنید

از درمان حرارتی و یخ برای کنترل آرتریت انگشتان دست استفاده کنید. هم گرما و هم سرما می‌توانند به تسکین سفتی مفاصل و آرتروز انگشتان کمک کنند. در حالی که گرما درمانی ممکن است سفتی مفاصل را تسکین دهد، سرما درمانی می‌تواند دست‌ها را برای کاهش درد و تورم بی حس کند. هر بار بیش از 20 دقیقه از سرما درمانی استفاده کنید و به محض این که پوست شما بی حس شد، کیسه یخ را از روی انگشتان خود بردارید. بسیاری از افراد درمان سرد و گرم را به طور متناوب انجام می‌دهند. شما نیز می‌توانید بسته به این که چه چیزی بیشترین آرامش را برای شما به ارمغان می‌آورد، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

 1. برای گرما درمانی دوش آب گرم بگیرید

دستان خود را داخل یک کاسه آب گرم نگهدارید. از یک پد حرارتی استفاده کنید یا یک کمپرس گرم روی انگشتان خود قرار دهید.

 1. برای کاهش علائم آرتریت انگشتان دست از سرما درمانی استفاده کنید

یک حوله نازک را دور یک کیسه سبزیجات یخ زده در یخچال بپیچید، سپس آن را روی انگشتان دردناک خود بمالید. یا می‌توانید یک حوله را فریز کرده و دور انگشتان خود بپیچید. انگشتان خود را با یک بطری آب یخ زده که در یک حوله نازک پیچیده شده ماساژ دهید. با استفاده از جوراب پر از دانه‌های برنج نپخته، یک کیسه یخ خانگی درست کنید. کیسه پر از برنج را آن را داخل فریزر قرار دهید و در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

 1. آرتریت انگشتان؛ مکمل مصرف کنید

التهاب اغلب سبب درد و ناراحتی در آرتریت انگشت است. تحقیقات نشان می‌دهد که EPA و DHA که اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 هستند به کاهش التهاب کمک می‌کنند. طبق یک مطالعه، مکمل‌های زنجبیل می‌تواند در کاهش علائم آرتریت روماتوئید مفید باشد. در مورد دوز هر مکملی می‌خواهید مصرف کنید با پزشک خود صحبت کنید.

 1. ماساژ درمانی برای آرتریت انگشتان دست

انگشتان خود را ماساژ دهید تا از شر آرتروز در انگشتان خلاص شوید. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی برای آرتریت دست به تحرک و کاهش درد کمک می‌کند. از روغن‌های تصفیه نشده مانند روغن نارگیل فرآوری نشده استفاده کنید و روی عضلات دست و مفاصل انگشتان خود بمالید و ماساژ دهید. از انگشتان شست، اشاره و میانی برای ماساژ دست‌ها و انگشتان خود استفاده کنید. به آرامی‌مفاصل و ماهیچه‌های دست‌های خود را در یک حرکت چرخشی مالش دهید. اگر نمی‌توانید این کار را در خانه انجام دهید، سعی کنید به یک ماساژ درمانگر مراجعه کنید تا این تکنیک به شما آموزش بدهد.

در حالی که درمان‌های خانگی ممکن است به کاهش برخی از دردهای مرتبط با آرتریت کمک کند. اما باید بدانید که چه زمانی نیاز به مراجعه و تشخیص پزشک دارید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم آرتریت دارید یا تشخیص می‌دهید که درد انگشتان شما ناشی از آرتریت است با  پزشک خود صحبت کنید تا مشکل شما را شناسایی کند. پزشک با تشخیص درد یا غلط بودن حدس شما می‌تواند بهترین گزینه‌های درمانی به شما معرفی کند. بهتر است آرتریت را به موقع شناسایی و درمان کنید، زیرا در صورت عدم کنترل ممکن است منجر به فلج شدن کامل دست‌ها و انگشتان شود.

آرتریت ممکن است قابل درمان نباشد، اما چند روش ساده وجود دارد که می‌توانید برای پیشگیری از آن یا حداقل برای کاهش خطر ابتلا به آن انجام دهید.

پیشگیری از ابتلا به آرتریت انگشتان دست

از آن جایی که ممکن است مستعد ابتلا به آرتریت انگشتان دست باشید، رعایت این موارد می‌تواند شانس ابتلا به این بیماری را کاهش دهد:

 • تمرینات و نرمش‌های منظم دست و انگشتان
 • مراقبت خوب از دست‌ها و انگشتان بعد از هر نوع آسیب دیدگی
 • ترک سیگار

آرتریت انگشتان ممکن است نتیجه آرتروز، آرتریت روماتوئید، نقرس یا آرتریت پسوریاتیک باشد. برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به آرتریت هستند زیرا سبک زندگی، آسیب‌های قبلی و ژنتیک در ایجاد این بیماری نقش زیادی دارند. در حالی که آرتریت را نمی‌توان به طور کامل درمان کرد، اما تشخیص به موقع به کنترل پیشرفت آن کمک می‌کند. شما می‌توانید علائم آرتریت را با ورزش منظم، مکمل‌ها و ماساژ سرد یا گرم کنترل کنید. در صورت ابتلا به این بیماری به پزشک مراجعه کنید تا از گزینه مناسب درمان و کنترل آرتریت بیشترین بهره را ببرید و کمترین عوارض را برای شما داشته باشد.

* این مطلب صرفا جهت اطلاع رسانی نوشته شده است. لطفا در صورت ابتلا به بیماری، قبل از استفاده از درمان‌های خانگی با پزشکتان مشورت کنید.

مطالب مرتبط:

علائم معده درد عصبی؛ چطور درد عصبی معده را از بین ببریم؟

پیشگیری از آنفولانزای جدید؛ ۷ راهکار که احتمال ابتلا را کاهش دهید

آمپول کتورولاک برای سرماخوردگی؛ کاربرد، نحوه مصرف و عوارض جانبی

چطور می‌توان تاثیر استرس بر پوست را از بین برد؟

۱۵ درمان خانگی هماتوم که اثربخشی فوق العاده دارند!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *