سفتی گردن

وضعیت نامناسب در هنگام نشستن، ایستادن یا خوابیدن ممکن است سبب درد و سفتی گردن شود. اما خوشبختانه روش هایی برای خلاص شدن از سفتی گردن و تسکین درد و فشار گردن وجود دارد. این درمان ها خیلی ساده است و به راحتی می توانید انجام دهید. علاوه بر این شما را در کنترل درد و کاهش درد نیز کمک می کند. بنابراین برای دانستن بیشتر در این مورد با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه که به بررسی این موضوع پرداخته، همراه باشید.

سفت شدن گردن چیست؟

سفت شدن گردن وضعیتی است که در آن حرکت دادن گردن مشکل است و احساس می کنید که گردن شما در یک زاویه عجیب گیر کرده است. معمولا زمانی که از خواب بیدار می شوید یا بعد از یک روز با فعالیت های استرس زا رخ می دهد. سفت شدن گردن می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد، فعالیت های شما را نامنظم کند و مانع از خواب راحت شما شود.

این حالت می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. برخی از رایج ترین دلایل سفت شدن گردن فعالیت هایی مانند نگاه کردن به مانیتور یا گوشی یا رانندگی برای ساعت های طولانی است. و برخی از دلایل دیگر عبارتند از:

 • رگ به رگ شدن عضله
 • خوابیدن در حالت نامناسب
 • قرار دادن بدن در حالت بد مثل خمیدگی بدن
 • صدمات ناشی از ورزش یا در حین تمرین

تحقیقات نشان می دهد که برخی از مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب نیز از عوامل درد پشت گردن به حساب می آید.

درمان هایی برای خلاص شدن از سفتی گردن

در بیشتر موارد، برای سفتی گردن نیازی به کمک پزشکی نیست. با انجام موارد زیر می توان آن را در خانه درمان کرد:

استراحت کنید

مطالعات نشان می دهد که استراحت برای ریکاوری عضلات مهم است زیرا به روند بهبودی کمک می کند. بهترین کاری که می توانید هنگام سفت شدن گردن انجام دهید این است که استراحت کنید و از انجام دادن فعالیت های شدید خود را دور نگه دارید.

استفاده از گرما و سرما درمانی

مطالعات نشان می دهد که درمان سرد و گرم به کاهش التهاب اثربخشی فوق العاده ای دارد و می تواند به کاهش درد عضلانی کمک کند. برای تسکین درد ناشی از سفتی، می ‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید یا کیسه آب گرم را روی گردن خود قرار دهید.

مصرف دارو

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن معمولا برای تسکین درد ناشی از گرفتگی عضلات گردن مصرف می شوند. شواهدی نیز برای حمایت از اثربخشی آن ها وجود دارد، اما مطالعات بیشتری برای تعیین میزان موثریت و ایمن بودن آن ها مورد نیاز است. اما فراموش نکنید قبل از این که خود درمانی کنید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا مصرف هر یک از داروهای فوق الذکر مناسب است یا خیر.

همیشه می گویند پیشگیری بهتر از درمان است. پس به روش های زیر که می تواند به شما در جلوگیری از سفت شدن گردن کمک کند، دقت کنید.

نکاتی برای جلوگیری از سفت شدن گردن

خلاص شدن از سفتی گردن در بیشتر موارد بسیار آسان است. این شامل ایجاد برخی تغییرات ساده در سبک زندگی و وضعیت بدنی است. همچنین، ورزش منظم می تواند به تقویت عضلات گردن کمک کند که در این صورت کمتر مستعد سفتی عضلات می شود. مطالعه ای نشان داده که گنجاندن تمرینات بدنی ممکن است به کاهش گردن درد کمک کند.

برخی از روش هایی که می توانید برای کمک به درمان گرفتگی عضلات گردن اعمال کنید عبارتند از:

استفاده از مبلمان ارگونومیک  

اکثر شما در طول هفته ساعت های طولانی با کامپیوتر یا لپ تاپ کار می کنید. هنگام کار تمایل دارید خم شوید. یا ممکن است هنگام کار از مبلمان نامناسب استفاده کنید که ممکن است وضعیت سلامت شما را به خطر بیندازد. اما با استفاده از صندلی های ارگونومیک می توان این مشکل را برطرف کرد.

به این چند روش دقت کنید که ممکن است به شما در حفظ وضعیت بهتر در حین کار و همچنین به جلوگیری از سفت شدن گردن کمک کند. صندلی خود را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید پاهای خود را صاف روی زمین قرار دهید و زانوها زیر سطح لگن قرار گیرند. با پشت صاف بنشینید و بازوهای خود را موازی با سطح میز قرار دهید. در صورت امکان از صفحه کلید و ماوسی که دارای ویژگی های ارگونومیک هستند استفاده کنید. ارتفاع مانیتور خود را برای مشاهده آن، مقابل و برابر سطح چشم تنظیم کنید. در هر ساعت یا بیشتر، کمی پیاده روی کرده و کمی حرکات کششی انجام دهید.

استفاده از گوشی را کم کنید

نگاه مداوم از پایین به گوشی می ‌تواند سبب می شود گردنتان احساس فشار و خستگی کند. مطالعات نشان می دهد که استفاده بیش از حد از تلفن های هوشمند می تواند میزان گردن درد را افزایش دهد. نمی شود به طور کامل گوشی هوشمند را از زندگی حذف کرد اما به این نکات دقت کنید تا بتوانید به راحتی با خطرات گوشی های هوشمند تان کنار بیایید.

 • قرار دادن تلفن رو به روی چشم

از قرار دادن تلفن هوشمند خود بین گوش و شانه خود برای برقراری تماس برای ساعات طولانی خودداری کنید. برای برقراری تماس از هدفون سیمی یا بی سیم استفاده کنید.

استراحت کردن بعد از رانندگی ساعات طولانی

رانندگی مسیر های طولانی و سفرهای جاده ای، سرگرم کننده است اما در عین حال شرایط را برای سفت شدن گردن فراهم می کند. اگر زمان زیادی رانندگی می کنید و بعد احساس سفت شدن در ناحیه گردن خود دارید، به روش های زیر دقت کنید چون به شما در جلوگیری از بروز این حالت کمک می کند:

 • سفتی گردن؛ استراحت بعد از ایستادن و کشش مکرر

هنگام رانندگی، به طور آگاهانه وضعیت بدن خود را کنترل کنید. صندلی خود را طوری تنظیم کنید که در یک موقعیت راحت باشد. و مطمئن شوید که دید خوبی از جاده داشته باشید.

 • تمرینات کششی گردن

یکی دیگر از راه های آسان برای جلوگیری از سفت شدن گردن، انجام منظم چند تمرین کششی ساده است. این حرکات را امتحان کنید که ممکن است به جلوگیری از سفت شدن گردن موثر باشد: نوک انگشتان خود را زیر چانه قرار دهید و به آرامی گردن خود را برای کشش به سمت بالا فشار دهید. برای کشش رو به پایین، انگشتان خود را قفل کنید و در پشت سر خود قرار دهید و به آرامی به سمت پایین فشار دهید. پس از انجام این تمرینات به آرامی سر خود را از چپ به راست بچرخانید.

تغییر موقعیت و عادات خواب

حالت خواب شما می تواند روی گردن شما تاثیر بگذارد و در صورت خواب نامناسب ممکن است سبب سفت شدن گردن شود. برای جلوگیری از سفت شدن گردن به انجام این روش های ساده بپردازید:

 • به جای روی شکم به پشت یا پهلو بخوابید. زیرا با خوابیدن روی شکم فشار زیادی به گردن خود وارد می کنید.
 • از بالش های پردار و نرم پرشده از فوم استفاده کنید زیرا این بالش ها به شکل گردن شما تنظیم می شوند.
 • باید از استفاده از بالش های خیلی بلند یا سفت خودداری کنید.

در بخش بعدی، به چند درمان خانگی که می توانید برای رفع سفت شدن گردن خود استفاده کنید، پرداخته ایم.

درمان های خانگی برای سفت شدن گردن

سفتی گردن؛ ماساژ گردن

از شخصی بخواهید گردن شما را ماساژ دهد تا درد کاهش یابد. باید فشار ملایم باشد یعنی خیلی شدید نباشد. اگر در هنگام ماساژ احساس ناراحتی یا درد داشتید، فورا دست نگهدارید.

کاهش دامنه حرکتی

از حرکت دادن سریع گردن خودداری کنید، به جای آن، به آرامی گردن خود را به پهلو بچرخانید تا مقداری از درد از بین برود. همچنین می توانید به آرامی سر خود را بالا و پایین تکان دهید.

سفتی گردن؛ استفاده از گردنبند طبی  

از یقه گردن یا گردنبند طبی استفاده کنید تا گردن تان صاف بماند چون درد را تسکین می دهد. اما سعی کنید از یقه برای مدت طولانی استفاده نکنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درد ناشی از سفتی گردن مانع فعالیت های روزمره شما می شود، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. برخی شرایط دیگر که ممکن است به کمک پزشکی نیاز داشته باشد عبارتند از:

 • اگر پس از آسیب یا برخورد وسیله نقلیه، سفتی و درد در گردن را تجربه کنید.
 • درد ناشی از سفت شدن گردن به بازوها و پاهای شما برسد.
 • ضعف در بازوها و پاهای خود را تجربه می کنید.

سفتی گردن؛ باید گفت

سفت شدن گردن در افرادی که سبک زندگی کم تحرک دارند یا وضعیت بدنی نامناسب دارند شایع است. در حالی که یک وضعیت ناراحت کننده است، اغلب در عرض چند روز به خودی خود برطرف می شود.  اگرچه ممکن است فعالیت های روزانه شما را مختل کند. می‌ توانید با محدود کردن حرکات، استفاده از کمپرس سرد و گرم یا مصرف مسکن ‌های OTC، روند بهبودی را تسریع کنید. علاوه بر این، توصیه می شود که حالت نشستن یا خواب خود را اصلاح کنید و تمرینات کششی ساده گردن را برای جلوگیری از سفت شدن گردن در آینده انجام دهید. با این حال، اگر این وضعیت ادامه داشت، برای تشخیص هر گونه بیماری زمینه‌ای با پزشک خود مشورت کنید.

لینک های مرتبط

معجزه یخ روی گردن: از این روش درمانی جالب غافل نشوید

درمان گرفتگی گردن: ۱۰ تکنیک که از شر خشکی و درد گردن خلاص شوید

اگر پس از بیدار شدن در صبح احساس درد در کمر و گردن دارید، این مطلب را بخوانید!

رفع گرفتگی گردن: چگونه خشکی گردن را در یک دقیقه (یا کمتر) از بین ببریم

اگر پس از بیدار شدن در صبح احساس درد در کمر و گردن دارید، این مطلب را بخوانید!

خواص شگفت انگیز روغن منیزیم برای تسکین درد کمر و گردن

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *