درمان های خانگی خارش ژوک
فهرست محتوا پنهان

درمان های خانگی خارش ژوگ: اگر تا به حال یک خارش و سوزش غیر قابل کنترل در ناحیه کشاله ران خود را تجربه کرده اید، ممکن است خارش ژوک باشد. برای خلاص شدن از شر خارش ژوک در این قسمت از بدن، لازم به زمان کافی برای درمان دارید و باید داروی مناسب آن را مصرف کنید. با این حال، جدا از دارو های پزشکی می توانید به درمان ‌های خانگی خارش ژوک که ساده و موثر هستند نیز اعتماد کنید. پس برای دانستن بیشتر راجع به درمان این مشکل با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ خارش ژوک چیست؟

خارش ژوک یک عفونت ناشی از قارچ است. پوست نزدیک ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. خود را به صورت راش گزنده نشان می دهد و در بین افرادی که زیاد عرق می کنند (مانند ورزشکاران) شایع است. اصطلاح پزشکی برای خارش ژوک tinea cruris است. در ناحیه کشاله ران، قسمت داخلی ران و باسن ایجاد می شود. بیشتر در بین مردان رایج است، اگرچه زنان نیز می توانند آن را تجربه کنند. خارش ژوک یک عفونت مسری است. ممکن است از طریق تماس نزدیک با پوست یا استفاده از لباس ها و لوازم جانبی مشترک مانند جوراب یا حوله پخش شود.

چه چیزی باعث خارش ژوک می شود؟

 • گرما در نزدیکی قسمت داخلی ران و کشاله ران، عفونت قارچی را تسهیل می کند
 • اصطکاک یا ساییدگی پوست
 • تعریق یا رطوبت بیش از حد در ناحیه کشاله ران
 • لباس ‌های تنگ و لباس ‌های زیر تنگ که منجر به عرق می شود

هر یک یا همه عوامل فوق می تواند منجر به خارش ژوک شود. اکنون باید بدانید که چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به این عفونت قرار دارد.

افراد در معرض ابتلا به عفونت خارش ژوک

اگر ورزشکار هستید یا تمرینات فشرده انجام می دهید، احتمال ابتلا به خارش ژوک در شما بیشتر است. در صورت داشتن مشکل یا تعریق بیش از حد، عفونت نیز ممکن است خود را نشان دهد.

عوامل دیگر عبارتند از:

 • جنسیت
 • وزن بدن
 • تعریق زیاد
 • سن
 • پوشیدن لباس های تنگ و لباس های زیر تنگ
 • دیابت

اگر فکر می کنید که در معرض یکی از علایم ذیل قرار گرفته اید، باید به علائم آن دقت کنید.

علائم خارش ژوک چیست؟

خارش ژوک با بثورات قرمز و خارش مشخص می شود. به طور معمول، ابتدا علائم خود را در قسمت داخلی ران نشان می دهد و در نهایت یک شکل حلقه مانند را تشکیل می دهد. و با گسترش بثورات، مرکز آن بهبود می یابد. سپس یک حاشیه قرمز ظاهر شده که با خطی از تاول مشخص می شود. اگر بثورات همچنان گسترش یابد، می تواند ناحیه کشاله ران، ران ها و باسن را درگیر کند. با این حال، معمولا از کیسه بیضه محافظت می کند.

علائم زیر با بثورات قرمز همراه است:

 • احساس خارش و سوزش در نزدیکی بثورات
 • پوسته پوسته شدن پوست

گاهی اوقات، بثورات به اکثر کرم های تسکین دهنده خارش پاسخ نمی دهند.

درمان های خانگی خارش ژوک

سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد قارچی و ضد میکروبی است. این خواص می تواند به جلوگیری از گسترش خارش ژوک کمک کند و در نتیجه به بهبود آن منجر شود.

مواد لازم

سرکه سیب

توپ پنبه

دستورالعمل

سرکه سیب را با آب رقیق کنید. یک تکه پنبه را در سرکه رقیق شده خیس کنید. پنبه را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و به آرامی فشار دهید. آن را با چسب زخم محکم ببندید و چند ساعت روی آن نگه دارید. سپس ناحیه آسیب دیده را با آب بشویید. این کار را 2 بار در روز انجام دهید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ سیر

سیر حاوی ترکیبات فعال زیستی مانند آجوئن و آلیسین است. آن ها دارای خواص ضد قارچی هستند که با عفونت مبارزه می کنند و می توانند علائم خارش ژوک را کاهش دهند.

مواد لازم

4-5 حبه سیر

100 میلی لیتر روغن زیتون

دستورالعمل

حبه های سیر را پوست بگیرید و له کنید. سیر له شده را به یک قابلمه گرم شده با 100 میلی لیتر روغن زیتون اضافه کنید. حدود 3-5 دقیقه حرارت دهید. پس از سرد شدن روغن را صاف کنید. این روغن را روی بثورات بمالید و محل را با گاز بپوشانید. بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس آن را با آب بشویید. می توانید از این دارو 2 تا 3 بار در روز تا زمان بهبودی جوش استفاده کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است. که به کاهش عفونت ناشی از خارش ژوک اثر خوبی دارد. بنابراین سبب بهبود سریع تر بثورات می شود.

مواد لازم

چند قطره روغن درخت چای

آب گرم

دستورالعمل

برای رقیق کردن روغن درخت چای از آب گرم استفاده کنید. آن را روی بثورات بمالید و بگذارید حدود 20 دقیقه بماند. سپس با آب ولرم محل آسیب دیده را به طور کامل بشویید و خشک کنید. 2-3 بار در روز تکرار کنید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ عسل

عسل یکی از قدیمی ترین داروهای طبیعی برای عفونت قارچی به حساب می آید. دارای خواص ضد قارچی است که می تواند با عفونت ناشی از خارش ژوک مبارزه کند.

مواد لازم

یک گلوله پنبه یا گاز استریل

یک قاشق غذاخوری عسل

دستورالعمل

پنبه را به عسل آغشته کنید. آن را روی ناحیه عفونی بمالید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید، با هر بار استفاده، پنبه را عوض کنید. می توانید این کار را 3-4 بار در روز تکرار کنید.

کالاندولا

عصاره گل همیشه بهار دارای خواص ضد قارچی است. این عصاره می تواند به کاهش بثورات ناشی از عفونت قارچی کمک کنند.

مواد لازم

یک گلوله پنبه یا گاز استریل

1 قاشق غذاخوری روغن گل همیشه بهار

دستورالعمل

پنبه را به روغن گل همیشه بهار آغشته کنید. سپس آن را روی ناحیه عفونی بمالید. هر بار با تعویض پنبه این روش را تکرار کنید. می توانید روزی 3 تا 4 بار این کار را انجام دهید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس دارای خواص قارچ کش است. این خواص ممکن است به کاهش عفونتی که سبب خارش ژوک می شود، کمک کند.

مواد لازم

یک گلوله پنبه یا گاز استریل

2-3 قطره روغن اسطوخودوس (و چند قطره روغن نارگیل)

دستورالعمل

دو تا سه قطره روغن اسطوخودوس را با چند قطره روغن نارگیل در یک کاسه مخلوط کنید. پنبه را به مخلوط آغشته کنید. مخلوط را روی ناحیه آلوده بمالید. چندین بار در روز این کار را تکرار کنید. دقت کنید که هر بار از یک توپ پنبه ای جدید استفاده کنید. می توانید این درمان را 3-4 بار در روز استفاده کنید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ روغن نارگیل

اسید لوریک جزء اصلی روغن نارگیل است که خواص ضد قارچی از خود نشان می دهد. که می تواند به مدیریت و پیشگیری از عفونت بیشتر مربوط به خارش ژوک موثر باشد.

مواد لازم

1 قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر

دستورالعمل

یک قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر را به ناحیه آسیب دیده بمالید. بگذارید چند ساعت روی جوش ها بماند. برای نتیجه بهتر روزانه 2 بار از این روش تکرار کنید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خواص ضد قارچی و ضد عفونی کننده است. که می تواند به مهار عفونت قارچی که سبب خارش ژوک می شود کمک کند و همچنین از عفونت بیشتر نیز جلوگیری کند.

مواد لازم

½ قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا

دستورالعمل

ژل آلوئه ورا را روی ناحیه دارای بثورات بمالید. قبل از این که با آب بشویید، مدتی بگذارید روی پوست بماند. ژل را 2 بار در روز روی بثورات بمالید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ اسانس لیمو

مطالعات نشان می دهد که اسانس لیمو می تواند به عنوان یک عامل ضد قارچ قوی عمل کند. خواص ضد قارچی آن می تواند به مبارزه با عفونتی که سبب خارش ژوک می شود، کمک کند.

مواد لازم

2-3 قطره اسانس لیمو

1-2 قطره روغن حامل

توپ پنبه

دستورالعمل

اسانس لیمو را با روغن حامل مخلوط کرده و پنبه را در مخلوط آغشته کنید. مخلوط را روی بثورات بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند. سپس پوست را به طور کامل با آب بشویید. می توانید این روغن را یک بار در روز روی جوش ها بمالید.

احتیاط: روغن لیمو می تواند سبب تحریک پوست شود. قبل از استفاده از این دارو حتما یک تست پچ انجام دهید.

فندق جادوگر

فندق جادوگر حاوی ترکیبات زیست فعالی است که خواص ضد میکروبی از خود نشان می دهند. این ترکیبات می توانند به مدیریت عفونتی که سبب خارش ژوک می شود اثربخشی فوق العاده ای داشته باشد.

مواد لازم

عصاره فندق جادوگر

یک توپ پنبه استریل یا Q-tip

دستورالعمل

پنبه را به عصاره فندق جادوگر آغشته کنید. روی بثورات بمالید و بگذارید خشک شود. شما می توانید این ماده را 2 تا 3 بار در روز روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ ژله نفتی

پترولیوم ژله حاوی وازلین است که خاصیت ضد میکروبی و مرطوب کننده گی از خود نشان می دهد. این خواص می تواند به درمان خارش ژوک کمک کند.

مواد لازم

1 قاشق غذاخوری وازلین

دستورالعمل

ژل نفتی را روی بثورات بمالید. می توانید محل را با چسب زخم بپوشانید و بگذارید یک شب بماند. و از این روش تا زمانی که بثورات التیام یابد، تکرار کنید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ پیاز

پیاز حاوی آلیسین، یک پپتید ضد قارچی است. این ترکیب زیست فعال، فعالیت مهاری قوی بر روی چندین عفونت قارچی نشان می دهد. از این رو، ممکن است به کاهش علائم مرتبط با خارش ژوک کمک کند.

مواد لازم

½ پیاز

پد پنبه ای

دستورالعمل

نصف پیاز را ریز رنده کرده و آب آن را بگیرید. یک پد پنبه ای را در این آب خیس کنید و روی جوش قرار دهید. قبل از شستشو با آب، اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند. می توانید این کار را تا زمانی که بثورات بهبود یابد تکرار کنید.

احتیاط: پیاز ممکن است سبب احساس سوزش شود. قبل از استفاده از این دارو حتما یک تست پچ انجام دهید.

درمان های خانگی خارش ژوک؛ برگ چریش

برگ چریش و ترکیبات آن دارای خواص ضد قارچی و ضد التهابی هستند. که گفته می شود این ویژه گی می تواند به رفع خارش کمک کند.

مواد لازم

برگ چریش

آب

دستورالعمل

از 1 قسمت برگ چریش و 16 قسمت آب جوشانده این محلول را تهیه کنید. جوشاندن آن به مقدار به نصف کاهش می یابد. از صافی رد کنید و اجازه دهید مخلوط خنک شود. این جوشانده را می توانید در عرض 24 ساعت استفاده کنید و یا در یخچال نگهداری کنید و ظرف 72 ساعت استفاده کنید. یک سواب پنبه ای بردارید، آن را در جوشانده آغشته کنید و روی ناحیه آسیب دیده بمالید. می توانید از این روش 1 تا 2 بار در روز استفاده کنید.

این ها چند درمان خانگی خیلی ساده بود که می توانستید برای درمان خارش ژوک در خانه استفاده کنید.

باید گفت

خارش ژوک یک عفونت قارچی مسری است که پوست اطراف اندام تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد و به صورت راش قرمز و خارش ظاهر می شود. در بیشتر موارد، پمادهای ضد قارچ می توانند به خلاص شدن از شر بثورات کمک کنند. با این حال، برای تسریع بهبود، تسکین احساس سوزش و جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت، داروهای خانگی برای خارش ژوک نیز خیلی کاربرد دارد. ترکیبات درمان خانگی مانند سرکه سیب، سیر، گل همیشه بهار، عسل، روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس، فندق جادوگر و آلوئه ورا دارای خواص ضد قارچی یا ضد میکروبی هستند. که می تواند خارش ژوک را متوقف کرده و به درمان آن کمک کند.

لینک های مرتبط

رفع تیرگی زیر بغل با موثر ترین روش های خانگی

روش های خانگی ساده و فوق العاده کاربردی برای روشن کردن پوست + رفع تیرگی 

۹ علت تیرگی پوست + روش‌های روشن کردن آن برای همیشه

رفع تیرگی بدن: ۶ راه طبیعی برای از بین بردن سیاهی زانو، آرنج و زیر بغل

۱۰ درمان خانگی خارش واژن؛ چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درمان های خانگی شقاق مقعد: درمان شقاق مقعد به روش های خانگی

فواید برگ چغندر؛ ۶ فایده شگفت انگیز برگ چغندر برای سلامتی بدن

فواید برگ شنبلیله؛ ۱۵ مزیت فوق العاده شنبلیله + عوارض جانبی آن

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *