تاثیر رنگ بر خلق و خو

رنگ ابزار قدرتمندی برای برقراری ارتباط است. همچنین یکی از راه های برای بیشتر و بهتر شناختن خودمان نیز می باشد. در حقیقت رنگ لباس ما بیان کننده شخصیت ماست. (رنگ لباس به عنوان علامتی برای دیگران عمل می کند.) وقتی هر صبح به دنبال انتخاب رنگ لباسی هستیم که آن روز بپوشیم، در حقیقت ناخودآگاه با توجه به وضعیت روحی خود آن را انتخاب می کنیم. این یعنی تاثیر رنگ بر خلق و خو را نمی توان نادیده گرفت.

تاثیر رنگ بر خلق و خوی افراد

رنگ لباس ما به عنوان علامتی برای دیگران عمل می کند. به آن ها می گوید ما کی هستیم. قرن ‌ها است که نظریه‌ پردازان تلاش کرده‌ اند تا معنای مرتبط با رنگ ‌های مختلف را درک کنند. در طول تاریخ قوانینی وجود دارد که افراد را در اقشار مختلف از پوشیدن بعضی رنگ ها منع می کند. به عنوان مثال، پزشکان و پرستاران فرم مشخص را در رنگ های مشخص می پوشند. رنگ اغلب برای نشان دادن وضعیت نیز استفاده شده است. در طول دوره تودور، قوانین انگلستان، پوشیدن لباس زرشکی را برای افراد زیر درجه «شوالیه» منع می کرد. این لباس گرانترین لباس آن زمان بود که ثروتمندان برای به رخ کشیدن ثروت شان آن را می پوشیدند.

روانشناسی رنگ چیست؟

باید گفت روانشناسی رنگ ها هم جذاب و هم بسیار بحث برانگیز هستند. بیشتر گفتگوهای امروزی درباره رنگ ها برگرفته از چشم دیدها و حکایات افراد است. احساسات هر فرد در مورد رنگ ها به تجربه و علایق آن ها بر می گردد و این که به صورت عموم در مورد آن قضاوت کردن خیلی دشوار و سخت است.

وقتی صحبت از سایه های مختلف رنگ ها می شود، مطمئنا رنگ های تکرار شونده ای وجود دارد، اما مهم زمینه رنگ است که کلیدی است. معنی رنگ می تواند در فرهنگ ها بسیار متفاوت باشد. در هند، قرمز سنتی ترین رنگ برای عروس است زیرا نشان دهنده رفاه و پاکی و همچنین شور و قدرت است. در بسیاری از کشورهای غربی رنگ مشکی برای عزاداری پوشیده می‌شود، اگر چه در برخی از فرهنگ‌ های آسیای شرقی، رنگ سفید برای مراسم خاکسپاری ترجیح داده می‌شود، زیرا نشانه ‌ای برای جشن گرفتن زندگی دوباره است.

پیدا کردن پالت رنگ مناسب

چگونه رنگ های مناسب خود را انتخاب می کنید؟ با دانش اولیه از آهنگ های “آرام” در مقابل “پر جنب و جوش” برای انتخاب رنگ های “گرم” در مقابل “سرد” شروع کنید. سپس، شروع به امتحانش کنید. معانی خاصی که توسط رنگ درمانی و روانشناسی پذیرفته شده است ممکن است برای همه یکسان و مشابه نباشد، اما نقطه ای برای شروع هستند. به کمد لباس خود نگاهی بیندازید و ببینید با دیدن هر رنگ چه احساسی در شما به وجود می آید. رنگ‌ های سبز و آبی (که اغلب به عنوان رنگ‌ های سرد شناخته می ‌شوند) می ‌توانند به ایجاد حس آرامش کمک کنند.

به همین ترتیب، رنگ های قرمز، نارنجی و زرد (یا رنگ های “گرم”) می توانند خلق و خوی شما را تقویت کنند و به شما انرژی تزریق کنند. هر کدام از این رنگ ها وقتی با سایه های مختلف از هم جدا شوند، معنای متفاوتی پیدا می کنند.

رنگ‌ های کم‌ رنگ‌ تر یا روشن ‌تر می ‌توانند حالت آرام‌ تر و ملایم ‌تری را ایجاد کنند، در حالی که سایه ‌های پررنگ ‌تر می ‌توانند انرژی بیشتری را در محیط یا خودتان ایجاد کنند. رنگ ‌های سرد را با یکی از رنگ های گرم ترکیب کنید. آیا این ترکیب سبب افزایش یا کاهش سطح اعتماد به نفس شما می ‌شود؟ ترکیبات بیشتری را امتحان کنید. آیا وقتی صبحانه می خورید رنگ سبز آرامش بخش است اما وقتی کار می کنید احساس سنگینی می کند؟

در واقع شما از طریق آزمون و خطا، می توانید ترکیب مناسبی با توجه شرایط روحی و خلق و خوی خود پیدا کنید.

پیدا کردن رنگ ایده آل شما

قرمز خشم، عشق، اشتیاق و قدرت

قرمز اغلب یک رنگ متناقض است و تمایل به بیان احساسات قوی در طیف های مختلف دارد. همان طور که قبلا ذکر شد، برخی از فرهنگ ها از قرمز برای نشان دادن رفاه استفاده می کنند. در حالی که در برخی دیگر این رنگ اشاره به خطر و هشدار است. زمانی که می خواهید احساس جسارت و قدرت کنید، قرمز بپوشید. می ‌تواند به شما کمک کند در میان جمع متمایز شوید و در اولین قرار تاثیر قدرتمندی بگذارد. از آن جایی که رنگ قرمز رنگی آتشین است، وقتی در حال تلاش برای رسیدن به هدف خود هستید، قرمز را به ترکیب رنگی لباس های خود اضافه کنید.

تاثیر رنگ بر خلق و خو؛ نارنجی

اشتیاق، توجه، شادی و انرژی

نارنجی رنگی پر جنب و جوش است که سبب جلب توجه دیگران می شود. این رنگ یعنی انرژی و اشتیاق که می‌ تواند سبب شادی شود. به خصوص اگر از دیدن فصل رنگ های زیبا “پاییز” احساس خوبی به شما دست می دهد. “زمانی که می خواهید احساس برون گرایی کنید، نارنجی بپوشید.” مثل یک فرد اجتماعی با دوستانی فراوان. نارنجی مانند قرمز برای افراد ضعیف نیست. برای همین بسیاری این رنگ را برای لباس ساعت ورزش و فعالیت های بدنی گروهی پیشنهاد می کنند.

رنگ زرد روشنایی، انرژی، گرما و توجه

بسیاری ها پوشیدن رنگ زرد را علائم و نشانه ای برای جلب توجه و انتقال اطلاعات مفید می بینند. در عین حال، این رنگ با خورشید مرتبط است، زندگی ما را روشن می کند. پوست ما را گرم می کند و از طریق این رنگ ویتامین D که بسیار برای بدن مهم است، به ما انرژی می دهد. زمانی که می خواهید شادی را در آغوش بگیرید، رنگ زرد بپوشید. وقتی در اطراف این رنگ درخشان قرار می گیریم احساس ناراحتی سخت است، به همین دلیل است که ما اغلب رنگ را با بهار و تابستان مرتبط می کنیم. زمانی که نیاز به رنگ آمیزی و ترکیبی شاد داشتید، این رنگ عالی است.

تاثیر رنگ بر خلق و خو؛ سبز

شانس، حسادت، طبیعت و ایمنی

رنگ سبز می تواند حس آرامش و امنیت را القا کند. این رنگ همچنین از دیرباز نماد باروری و شانس بوده است. از سوی دیگر، “هیولا چشم سبز” یک استعاره است که اغلب برای انتقال حسادت استفاده می شود. زمانی که امیدوار به شروعی تازه هستید، سبز بپوشید. سبز رنگی قابل دسترس است و برای ملاقات با افراد جدید ایده آل است. همچنین یک رنگ عالی برای شروع یک پروژه یا شروع فصل جدیدی در زندگی است.

آبی غم و اندوه، ثبات، بهره وری و آرامش

آبی رنگ آسمان و اقیانوس است، قسمتی بزرگ از جهان ما که ثابت است. به همین دلیل، پوشیدن آبی نشان دهنده وفاداری و ثبات است. می تواند به ما و اطرافیان‌ مان کمک کند تا احساس آرامش کنیم. برای اعتماد به نفس آبی بپوشید. این رنگ می تواند اضطراب را کاهش دهد و آن را به یک انتخاب عالی رنگ برای سخنرانی های محل کار یا مدرسه تبدیل کند. آبی همچنین می تواند یک رنگ آرامش بخش در موقعیت های استرس زا باشد.

رنگ بنفش ثروت، سلطنت، رمز و راز و تخیل

رنگ ارغوانی سابقه ای طولانی با حق امتیاز بالا و ثروت دارد، زیرا تهیه این رنگ پرهزینه بود (این رنگ از صدف دریایی کمیاب ساخته شده بود که فقط در لبنان کنونی یافت می شود). امروزه این رنگ با رمز و راز و خاصیت خارق العاده همراه است. زمانی که می خواهید احساس منحصر به فرد یا خاص بودن داشته باشید، بنفش بپوشید. این رنگ مانند قرمز شما را از دیگران متمایز می کند.

تاثیر رنگ بر خلق و خو؛ رنگ صورتی

عاشقانه، مهربانی، آرامش و پرورش

با گذشت زمان، صورتی پیوندی نزدیک با احساسات زنانه پیدا کرده است و معمولا با نرمی و شفقت همراه است. با این حال، صورتی در اوایل قرن بیستم به عنوان یک رنگ “قوی تر” در نظر گرفته می شد و بنابراین برای پسران نیز استفاده می شد تا این که چندین دهه بعد نقش ها تغییر کرد. از آن جایی که این رنگ ترکیبی از قرمز و سفید است، صورتی با وجود کلیشه های جنسیتی می تواند با انرژی های مردانه و زنانه ارتباط برقرار کند. وقتی به دنبال اتصال هستید، صورتی بپوشید. این رنگ احساس شادابی به فرد می دهد، اما همچنین می تواند هر چه مدت طولانی تر با آن تعامل داشته باشد، درک بیشتر و عمیق تر را برای شما به ارمغان بیاورد. رنگ صورتی را برای مناسبت های عاشقانه خاص یا جشن با عزیزانتان بپوشید.

رنگ قهوه ای طبیعت، انزوا، امنیت و قدرت

قهوه ای با طبیعت مرتبط است، بنابراین احساس امنیت را به ارمغان می آورد. این رنگ گرم مانند زمین زیر پای ما یکدست به نظر می رسد، اما استفاده زیاد از آن سبب افسردگی می شود. زمانی که به سکون یا لحظه ای به کاهش سرعت نیاز دارید، قهوه ای بپوشید. این رنگ می تواند برای یک شب یا یک بعد از ظهر آخر هفته فوق العاده باشد. رنگ قهوه ای همچنین زمانی عالی است که می خواهید میان طبیعت گم شوید، نه در آن متمایز و برجسته. همچنین می توانید از قهوه ای به عنوان پایه ای برای ایجاد ترکیب رنگ های پررنگ تر استفاده کنید.

مشکی رمز و راز، جسارت، قدرت و ظرافت

رنگ سیاه یعنی قدرت که حس جسارت را به شما القا می کند. از آن جایی که سیاه تمام طیف از رنگ ها را جذب می کند، رنگ نیست، بلکه عدم وجود رنگ است. جذب همه رنگ ‌ها را می‌توان به ‌عنوان نمادی از قدرت و جسارت در نظر گرفت، یا می ‌توان آن را تنها به عنوان فقدان رنگ یا نشانی برای اندوه مانند عزاداری در نظر گرفت. زمانی که می خواهید به طور نامحسوسی قوی جلوه کنید، مشکی بپوشید. مشکی مانند قرمز فریاد نمی زند، اما می تواند به راحتی دیگران را بترساند. این رنگ می‌تواند برای محیط ‌های کاری که می‌خواهید جدی گرفته شوید یا به ‌عنوان فردی صاحب قدرت شناخته شوید، مفید باشد.

تاثیر رنگ بر خلق و خو؛ سفید

آرامش، پاکیزگی، معصومیت و پوچی

رنگ دیگری که حاوی معانی به ظاهر متناقض است سفید است. رنگ سفید می تواند در بسیاری از فرهنگ های غربی با معصومیت یا خلوص مرتبط باشد، در حالی که در برخی از سنت های شرقی اغلب نماد مرگ است. سفید بپوشید تا احساس سرحالی و سرخوشی کنید. رنگ سفید حس تازگی را منتقل می کند، بنابراین پوشیدن آن برای شروعی تازه حتمی است.

لینک های مرتبط

با این ۱۰ بهترین جملات عاشقانه، قلب همسرتان را تسخیر کنید!

ترکیب رنگ ها با هماهنگی رنگ سایه و لباس شما

انتخاب بهترین رژ لب قرمز بر اساس رنگ پوست

ترفند شستن لباس برای اینکه رنگ و بافت آن تغییر نکند!

کاربرد جالب روانشناسی رنگ در کسب و کار و زندگی

انتخاب رنگ لباس چه چیزی در باره شخصیت ما می گوید؟

طرز تهیه سالاد لبنانی برای عاشقان سالادهای فصل رنگی

تاثیر فناوری بر سلامت روان؛ آیا فناوری برای افراد خطرناک است؟

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *