عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز غذاهای مفید برای مغز
فهرست محتوا پنهان
1 عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

این را همه می دانند که چای سبز فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد. همچنین یکی از سالم ترین نوشیدنی ها به حساب می آید. اما آیا از عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز چیزی می دانید؟ که مصرف زیاد چای سبز باعث بروز مشکلات در سیستم سلامت بدن شما می شود؟ این چای سالم از گیاه کاملیا سیننسیس استخراج می شود.

ترکیب موجود در چای سبز، EGCG (اپی گالوکاتچین گالات)، می تواند با چاقی مبارزه کند و خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. با این حال، مصرف بیش از حد و زیاد چای سبز می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. پس اگر می خواهید با 15 عارضه جانبی چای سبز، دوز مناسب و اقدامات احتیاطی که باید انجام دهید را بدانید، با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

نوشیدن زیاد چای سبز عوارض جانبی به دنبال دارد. در اینجا لیستی از 15 عارضه نامطلوب وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

 1. EGCG موجود در چای سبز

EGCG موجود در چای سبز با آهن تداخل می کند  و منجر به کم خونی و کمبود آهن می شود. کم خونی 1.62 میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. به دلیل کمبود آهن و سطوح پایین هموگلوبین خون بوجود می آید.

مطالعات تحقیقاتی نشان می دهد که نوشیدن بیش از حد چای سبز در روز ممکن است باعث کمبود آهن شود. این حالت باعث کم خونی یا کاهش تعداد گلبول های قرمز خواهد شد. کاتچین چای سبز، EGCG (اپی گالوکاتچین گالات)، با آهن مرتبط است. که باعث کاهش EGCG به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی می شود. همچنین راه های جذب آهن را مسدود می نماید.

به افراد مبتلا به IBD (بیماری التهابی روده) توصیه می‌ شود که هنگام مصرف مکمل‌های آهن، چای سبز مصرف نکنند. به این دلیل که EGCG چای سبز متصل به آهن، ظرفیت مهار میلوپراکسیداز (آنزیم تحریک ‌کننده التهاب) را از دست می‌ دهد. این ماده ممکن است منجر به التهاب و درد معده شود و IBD را تشدید کند. در ضمن گفته می شود که EGCG چای سبز با مسدود کردن جذب آهن باعث کمبود آهن و کم خونی خواهد شد.

2. کافئین موجود در چای سبز با برخی داروها تداخل دارد

کافئین یک محرک CNS (سیستم عصبی مرکزی) است. بخاطر همین است که یک فنجان چای سبز به شما احساس شادابی و انرژی می دهد. نکته مهم این است که مصرف مقادیر زیاد چای سبز در حین مصرف برخی داروها باعث بروز بعضی از عارضه ها می شود.

کافئین در بدن تجزیه شده و از بدن خارج می شود. اما داروهای خاصی مانند سایمتیدین، آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند سیپروفلوکساسین، انوکساسین (پنترکس)، تروافلوکساسین (ترووان)، اسپارفلوکساسین (زاگام)، نورفلوکساسین (چیبروکسین، نوروکسین)، گرپافلوکساسین (راکسار)، فلوکونازول و داروهای بیهوشی مانند پیدازول‌بیت‌ها با آن تداخل دارند.

افزایش ضربان قلب

در نتیجه، کافئین همچنان در بدن باقی می‌ ماند و باعث عصبانیت، بیقراری، افزایش ضربان قلب و در برخی موارد آریتمی می‌شود. دانشمندان دریافتند که کافئین چای سبز متابولیسم کلوزاپین، یک داروی ضد روان پریشی را مهار می کند. که منجر به سمی شدن کلوزاپین می شود. افراد دارای لیتیوم نیز باید از مصرف چای سبز خود داری نمایند.

تحقیقات نشان می دهد که ویتامین K موجود در چای سبز، اثرات وارفارین، یک داروی ضد انعقاد (ضد انعقاد خون) را مهار می کند. کافئین چای سبز ممکن است با برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، ضد انعقاد، داروهای بیهوشی و قرص های ضد بارداری تداخل داشته باشد.

 1. چای سبز در دوران بارداری باعث نقص مادرزادی می شود

چندین مطالعه نشان می دهد که نوشیدن بیش از حد چای سبز در دوران بارداری ممکن است تاثیر منفی بر مادر و نوزاد داشته باشد. مصرف بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز خطر ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری را افزایش می دهد.
دانشمندان همچنین دریافته اند که کافئین و تانن موجود در چای سبز می تواند سطح اسید فولیک را به حداقل برساند. اسید فولیک، یک ویتامین B محلول در آب مانع از سقط جنین و نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا می شود. اگرچه هیچ خطر کلی در ارتباط با مصرف چای سبز وجود ندارد، اما برای درک اثرات ضد فولات چای (سبز) مطالعه بیشتر نیاز است.
علاوه بر این، گمان می رود نوشیدن بیش از حد چای سبز خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. هرچند به تحقیقات بیشتری نیاز است. با این وجود، مشخص شد که EGCG از نقص لوله عصبی ناشی از دیابت مادر جلوگیری می کند. بنابراین، بهتر است قبل از مصرف چای سبز در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. مصرف زیاد چای سبز در دوران بارداری ممکن است خطر زایمان زودرس، اسپینا بیفیدا و فشار خون مادر را افزایش دهد. قبل از مصرف چای سبز در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

 1. کافئین موجود در چای سبز باعث هیپوکالمی و تشنج شود

هیپوکالمی با سطوح پایین پتاسیم در خون مشخص می شود. پتاسیم برای انقباض عضلات و عملکرد پروتئین های بدن مهم است. نوشیدن بیش از حد چای سبز ممکن است سطح پتاسیم را کاهش داده و منجر به ضعف و انقباضات عضلانی، گرفتگی عضلات و ریتم غیر طبیعی قلب شود.

در یک مطالعه به دو بیمار مبتلا به هیپوکالمی (سطح پتاسیم پایین) توصیه شد مصرف چای سبز خود را کاهش دهند. این تغییر به تنهایی باعث شد سطح پتاسیم آن ها پس از چند روز به حالت عادی باز گردد. با این وجود، مصرف چای سبز همراه با سایر داروها باعث ایجاد هیپوکالمی می شود. با این حال در مطالعه ای که در مجله پزشکی بریتانیا به نشر رسید، تنها مصرف چای سبز باعث ایجاد چنین تاثیری نمی شود.

افزایش دفعات تشنج

محققان همچنین دریافتند که خواص کاهش پتاسیم و کلسیم چای سبز ممکن است یک اثر پیش تشنجی (پرش عضلانی و صرع) به همراه داشته باشد. مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف بیش از 200 میلی گرم چای سبز در روز ممکن است خطر و دفعات تشنج را به حداکثر برساند. اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که کافئین خطر تشنج را افزایش می دهد اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است. با این حال، کافئین اثربخشی داروهای درمان صرع را کاهش می دهد.

برخی از یافته‌های دیگر گزارش می ‌دهند که افراد مبتلا به صرع که کافئین در مقادیر زیاد مصرف می‌کنند، با افزایش دفعات تشنج مواجه شده اند. استفاده بیش از حد چای سبز ممکن است باعث هیپوکالمی شود و خطر و دفعات تشنج را افزایش دهد.

 1. عصاره چای سبز برای کبد سمی است

بسیاری از مردم برای کاهش وزن و بهره مندی از فواید آن، چای سبز مصرف می کنند. اما مطالعات نشان می دهد که مصرف بیش از حد چای سبز می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و باعث آسیب کبدی شود. اپی گالوکاتچین گالات(EGCG)  10 درصد از عصاره چای سبز را تشکیل می دهد. غلظت های بالاتر EGCG بدون شک باعث سمی شدن میتوکندری می شود که احتمالا نزد این افراد سمی شدن کبد را در پی خواهد داشت.

 1. مسمومیت با کافئین سردرد، سرگیجه و استفراغ را به همراه دارد

محققین احتمال می دهند مصرف بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز باعث سمیت کافئین شود. سمیت کافئین معمولا با سردرد، حالت تهوع، استفراغ، لرز، تپش قلب و گرگرفتگی همراه است.

دوزهای بالاتر کافئین ممکن است باعث کاهش فشار خون زیر سطح طبیعی در بدن شود. با این حال، افرادی که به کافئین حساس هستند ممکن است با مصرف دوزهای پایین نیز مسمومیت کافئین را تجربه کند. همچنین گزارش هایی از افزایش فشار خون در دوزهای معمولی کافئین چای سبز نیز گزارش شده است.

توجه: کافئین برای درمان میگرن مورد استفاده قرار می گیرد. اما فقط یک پزشک اختیار تعیین دوز و ضرورت مقدار تجویزی کافئین برای درمان میگرن را دارد. کافئین در دوزهای بالاتر سمی است و باعث سردرد، تهوع، استفراغ، فشار خون پایین، گرگرفتگی و فیبریلاسیون دهلیزی شود.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

 1. کافئین موجود در چای سبز عملکرد تیروئید را مختل می کند

کاتچین های چای سبز برای کاهش خطر سرطان تیروئید شناخته شده است. اما مصرف بیش از حد کافئین چای سبز ممکن است عملکرد تیروئید را مختل کند.

مطالعه ای که در مرکز ملی سرطان، توکیو، ژاپن انجام شد. نشان داد که مصرف چای سبز ممکن است خطر ابتلا به سرطان تیروئید را در زنان یائسه افزایش دهد. از سوی دیگر، ممکن است همین خطر را در زنان یائسه کاهش دهد. گمان می رود کاتچین های چای سبز در دوزهای بالا باعث عملکرد غیر طبیعی تیروئید شود.

 1. کافئین چای سبز باعث ضعف استخوان می شود

کافئین بیش از حد ممکن است از جذب کلسیم جلوگیری کند. مصرف عصاره چای سبز (GTE) یا مصرف بیشتر چای سبز میزان تراکم استخوان را کاهش می دهد. خطر شکستگی را افزایش داده و تراکم معدنی استخوان را کاهش می دهد. همچنین ممکن است باعث تحلیل استخوان در افراد مسن شود.

توجه: مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می دهد فلاونوئیدهای چای سبز برای استخوان ها بسیار مفید است. با این حال، در این زمینه، دوزهای بالاتر چای سبز ممکن است به رشد و تراکم استخوان آسیب برساند. مصرف زیاد چای سبز یا مصرف قرص ها یا مکمل های عصاره چای سبز ممکن است از رشد استخوان جلوگیری کرده و خطر شکستگی را افزایش دهد.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

 1. کافئین چای سبز باعث اضطراب و بی خوابی می شود

در حالی که دوزهای پایین چای سبز ممکن است به القای خواب و کاهش استرس کمک کند، دوزهای بالاتر می تواند منجر به بی خوابی و اضطراب شود.

کافئین موجود در چای سبز یک محرک سیستم عصبی محسوب می گردد. مصرف بیش از 300 میلی گرم کافئین در روز ممکن است کیفیت خواب را کاهش داده و باعث بی خوابی، تحریک پذیری، افسردگی، عصبانیت و اضطراب شود. نوشیدن مقدار زیادی چای سبز در روز ممکن است باعث افزایش اضطراب و تحریک شود. همچنین ممکن است باعث بی خوابی و کاهش کیفیت خواب شود.

 1. چای سبز از لخته شدن خون جلوگیری می کند

وارفارین یک داروی رایج ضد لخته شدن خون است که برای درمان لخته های خون و کاهش خطر حمله قلبی و سکته تجویز می شود. دانشمندان دریافته اند که کافئین چای سبز از عملکرد وارفارین جلوگیری می نماید. تحقیقات نشان می دهد که کافئین مهار کننده متابولیسم وارفارین به حساب می آید. بنابراین، افرادی که تحت درمان با وارفارین قرار می گیرند باید از محصولات غنی از کافئین مانند عصاره چای سبز یا مقادیر بیش از حد چای سبز اجتناب کنند.

ویتامین K موجود در چای سبز نیز وارفارین را مهار می کند. اگر از وارفارین یا هر داروی ضد انعقاد دیگری استفاده می کنید از مصرف چای سبز خودداری نمایید.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

 1. مصرف زیاد چای سبز باعث سوزش سر دل می شود

سوزش سر دل یکی از علائم معمول GERD (بیماری معده مری) است. GERD معمولا به عنوان اسیدیته شناخته می شود و به دلیل سیگار کشیدن، چاقی، عادات بد غذایی و مصرف زیاد چای سبز ایجاد می شود. دانشمندان ژاپنی دریافتند که سبک زندگی کم تحرک، همراه با مصرف زیاد چای سبز به طور منظم، ممکن است خطر ابتلا به GERD را افزایش دهد. مطالعه دیگری که بر روی جمعیت آسیایی انجام شد نشان داد که یکی از اجزای چای، تئوفیلین، احتمالا باعث ریفلاکس اسید شود.

نوشیدن مقادیر بیش از حد چای سبز با AEE (ازوفاژیت فرسایشی بدون علامت)، زیر گروه ریفلاکس اسید است. بروز AEE در افرادی که چای می نوشند 3.8 برابر بیشتر می باشد. سبک زندگی بی تحرک و عادات غذایی بد، همراه با مصرف زیاد چای سبز، ممکن است باعث سوزش سر دل و اسیدیته گردد.

 1. کافئین چای سبز باعث ناراحتی و درد معده شود

کافئین دارای خواص ملین است. مصرف بیش از 3 فنجان چای سبز در روز ممکن است باعث اسهال شود. در واقع، عصاره چای سبز حاوی دوزهای بالای کافئین و 3 فنجان چای سبز ممکن است باعث درد شکم، زردی و ادرار تیره شود.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

 1. کافئین چای سبز باعث تکرر ادرار می شود

بله دلیل تکرر ادرار شما، آب اضافی نیست که مصرف می کنید بلکه کافئین موجود در چای سبز است. مصرف بیش از حد کافئین چای سبز (بیش از 4.5 میلی گرم در کیلوگرم) در روز باعث تکرر ادرار و حتی افزایش دفعات آن می شود. اثر ادرارآور کافئین بر عملکرد مثانه با افزایش فعالیت عصبی تاثیر می گذارد.

توجه: دوزهای پایین چای سبز ممکن است به کاهش بیماری های مرتبط با ادرار کمک کند. دوزهای بیش از حد کافئین چای سبز ممکن است دفعات ادرار را افزایش دهد.

 1. چای سبز ممکن است باعث ناباروری در مردان شود

پلی فنول های چای سبز دارای خواص درمانی هستند. اما در دوزهای بالاتر، احتمالا باعث ناباروری در مردان شود. در یک مطالعه، موش‌های صحرایی نر به مدت 26 روز از عصاره برگ چای سبز استفاده کردند. پس از روز بیست و ششم، تولید اسپرم، تحرک اسپرم و سطح تستوسترون در موش‌ها کاهش یافت.

کافئین بیش از حد ممکن است به DNA اسپرم آسیب برساند و بر سیستم تولید مثل مردان تاثیر منفی بگذارد. نوشیدن بیش از حد چای سبز ممکن است به سیستم تناسلی مردان آسیب رسانده و منجر به ناباروری در آن ها گردد.

 1. نوشیدن چای سبز باعث لک دندان ها می شود

نوشیدن چای سبز پس از درمان بلیچینگ دندان باعث لکه شدن دندان ها می شود. اگرچه هیچ تحقیقی وجود ندارد که مستقیما مصرف چای سبز را با ایجاد لک دندان ها مرتبط بداند. اما از شواهد حکایتی چنین برداشت می شود که چای سبز دندان ها را لکه دار می کند. پس از درمان بلیچینگ، بهتر است تا چند روز از مصرف چای سبز خودداری کنید.

این ها 15 عارضه جانبی چای سبز هستند که علم آن را تایید می کند. بنابراین، اگر چای سبز در دوزهای بالاتر خطرناک است، دوز ایده آل آن چه مقدار خواهد بود؟

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

چه مقدار چای سبز باید در روز بنوشید؟

بهتر است مصرف چای سبز خود را به ۲ تا ۳ فنجان در روز محدود نمایید. همچنین از 200 تا 300 میلی گرم در میلی لیتر کافئین بیشتر مصرف نکنید. شما ممکن است چای سبز بدون کافئین مصرف کنید اما به دوز استاندارد 2-3 فنجان چای سبز در روز پایبند باشید. مطالعات نشان می دهد که 338 میلی گرم EGCG در روز می تواند برای اکثر بزرگسالان بی خطر باشد.

چه کسانی نباید چای سبز بنوشند؟

 • زنان باردار
 • افرادی که تحت درمان با وارفارین هستند (یا هر داروی دیگری مصرف می کنند).
 • کسانی که مشکلات در سیستم هاضمه خود دارند.
 • آن هایی که بیماری های مرتبط با مثانه دارند یا مشکوک به سرطان مثانه هستند.
 • یک ساعت قبل از خواب

توجه: با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید که آیا باید مصرف چای سبز را به طور کامل متوقف کنید. یا می توانید آن را در دوزهای پایین مصرف کنید.

آیا نوشیدن چای سیاه به جای چای سبز مشکلی ندارد؟

چای سبز در مقابل چای سیاه

چای سبز و چای سیاه از یک گیاه کاملیا سیننسیس هستند. اما چای سبز کمتر از چای سیاه فرآوری شده است بخاطر همین چنین تفاوت هایی ایجاد می شود. چای سبز نسبت به چای سیاه آنتی اکسیدان بیشتری دارد. از طرفی چای سیاه حاوی کافئین بیشتری است.

هر دو چای دارای فواید سلامتی هستند. اما اگر به کافئین حساس هستید، بهتر است چای سبز یا چای ماچا را در مقادیر محدود مصرف کنید. همچنین کاملا از چای سیاه خودداری کنید.

در صورتی که حتی اجازه نوشیدن چای ماچا را ندارید، از انواع چای یا دمنوش ها استفاده کنید.

عوارض جانبی مصرف زیاد چای سبز

جایگزین های چای سبز

 • آب لیمو
 • چای زنجبیل و دارچین
 • چای بابونه
 • چای یاسمن
 • چای نعناع
 • چای تولسی

چای سبز به دلیل طیف وسیعی از فواید سلامتی شناخته شه است. اما باید از عوارض جانبی آن آگاه بود. این عوارض عبارتند از کمبود آهن، تداخلات دارویی، افزایش خطر ناتوانی های مادرزادی، تشنج، سردرد، سرگیجه، استفراغ، ضعف استخوان، اضطراب، سوزش سر دل و تکرر ادرار. بنابراین، محدود کردن مصرف چای سبز به ۲ تا ۳ فنجان در روز برای به حداقل رساندن خطرات آن توصیه می شود. علاوه بر این، اگر هر گونه مشکل هضمی دارید، باردار هستید یا در خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارید، مصرف آن خطرناک است. پس بااحتیاط از آن بنوشید.

لینک های مرتبط

فواید شگفت انگیز چای بابونه چیست؟

چای گیاهی برتر برای حفظ سلامت کبد

۶ برترین خواص چای آویشن برای سلامت جسم و روح

چای خوش طعم و خوش رنگ: بهترین روش دم کردن چای کدام است؟

چای-دمنوش کیسه ای و فله ای، کدام بهتر است+نکات مهم برای تهیه دمنوش ها

دمنوش دارچین برای لاغری؛ شیوه تهیه چای دارچین برای کاهش وزن!

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *